reklama

Místo modlení raději kartářka a věštění z koule. Proč Češi milují "ezo"?

Češi jsou vnímáni jako jeden z nejateističtějších národů světa, alespoň podle průzkumu společnosti STEM. Přiznat víru v boha vám sice na společenské atraktivitě nepřidá, ale návštěva kartářky či kineziologa je vcelku akceptovatelnou kratochvílí.

Foto: iStock

Ezoterie je trendy, stačí se podívat na Instagram. Pod hashtagy jako #witchcore se vám objeví ženy i muži, kteří se stylizují do čarodějnic a mágů. Hollywoodské hvězdy si nechávají vykládat taroty nebo si kupují křišťály, které jim mají přinést zdraví a slávu. Proč je sympatie k ezoterice tak přijatelná? 

Zatímco péče o duševní zdraví je stále určitým způsobem stigmatizována (stačí si udělat jednoduchý test a zeptat se sebe sama, zda byste chtěli svému zaměstnavateli přiznat, že chodíte na psychoterapii), některé formy sebepoznání jsou naopak vnímány jako společenská kratochvíle. Patří sem například návštěvy kineziologa nebo rodinných konstelací. "Rodinné konstelace jsou technikou, nikoliv terapií, stejně jako jí nejsou zážitkové semináře. Sahat jednorázově takovým způsobem na traumata a vzpomínky evokuje vymítání ďábla," ohrazuje se sociální psycholog Zdeněk Vybíral.

Podobně se řada lékařů vymezuje proti aplikované kineziologii. Původně vychází z vědního oboru, který analyzuje pohyb, ale zároveň tvrdí, že všechny choroby narušují proudění energie mezi mozkem a svalstvem, takže tzv. "svalovým testem" lze zjistit příčinu choroby. Tyto metody předpokládají, že stresy, duševní poruchy a výchovné problémy jsou způsobeny blokádou spojení mezi oběma hemisférami. Blokádu lze údajně odstranit a tělo harmonizovat tlaky na určité body, manipulací nebo určitými cviky. Což není vědecky podložená metoda. 

Ezoterika pomáhá mít život pod kontrolou

Podnikatelka Bára Rektorová, která před rokem a půl zemřela na agresivní nádor na mozku, sdílela kdysi na facebookové stránce reakce lidí na svou diagnózu. Otevřeně komentovala skutečnost, že si odebrala z přátel ty, kteří jí psali, že si za "nemoc může sama, protože příliš pracovala a málo dbala na harmonii svých čaker".

Ezoterikou se snažíme kompenzovat to, co naši předci náboženstvím. Chceme si myslet, že osud máme ve svých rukou a můžeme si "přivolat štěstí z vesmíru" nebo být zdraví, když splníme úkoly jako "přijmutí svého ženství" a podobně.

Dříve jsme se měli modlit, teď univerzum zase prosíme, aby nám seslalo lásku nebo místo k zaparkování. "Jsme svědky velkého paradoxu. Češi, jeden z nejateističtějších národů v Evropě, doslova hltají nejrůznější duchovní a inspirativní texty, chodí na přednášky, kde se objevují témata jako 'poznej své vnitřní dítě' a sledují různá ezoterická videa a přednášky. Neméně populární jsou rodinné konstelace, regresní terapie neboli návrat do minulých životů, ženské či mužské kruhy a v neposlední řadě jsme také svědky velkého rozkvětu astrologie. V podobném duchu bych mohla pokračovat dál," vyjmenovává psycholožka Zuzana Karnoubová.

"Ezo" přichází na řadu v době krize

Podle Karnoubové se často ke krystalům, přednáškám o svém astrálním já a výrobě škapulířů uchylujeme tehdy, když procházíme životní krizí. "Touží-li člověk poznávat 'hlubiny svého nevědomí', je možné dát přednost některému z psychodynamicky orientovaných směrů v terapii před ne zcela důvěryhodnými organizacemi, které také nabízí terapeutické služby," doporučuje Zuzana Karnoubová.

Toužíme po hlubokých emocích, tuto teorii psycholožka Karnoubová potvrzuje a dodává, že největší problém tkví v nekvalifikovaných terapeutech a dalších osobách, které podobné sezení provozují. Prahnout po zážitcích mezi nebem a zemí je součástí lidské podstaty. Ale pro bezpečnou "návštěvu astrálních sfér" potřebujete vědět, komu se svěřujete. Taroty a krystaly by neměly řídit váš život, stejně jako horoskopy nebo samozvaní guruové.

Neexistuje žádná zkratka ke štěstí, spolehlivá věštecká koule nebo klíč k lepší budoucnosti. Nezbývá než přijmout, že život je složitý, někdy bolestivý, ale zároveň plný nečekaných překvapení.

reklama
reklama
reklama