reklama

Jste unavení či obézní? Zřejmě zbytečně moc spíte

Většina z nás by potřebovala každou noc pár hodin spánku navíc. jenže na druhou stranu jsou lidé, kteří si mohou dovolit trávit v posteli více hodin, než je zdrávo. Těm pak hrozí různá rizika.

Foto: iStock

Výzkum v oblasti spánku je naštěstí na vzestupu a tak se čím dál tím víc se dozvídáme, jak spánek a obecně odpočinek ovlivňuje naše tělo a mysl. Je známo, že se při spánku naše tělo regeneruje a léčí. Proto jeho nedostatek může vést k různým potížím. Jenže každá mince má dvě strany. Pokud si zvykne váš organismus spát příliš, dočkáte se problémů také. 

Co vám hrozí?

Pokud si o víkendech přispíte, tak to nijak nevadí. Problém nastává, když spíte více než devět hodin na každodenní bázi a když jednou spíte méně, necítíte se odpočatí. Na základě výzkumů se zjistila spojitost mezi dlouhým spánkem a celou řadou nemocí a zdravotních rizik, jako například deprese, sklon k obezitě, cukrovce, srdečním onemocněním a neplodností.

Přemíra spánku a obezita

Na základě jedné kanadské studie, která trvala po dobu šesti let, se zjistilo, že existuje spojitost mezi délkou spánku a přibíráním. V průběhu studie měli tendenci přibírat ti účastníci, kteří spali buď moc nebo málo (na rozdíl od těch, kteří spali ve zdravém rozmezí od sedmi do devíti hodin). Taky se ale přišlo na to, že ti, kteří spali více než 10 hodin denně, měli o 21 procent větší sklon k obezitě.

Co vzniklo dřív?

Samozřejmě můžeme donekonečna polemizovat nad tím, jestli bylo dříve vejce nebo slepice. Aneb jestli k depresi, cukrovce nebo obezitě vede přemíra spánku, či je to naopak vedlejší produkt těchto onemocnění.

Jak je zmíněno na začátku, každý je individuální a vy sami se nejlépe znáte. Pokud celý život máte určitý spací rytmus a najednou se něco změní, potřebujete spánku o dost méně nebo více, je dobré se mít na pozoru a vědět, že oba extrémy mohou být spojené se zdravotními riziky.

reklama
reklama
reklama