Nenechte si zkazit den zánětem močových cest. Může být i nebezpečný
Sluneční paprsky lákají k prvnímu koupaní či piknikům. Je ale potřeba si dát pozor na prochladnutí a zejména ženy by také neměly trávit příliš mnoho času v mokrých plavkách. Jinak si kromě hezkých zážitků můžete odnést nepříjemný zánět močových cest.
Záněty močových cest jsou často vnímány jako výhradně ženský problém. Rozhodně to ale není pravda. Toto velmi nepříjemné onemocnění může postihnout i muže, a dokonce i malé děti. Je ale pravda, že kvůli kratší močové trubici, jejíž vývod je navíc blízko konečníku, se u žen tento problém vyskytuje daleko častěji. Příčinou, která ho způsobuje, jsou v drtivé většině bakterie. Například Escherichia coli, která je běžnou součástí střev, kde je velmi užitečná. Problém nastává ve chvíli, kdy se dostane do močové trubice.
Neusnadňujte to bakteriím
K rozvoji zánětu velkou měrou přispívá i nedostatečný pitný režim nebo zadržování močení. Se zvyšující se koncentrací moči se totiž bakterie mohou lépe množit a postupovat močovým ústrojím. Z poměrně snadno léčitelného zánětu se tak může při podcenění situace rozvinout i velmi nebezpečný zánět ledvin. Ten pak může způsobit komplikace, např. poruchu funkce ledvin, tvorbu jizev v ledvinách a snížení vylučovací schopnosti ledvin. V extrémních případech může dojít až k jejich selhání.
Nebezpečný může být i sex
Dobrou šancí pro bakterie je i pohlavní styk, proto se ženám doporučuje jít po něm vždy na toaletu. Rizikovým faktorem je i výskyt cukrovky, protože cukr v moči vytváří bakteriím ideální prostředí pro množení. Často zmiňované prochladnutí není sice přímým důvodem nemoci, ale oslabuje imunitní systém, který se pak rozmnožení patogenů nemůže účinně bránit. Dobře se bakteriím daří také ve vlhkém prostředí, proto je ideální se po koupání vždy převléknout do suchého.
Kdy vyrazit k lékaři?
Mezi příznaky, které by vás měly přivést k lékaři, patří časté močení, pocity pálení a řezání při nebo na konci močení, bolesti zad a podbřišku, nucení na stolici, zvýšená teplota nebo třeba kalná a zapáchající moč, ve které se mohou objevit i viditelné stopy krve. K lékaři se vydejte vždy se vzorkem moči, který musí být ve sterilní zkumavce, aby nedošlo ke zkreslení výsledků. Před odběrem byste si také měli dopřát hygienu a odebírat střední proud moči. Tedy ne hned na začátku ani ke konci močení. Podle předběžných výsledků, které jsou v ordinaci k dispozici okamžitě, se lékař rozhodne, zda je potřeba nasadit antibiotika. Léčba s nimi probíhá většinou tři až deset dnů podle závažnosti a typu infekce.
S rekonvalescencí pomůže i příroda
Po dobu léčení je také potřeba dodržovat klidový režim a držet se v teple. Důležitý je i dostatek tekutin. Na škodu rozhodně není přidat třeba výtažek z brusinek, až už v podobě kapslí, sirupu, džusu nebo čaje. Jistě si z mnoha možností vyberete tu, která vyhovuje právě vám!