reklama

Chcete jednoduše ušetřit? Přestaňte být otrokem věcí

Většina z nás sní o větším platu. O příjmu, díky kterému si dopřejeme všechno, co nás napadne. Další věc nás ale neudělá šťastnějšími.

Foto: Shutterstock

Jedna moje známá tvrdila, že jsou pro ni peníze ta největší hodnota. Doma totiž na všem šetřili, i když se neměli špatně. Vyrostla z ní osobnost, která vše měří podle toho, zda něco získá, či nikoliv.

Ať už moc utrácíte, nebo spoříte úplně na všem, výsledek je v něčem dost podobný. Peníze a materiální věci jsou pro vás tak důležité, že se jimi v jednom kuse zaobíráte. Jsou to nezdravé návyky, za kterými stojí samozřejmě mnohem hlubší příčina.

Národní povaha

Jedná se přirozeně o stereotyp, kdy se traduje, že Češi a Němci víc šetří, zatímco Španělé, Italové nebo Řekové nemají problém žít na dluh, hlavně, že si mohou dopřát. Ale něco na takové škatulce pravda je. Mám kamarádku, která pracuje ve středním managementu, stejně jako její manžel. Mohou si toho dovolit víc než průměr, ale celá jejich konverzace se točí okolo toho, co je v akci na slevových portálech a nákupních řetězcích. Kde sehnat něco za míň je pro ně sport. Chápu, že vstupuji na tenký led, protože existuje nemálo rodin, které musí hospodařit s podprůměrnou částkou. O nich ale nehovořím, tam jsou slevové letáky nutností. V tomto článku je spíš řeč o lidech, co chtějí hromadit věci, ale ty jim už dávno přestaly dělat radost.

Syndrom iPhonu X

Vlastníte telefon, který splňuje všechny objektivní požadavky, ale prahnete po nejnovějším modelu od Applu? Proč vlastně? Ani iPhone X, nejnovější model tenisek nebo oblečení od luxusní značky nemají tu zázračnou moc, abychom byli spokojenější, vyrovnanější a užívali si víc času, který máme.

Nepřispíváte na charitu

Tvrdíte, že dobročinným spolkům nedůvěřujete, že to nemá smysl nebo sami máte málo. I několik desetikorun ale může pomoct. Možná je to tím, že v postkomunistických zemích není tak silná kultura charity, objevilo se také několik organizací, které dobré úmysly ostatních zneužily. Zkuste ale pravidelně dávat třeba 50 či 100 Kč sdružením, která jsou vám sympatická. Ať už se jedná například o Lékaře bez hranic, Zdravotního klauna, nebo řadu dalších, co pečují třeba o zvířata v nouzi. Můžete se také domluvit s konkrétním útulkem, nakoupit balení granulí a sami je tam odvést, abyste viděli, jak vaše prostředky končí v žaludcích spokojených psů.

Peníze nejsou cíl, ale prostředek

Chovat se ke svým zdrojům zodpovědně je určitě velmi rozumný přístup. Pokud budeme dodržovat úplně základní pravidlo, tak na úspory by měsíčně mělo odcházet 20 % našich příjmů. Pokud máme sen, že budeme studovat zahraniční univerzitu, nebo se chystáme na exotickou dovolenou, je normální, že se uskromníme. Ale pokud si odepíráte co nejvíc, protože chcete nahromadit jmění, zeptejte se sami sebe, co z toho doopravdy budete mít. Možná jste na tom jako v úvodu zmíněná známá. Dva roky jedla jen rajčata, aby si koupila vytouženou kabelku z luxusního módního domu. Spokojená ale není, tak teď šetří na auto.

reklama
reklama
reklama