Trápí vás menstruační bolesti? Snadno je vyřešíte bylinkami
Počátek podzimu je pro mnohé z nás náročný. Ženám se koncem léta často objevují drobné gynekologiceké problémy, výkyvy hormonální rovnováhy či problémy se spánkem. Jak se s nimi poprat?
Pokud se chcete s případnými problémy, až už jsou fyzické nebo psychické, poprat pozvolna a přirozeně, zkuste cestu bylinek.
Jak na ženské problémy
Ženy často trpí na výtoky, gynekologickými záněty, nebo problémy s ledvinami, které se projevují třeba jako chronický zánět močového měchýře. Právě na močové cesty a jejich zklidnění je dobrý výluh z medvědice léčivé. Polévkovou lžíci byliny zalijte dvěma deci studené vody a nechte přes noc louhovat, ráno zceďte a vypijte. To ideálně opakujte po dobu šesti týdnů.
Obecně je na gynekologické problémy dobrý čaj z kontryhele a řebříčku, ten můžete popíjet i v průběhu dne a s výluhem z medvědice ho lze kombinovat. Pokud vás trápí bolestivá menstruace, vyzkoušejte čaj z mochny husí. Ta je i součástí mnoha směsí proti bolestivé menstruaci, protože tlumí a zklidňuje křeče. Pokud by vám chuť bylinky nevyhovovala, můžete ji vyzkoušet ve formě obkladu - stačí mochnu (asi tři polévkové lžíce) spařit a zabalit třeba do látkového kapesníku, pak přiložit na břicho a ještě se zabalit do deky, aby byl učinek tepla umocněný.
Bylinky na přechod či hormonální výkyvy
Pokud, ať už z jakéhokoli důvodu, trpíte na hormonální problémy nebo se dostáváte do přechodu, i v těchto případech vám mohou pomoci byliny. Zkuste šalvěj, která je známá jako lék na bolavý krk, ale stejně tak pomáhá proti hormonální nerovnováze. Vyzkoušet ji můžete třeba jako esenciální olej do aromalampy, nebo si sama smíchat nosný olej - například mandlový - s esenciálním šalvějovým olejem a po sprše či vaně s ním jemně namasírovat celé tělo.
Výborný je také šalvějový čaj, nebo tinktura, která se dostane do těla přece jen o něco rychleji. Omán, bylina, která podle legendy vyrostla ze slz Heleny Trojské, je také dobrá na zmírnění hormonálních výkyvů, třeba právě při přechodu. Využívá se z ní kořen, který můžete podávat coby výluh, čaj, nebo se v bylinkové lékárně poptejte po tinktuře.
Proti podzimní melancholii
Se změnou počasí přichází u mnoha lidí známá podzimní melancholie. Pokud vás výkyvy nálad také trápí, zkuste, jak vám bude dělat dobře třezalkový čaj - ten je už léta doporučován na oslabené nervy i záchvaty melancholie. Jen pozor při dlouhodobém užívání. Třezalka snižuje účinky některých léků, třeba i antikoncepce.
Na zklidnění nebo zlepšení nálady dobře funguje i heřmánkový, meduňkový nebo levandulový čaj. Poslední dva si můžete připravit ve formě výluhu, přelít vodou a nechat zchladnout a déle odstát, pak dosladit medem nebo třeba datlovým či javorovým sirupem a máte výbornou bylinkovou limonádu. Milovníci piva se určitě zaradují, že mezi zklidňující prostředky patří také chmelové šištice. Ovšem lepší, než si před spaním dávat studené pivo je vytvořit si se sušeného chmele bylinkovou lázeň, která dobře uvolní tělo i mysl a připraví vás na klidný, ničím nerušený spánek.