Zapomeňte na novoroční předsevzetí. Je to zátěž pro psychiku, změňte život jinak
Ačkoli novoroční předsevzetí patří tak nějak ke společenskému koloritu, psychologové se shodují, že na naše duševní zdraví zrovna dobrý dopad nemají. Co to zkusit jinak?
Mezi nejčastější novoroční předsevzetí podle výzkumů patří zlepšení životního stylu, tedy: přestanu pít alkohol, kouřit… a začnu jíst zdravě. Ženy si pak nejčastěji slibují, že zhubnou, zpevní postavu a celkově se víc budou věnovat samy sobě.
Je asi celkem jasné, že většina takových snah končí jen u předsevzetí, ti nejlepší se snaží něco změnit měsíc dva… a skutečně vytrvá a něco na svém životě změní jen 10 % lidí. To by možná vlastně nebylo tak zlé, kdyby nedodržená předsevzetí neodnášela naše psychika.
Místo pohody deprese
"Novoroční předsevzetí nejsou dobrým začátkem roku, aspoň ne ve formě, jakou volí většina lidí. Není špatné se snažit o změnu, ale takové plány by neměly vznikat pod vlivem alkoholu a také by měly být čistě soukromé, tedy nesdílené s nikým. A především by novoroční předsevzetí měla být realistická. Proč chtít zhubnout 30 kilo? Nebylo by lepší si dát závazek, že odlehčím jídelníček, zajdu se poradit, jak je dobré pro mé tělo se stravovat, nebo se domluvit s kamarádkou a začít jednou týdně docházet na cvičení? To jsou realistické cíle, u kterých je možné vydržet," říká psycholožka Anna Hoskinsová.
Pokud vyhlásíte před přáteli na večírku, že od následujícího roku jste "ve fitku" třikrát týdně, přestáváte jíst maso a do tří měsíců máte břišáky jako fitness guru Jillian Michaels, hádejte, co se stane, když od svých plánů za dva týdny odpadnete. Ano, budete mít depresi, budete se stydět před přáteli a místo toho, abyste dělala aspoň nějaké pokroky, na všechno rezignujete a budete smutek spíše zajídat. A v zimním období, které začátku aktivit zrovna moc nepřeje, není neobvyklá ani lehká deprese…
Začněte s lehkostí
Tak tedy zaprvé: nejdůležitější je předsevzetí, nebo možná lépe plány, vytvářet až začátkem nového roku, tedy po silvestrovských oslavách. Možná není od věci si napsat několik bodů a rozložit si je do celého roku - chcete zhubnout? Tak se nejprve zamyslete nad tím, proč se to v minulosti nedařilo, a z toho vycházejte. Nevíte, co jíst, aby šla kila dolů? Udělejte průzkum a vyberte někoho důvěryhodného, kdo vám s tím poradí, ale pozor, v poklidu, krůček po krůčku.
Chcete zažít něco nového?
I tady je dobré nedělat zbrklá rozhodnutí, ale promyslet nejen to, co opravdu toužíte změnit, ale také to, co je pro vás aktuálně reálné. "Jít pomalu, po krůčcích, nečekat, že v lednu změníte celý život, to je jistě základ. A také je důležité, když "po cestě" zjistíte, že vaše předsevzetí nebylo reálné nebo že to chcete zkusit jinak, nelpět na něčem, co jste si naplánovali. I plány se mohou měnit, stejně jako cíl je důležitá i cesta," říká Anna Hoskinsová a dodává: "Dobrým startem je vést si deník, kde zaznamenáváte i malé pokroky. Také se nezapomeňte odměňovat. Lidé, zejména ženy, mají tendenci se kárat za každý neúspěch, ale odměnit se neumí."
Jak by podle rad psychologů měla novoroční předsevzetí vypadat? Asi takto:
- Předsevzetí je silné slovo, raději si udělejte plány nebo vize pro následující rok.
- Neomezujte se na striktně daná pravidla - vypište si, co vás na vašem životě štve a co byste rádi změnili, a napište si několik jednoduchých věcí, kterými byste mohli začít.
- Plány dělte do fází. Když zvládnete několik základních pravidel, na které si dáte, řekněme, tři měsíce, můžete "ztížit" a pokročit dál.
- Nezapomeňte se odměňovat.
- O své novoroční plány se s nikým nedělte, když některé z nich nedodržíte, nebudete mít špatný pocit, že se vám přátelé budou pošklebovat.