reklama

Snažíte se být jenom pozitivní? Spíš si tím škodíte

Ačkoliv Češi - na rozdíl třeba od Američanů - nemají problém si stěžovat, celosvětová společnost se kloní k postoji zůstávat pozitivní za každou cenu. Proč takový přístup není zdravý?

Foto: Shutterstock

Když máte špatný den a potřebujete si zanadávat, tak vás dokáže rozčílit i nevinná věta "To bude dobrý". Je milé představovat si budoucnost v hezkých barvách, ale myslet výhradně pozitivně není v našich silách.

Soustředit se na svá přání, věřit, že vše dopadne správně, a tvrdit, že se máte skvěle, jsou mantry, podle kterých se řídí společnost ve vyspělých státech světa. Říct Američanovi nebo Britovi, že to u vás v poslední době stojí za starou bačkoru, znamená společenské znemožnění.

Češi jsou naopak známí jako věční škarohlídi, ačkoliv i v našich luzích a hájích se těší velké oblibě motivační citáty na sociálních sítích, kniha Tajemství od Rhondy Byrneové či firemní kultura, co vyžaduje, abyste byli v práci nonstop šťastní.

Nálada je jako počasí

Chtít tohle po sobě je totéž jako vyžadovat, aby nonstop svítilo slunce. Také přece nečekáte od počasí, že bude vždy takové, jaké si ho přejete mít.

Dost podobné je to i s naší náladou: ano, můžeme se naučit pracovat se svými emocemi, kontrolovat, co nás činí šťastnými, co naopak irituje. Umět se zastavit, nadechnout, zkontrolovat, jestli děláme ve svém životě skutečně to, co chceme.

Na "den blbec" máme nárok všichni

Ale také máme špatné dny, které začnou už ráno a zoufale se vlečou. Máme nárok na to být smutní, zklamaní nebo naštvaní, pokud se nám děje něco nepříjemného. Nosit jen černé nebo růžové brýle je vlastně stejně škodlivé, jsou to různé póly stejného extrému.

reklama
reklama
reklama