reklama

Stud a nenasytné pohledy: Důvody, proč ženy nechtějí ve fitku muže

Ryze ženská fitness centra a lekce určené pouze pro ženy jsou stále více oblíbené a objevují se napříč sporty. Proč tomu tak je a je to vlastně dobře?

Foto: iStock

Smíšené posilovny mnohé ženy odradí, a tak raději se cvičením ani nezačnou. Dokonce se uvádí, že lekce ryze pro ženy nebo ženská fitness centra volí více než polovina žen, i když by ve smíšené posilovně zaplatily méně za vstup. 

Důvody se ale různí. Jaké jsou hlavní příčiny tak velké popularity ženských fitness center?

Stud a nenasytné mužské pohledy

Nejistota a stud jsou jedním z hlavních důvodů, proč se ženy většinou rozhodnou vyhledat posilovnu či lekce v ryze ženském kolektivu. "Většina žen středního a vyššího věku hledá dlouho odvahu k tomu, aby navštívila smíšenou posilovnu," říká hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Kateřina Hollerová. "Mají pocit, že by se zbytečně ztrapnily mezi mladšími slečnami s vysportovanou postavou a exhibujícími svalovci," dodává. Majitelka studia Fascinace Tereza Náplavová Semrádová zase říká, že ženy se chtějí soustředit samy na sebe. "Netouží po zvědavých a mnohdy i nenasytných pohledech mužů," tvrdí Semrádová.

Ženy mají často jiné cíle než muži

Zatímco cílem mnoha mužů je nabrat svalovou hmotu a být silnější a větší, ženy jsou většinou zaměřené na tuk a chtějí zhubnout. Jedno s druhým samozřejmě souvisí, ale to začátečníci mnohdy nevidí. Čistě ženské posilovny jsou zaměřené na trénink žen, tedy specifické problémové partie a shazování tuku, a vše se točí kolem toho. Cvičení zaměřené na zadeček, břicho, triceps, zdravotní cvičení na záda, posílení ramenního pletence, spalování tuku. Kromě toho každé ženě vysvětlíme, proč jsou svaly důležité a že nemusí mít strach, že se z ní stane Rambo.

Nadváha nebo viditelný handicap

"Dost často je důvodem také to, že některé ženy mají větší nadváhu nebo mají nějaký zdravotní problém, co je vidět," říká Hollerová a svěřuje se s příběhem jedné své klientky: "Cvičila jsem s Míšou, mladou slečnou s obrnou. Chodila k nám do posilovny, kde jsme cvičily podle individuálně připraveného plánu na posilování a prováděly jsme asistovaný strečink. Hodně jí cvičení pomáhalo, spastické svaly se jí po cvičení vždycky příjemně uvolnily. Míša by do klasické posilovny nešla. V tom našem ženském kruhu jí bylo dobře." Podobné to bývá i u žen, které mají nadváhu, a tím i nízké sebevědomí. Ačkoliv není důvod, aby se ženy za sebe styděly, když vlastně chtějí se svou postavou něco dělat, tak v ženském fitku se zkrátka cítí lépe.

Bojová umění a ženy

Lekce pro ženy se začínají objevovat i v bojových uměních, jako je například jiu-jitsu, ve kterém se snažíte oponenta dostat k zemi a udržet ho tam. Ženy začátečnice mají mnohdy obavy, že budou v páru s dvakrát větším mužem, oproti kterému nebudou mít šanci.

Jsou pro to ale i jiné důvody - pokud se sport rozhodnete provozovat závodně, budete ve dvojici s ženou, takže má i smysl občas trénovat v ženském kolektivu. Jak smíšené, tak ryze ženské lekce mají něco do sebe.

Má to i svou stinnou stránku

Ženské fitness centrum nebo lekce pro ženy jsou takovou náplastí na problém, který je hlubší. Pokud je důvodem strach, nízké sebevědomí a stud, tak se tento problém neodstraní tím, že ženy zvolí ženské fitko. Naopak, možná by pomohlo se svému strachu postavit a překonat tak své zábrany. Jen tak můžeme růst.

Emily Beers, která je trenérkou CrossFitu, k tomu dodává: "Majitelé CrossFit center, kteří nabízejí lekce určené pouze pro ženy, mi vysvětlovali, že je to proto, že ženy chtějí kardio, takže místo zvedání vah, jako na standardních lekcích, jsou lekce zaměřené na běh a různé cviky, které zvýší tepovou frekvenci, zkrátka takový bootcamp. Podle mě naopak tyto závislačky na kardiu potřebují dodat na síle a svalech. Prospělo by jim to mnohem víc." Věří taky v to, že by lekce měly být rozdělené ne podle toho, jestli je někdo muž, nebo žena, ale podle toho, jak je člověk fyzicky zdatný.

reklama
reklama
reklama