Novoroční předsevzetí: Jak je tentokrát dodržet?
S novým rokem souvisí také novoroční předsevzetí, takové ty cíle, které si na začátku roku dáváme a po měsíci už ani nevíme, že jsme nějaké měli. Čeho chceme nejčastěji dosáhnout a jak tento rok naše předsevzetí dodržet?
K začátku roku pro většinu z nás nezbytně patří novoroční předsevzetí. Většinou chceme zhubnout, přestat s kouřením nebo pít více vody. Dost často ale taky selžeme, a tak začínáme rok co rok znovu.
Novoroční předsevzetí si podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2017 dala více než polovina lidí, častěji ženy a mladší ročníky. Třetina dotázaných považuje předsevzetí za důležité pro realizaci svých plánů, ale pouze alarmující pětina dotázaných je dodrží. Ženy svá novoroční předsevzetí vzdávají dříve než muži, téměř třetina během prvních pár dní.
Proč máme takový problém novoroční předsevzetí dodržet?
Ať se snažíme sebevíc, někdy to prostě nevydržíme a polevíme. Až to jednoduše vzdáme. Většinou svá předsevzetí nebereme moc vážně. Je to už takový stereotyp, že když začíná nový rok, tak cítíme potřebu změnit to a ono. "Člověk hlavně musí mít silnou motivaci, důvod, proč chce něco změnit. Bez silné motivace se pak chuť a energie do změn ztrácí. Často odradí i první nezdary a že změna nejde podle plánu. To je spojené s tím, že by si člověk neměl dávat nereálné cíle, například že zhubne 10 kilo za měsíc - to se mu nemusí zdravým způsobem povést. A to ho pak odradí," říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse.
Nejčastěji prahneme po zdravějším životním stylu
Životní styl chce zlepšit většina z nás. Ženy chtějí nejčastěji zhubnout, a to až okolo 70 procent dotázaných, začít zdravě jíst a lépe dodržovat pitný režim. Muži zase chtějí omezit alkohol a kouření. Mladí do 29 let chtějí lépe dodržovat pitný režim, naučit se cizí jazyk a více spát. Lidé mezi 33 a 44 lety se naopak chtějí více věnovat rodině.
Jak vytrvat?
Jedna věc je sepsat si list věcí, které na sobě samých zlepšíme. Druhá, ovšem o hodně těžší, vytrvat. Převážná většina lidí, kteří si dávají s novým rokem nějaký cíl, že něco změní, u toho dlouho nevydrží. Pokud někdo chce cokoliv změnit, má začít hned a nečekat až na Nový rok.
Nesnažte se o zázraky, buďte k sobě upřímní. Znáte své stinné stránky, své hranice. Raději si zatím dejte menší cíle, kterými si budujete cestu k těm těžším. Je lepší předsevzetí, které si dokážete lehce definovat, rozplánovat, a uvidíte tak i pokrok. To vás bude zároveň motivovat dále ve snažení.
Pomůžou kamarádi a rodina
Co také pomáhá, je říct o svém snažení ve svém okolí (rodině, přátelům, kolegům) a poprosit je o podporu. Tím nad sebou budete mít určitou kontrolu a z předsevzetí se jednoduše nevymluvíte. Zároveň vás okolí nebude svádět. Když například hubnete, kolegové v práci vám nebudou nabízet zákusky. Pokud je třeba, stanovte si určitý plán, kdy na cílech budete pracovat, kdy uvidíte první změnu. Můžete si pro sebe vymyslet i systém odměn za každý pokrok.
Tresty nefungují
Předsevzetí jsou jen vaše. Vy jste si je nastavili a sami se je snažíte dodržet, nemá tak cenu se k nim stavět negativně. Být třeba naštvaní, že musíte jít cvičit nebo se musíte učit jazyk. Nemusíte nic, určujete si to sami. Buď tedy zatněte zuby, nebo se na to vykašlete, je to jednoduché. Pokud selžete, tak to nevadí, je to přece jen a jen na vás. A raději i rovnou zapomeňte na hlášky, že teď už dieta nemá smysl, když jste si dali kousek čokolády. Jste jenom člověk a chybovat je lidské. Zítra si dáte v běhu o pár metrů víc.