reklama

Předmanželská smlouva má smysl, i když nemáte majetek, říká notář

Občas se člověk dostane do životní situace, kdy potřebuje využít služeb notáře. Někdy stačí i malá rada. Požádali jsme notáře Mgr. Radima Neubauera, prezidenta Notářské komory ČR, aby nám odpověděl na dotazy, které přišly na náš redakční mail.

Foto: iStock

Každý z nás někdy v životě potřebuje notáře. Je to tehdy, když je třeba řešit otázky týkající se dědictví či závěti, ale také záležitosti kolem kupních či darovacích smluv, manželské smlouvy, vydědění, notářské úschovy, zástavní smlouvy, notářských zápisů se svolením k vykonatelnosti, osvědčování průběhu schůzí, valných hromad a skutkových dějů či zakladatelských listin.

Máte v některé z těchto oblastí nejasno a nechce se vám hledat notáře, protože vám zatím stačí jen malá rada? Napište na náš redakční mail [email protected] a pošlete nám svůj dotaz. Rádi jej předáme a zprostředkujeme odpověď od těch nejpovolanějších odborníků.

Tentokrát jsme se zeptali prezidenta Notářské komory ČR, Mgr. Radima Neubauera.

Chystám s přítelem svatbu a ani jeden z nás nevlastní žádný velký majetek. Má v našem případě smysl sepisovat manželskou smlouvu? (Klára, 28 let)

Manželská smlouva neslouží pouze k tomu, aby podle ní byl vypořádán majetek manželů v případě rozvodu, ale slouží i jako prevence povinnosti hradit ze společného jmění manželů partnerovy závazky. Tedy jak staré dluhy, tak i ty nové, které vzniknou třeba v souvislosti s riskantním podnikáním. Starý dluh mohl kdysi vzniknout například z neuhrazené pokuty za jízdu autobusem načerno nebo kvůli zapomenuté a nezaplacené složence. Časem pokutu navyšuje penále a o finanční částku se může přihlásit exekutor. Přestože se vše stalo dávno před svatbou, po svatbě ze zákona vzniká společné jmění manželů a za dluh jednoho z manželů odpovídá i ten druhý. Takovým situacím se dá čelit manželskou smlouvou. Podobně tomu je i v druhém výše popsaném příkladu. Vznikem společného jmění budete zodpovědná za závazky, které váš protějšek v době trvání manželství učiní, aniž byste o nich nutně musela vědět. Nejde tedy jen o případné dluhy z podnikání, ale o všechny případy, ve kterých hrozí povinnost někomu zaplatit. Třeba za nesplácenou půjčku. Manželskou smlouvou se tak ochráníte i v případě, že nevlastníte žádný velký majetek.

Mgr. Radim Neubauer

Mgr. Radim Neubauer

Je prezidentem Notářské komory ČR, a to od roku 2015. Před tím pracoval jako prezident Notářské komory pro hl. m. Prahu a provozoval též vlastní notářskou praxi. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, Aledo High School v Illinois (USA) a Gymnasium Liebigschule ve Frankfurtu nad Mohanem (SRN). Je členem Evropského právního institutu (ELI) a Komise pro evropské záležitosti Mezinárodní unie notářství (CAE UINL).

Uvažuji o otevření malé kavárny. Chci tedy založit spol. s r. o., ale to trvá velice dlouho. Je cesta, jak proces uspíšit? Lucie (45 let)

Založení společnosti s ručením omezeným trvá v ČR pouhý jeden den a to, že se jedná o administrativně a časově velmi náročný proces, je nepravdivé tvrzení přeprodejců tzv. ready made firem. Ti se specializují na jejich hromadné zakládání a následný prodej, přičemž cenu pochopitelně výrazně navýší. Notář vám v ČR založí firmu za jeden den, stačí přinést živnostenské oprávnění a v bance složit základní kapitál. A dále, pokud nehodláte podnikat ve svém, i souhlas vlastníka objektu s umístěním sídla. Překupníkům doporučuji se raději vyhnout, i oni k notáři kvůli založení firmy musí, takže celý proces pouze prodlužují a samozřejmě prodražují. A pozor, nenechte se nachytat na slevy při nákupu již založené firmy, které jsou svázané například s povinností využívat po určitou dobu virtuální sídlo, což obvykle také znamená velké výdaje. V neposlední řadě nemusí být v účetní historii firmy například vydaná směnka. Z povinnosti ji uhradit vás pak nevyvazuje ani čestné prohlášení. Nejrychlejší cesta k s. r. o. tedy vede jednoznačně přímo přes notáře.    

reklama
reklama
reklama