reklama

Pomozte svým domácím mazlíčkům přežít silvestrovské veselí ve zdraví

To, co je pro člověka zábavou, je pro domácí mazlíčky stresem. Kdyby zvířata uměla mluvit, pravděpodobně by se jednoznačně shodla na tom, že silvestr je pro ně nejméně oblíbeným dnem roku. Jak to tedy udělat, aby poslední den roku prožila ve zdraví a v klidu?

Foto: ISIFA/Thinkstock

Bujaré veselí, které konec roku každoročně přináší, je pro vaše pejsky a kočičky stresující, v prvé řadě proto, že zvířata mají mnohem lépe vyvinutý sluch než člověk.

Každá petarda je pro ně doslova výbuchem a jejich instinkt jim samozřejmě napovídá, že jde o život. Každé zvíře má jinou citlivost, některá odolnější zvířátka snáší hluk lépe, ale ani tehdy to neznamená, že by jim snad ohňostroje dělaly dobře…

Hlavně klid a bezpečí

Důležité pro pejsky je, aby v době, kdy probíhá venku ten největší hluk, byly v klidu, nejlépe ve známém prostředí. Na dlouhé procházky zapomeňte, poslední den v roce psy venčete spíše krátce, ať nejsou venku vystaveni nadměrnému hluku. U některých z nich by petardy mohly vyvolat touhu utéct a schovat se někam do bezpečí. Pokud trávíte silvestr se svým mazlíčkem mimo domov, vezměte mu sebou pelíšek nebo oblíbenou deku, cokoli, co mu připomene domov a bezpečí.

Rozhodně zapomeňte na noční procházky, pokud se chcete jít podívat před dům na ohňostroj, nechte psa doma, i když na půlnoc je vhodné být společně, samozřejmě uvnitř. Při hluku je vždy dobré, když pejska podrbete, pohladíte nebo jste někdo v jeho blízkosti, což mu dodá stabilitu. Extrémně citliví pejsci potřebují někdy uklidňující lék, který předepíše zvěrolékař nebo se dá pořídit v některém zverimexu.

I kočkám pomáhá blízkost

Kočičky jsou sice "nezávislejší" než psi, ale i ony potřebují na silvestra získat pocit jistoty. Jejich sluch je ještě citlivější než psí, a tak pokud je vaše kočka citlivá na hluk i v běžném dni, je dobré jí poslední den v roce také dát uklidňující lék, aby ji hluk extrémně nevylekal. Kočky, které běžně žijí na zahradě, ne v domě, je dobré nechat na silvestrovský večer doma, třeba v hale, kde budou mít větší klid než venku. I pro ně je lepší, když jsou poblíž lidí a vidí, že jim nehrozí žádné nebezpečí.

Je dobré v prostoru, kde se zvířata nacházejí, zatáhnout závěsy či žaluzie. Buďte trpěliví, i když váš mazlíček trochu "vyšiluje", nezlobte se na něj a netrestejte ho, měl by jen větší pocit strachu. Stejně tak ale zvíře "hystericky neopečovávejte", protože v něm pak vzbuzujete pocit, že se děje něco strašného. Největší klid dodá vaše přítomnost, zabezpečený prostor, kde mají pocit bezpečí, a úkryt, kde se mohou schovat, "když to vypukne".

Divoká zvířata trpí nejvíc

Naše domácí mazlíčky většinou zabezpečit dokážeme, i když je to někdy složité. Nejvíce ale ve skutečnosti trpí zvířata ve volné přírodě. Rány, světla a záblesky zvířata extrémně děsí, zvířata v úzkých se pak leckdy dají na zběsilý úprk, který může končit neštěstím. Podle odborníků jsou petardy a ohňostroje největším zlem pro ptáky, kteří se před světly snaží uletět, ale oslněni často naráží do drátů elektrického vedení.

Jak vidno, pyrotechnika je zhoubou pro veškerá zvířata, ať ta domácí, nebo ta divoká, je tedy určitě otázkou, jestli jsou efekty tohoto druhu pro důstojné oslavy konce roku nutné…

reklama
reklama
reklama