Nadváha je velkým problémem už v dětském věku. Co s tím?
Nadváha u dětí začíná být v Česku vážným problémem. Alespoň to si myslí drtivá většina českých pediatrů. Jak situace doopravdy vypadá a co s tím můžeme udělat?
Věděli jste, že český pediatr má v průměru ve své péči 20 procent dětských pacientů s nadváhou? Jeho slovenský kolega pak v průměru 17 procent takovýchto pacientů. A to rozhodně není zanedbatelné číslo. Co s tím?
Dětská nadváha a obezita jsou jedním z nejzávažnějších zdravotních problémů 21. století. Podle výzkumu VZP má nadváhu nebo obezitu dokonce každé třetí dítě. "Problémy jsou způsobeny především denním sezením u počítače a nedostatkem pohybu omezeným pouze na školní tělocvik," říká RNDr. Barbora Večerková, vedoucí zdravotnického výzkumu v GfK.
Pohled českých lékařů
Z výzkumu, ve kterém se zjišťoval názor českých praktických lékařů pro děti a dorost na nadváhu a obezitu u dětí, vyšlo najevo, že drtivá většina, a to 98 procent, vnímá situaci týkající se nadváhy v rámci dětské populace za velmi závažný problém. Výsledky u nás jsou tak stejně alarmující jako ve světě. Navíc každý z nich má v průměru ve své péči 20 procent pacientů s nadváhou.
Strašák jménem obezita
Lékaři bohužel musí řešit i obézní případy (obezita je vyšším stupněm nadváhy). V průměru mají čeští dětští lékaři v péči 15 procent dětských pacientů, u kterých se dá již hovořit o obezitě. Nadváha a obezita jsou spojeny s mnoha zdravotními problémy. Už v dětském věku se mohou projevit nemoci srdce a cév, metabolické či endokrinní komplikace, zažívací, ortopedické či dermatologické těžkosti.
Jak s nadváhou u dětí bojovat?
Výsledky výzkumu jsou sice alarmující, ale vlastně ani ne nečekané. Hlavně v době, kdy technologie mění svět a děti více a více času tráví u počítačových her, tabletu nebo mobilního telefonu. Každé čtvrté dítě sedí denně přes dvě hodiny u počítače a každé sedmé dítě sportuje jen při školním tělocviku, uvádí výzkum. Místo toho, aby pobíhalo a na hřišti si hrálo s vrstevníky. Proto není divu, že lékaři neustále upozorňují a nabádají k tomu, aby děti měly častější pohyb.
K dostatečnému pohybu samozřejmě patří i zdravá strava, kdy lékaři doporučují změnu obzvláště v přístupu rodičů a obecně životosprávy v rodině. Důležité je podle nich také omezit konzumaci sladkostí a cukru.