reklama

Hazard se zdravím: Jak výrobci na etiketě maskují cukr?

Cukr se v dnešní době skrývá skoro všude. Víte, jak ho poznat?

Foto: iStock

Máme pocit, že když si neosladíme kávu a vzdáme se svých oblíbených sušenek, tak to stačí. Právě jsme vyřadili cukr.

Tak jednoduché to bohužel ale není. Kdysi bývalo, teď už si ale na cukry v potravinách musíme dávat větší pozor. Skrývají se totiž skoro všude. Ve vašich oblíbených cereáliích, v tom chlebu, který si tak rádi kupujete, nebo salátovém dresinku. Většinou to navíc ani nepoznáte, protože výrobci často nenapíšou na etiketu jednoduše "cukr". Pojďme se podívat, na co všechno si dát pozor.

Cukr versus cukr

Nejdříve si vyjasníme jeden rozdíl - mezi cukry, které se v potravinách přirozeně vyskytují a těmi, které jsou přidané. Třeba takové ovoce. Má velké množství cukru, proto je taky tak dobré. Ale to neznamená, že byste ho měli přestat jíst. Kromě cukru totiž obsahuje velké množství vlákniny a vody (pokud ho jíte v jeho celé formě, ne jako džus), které regulují, jak rychle se cukr vstřebává do těla.

Navíc ovoce obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, které jsou pro nás prospěšné. Samozřejmě i ovoce je někdy příliš, ale vždycky je lepší sáhnout po tom "pravém" produktu, než po náhražce, do které je cukr uměle přidán. Právě takový cukr se totiž vstřebá téměř okamžitě a většinou míří přímo do tukových zásob. Jeho přemíra může taky způsobit vážná onemocnění, jako je cukrovka, onemocnění srdce, vysoký cholesterol a další.

Seznamte se s etiketou

K tomu, abyste poznali, zda potravina obsahuje přidaný cukr, se musíte podívat na etiketu. Jednotlivé složky jsou na etiketě vypsány v pořadí od největšího množství po nejmenší. Proto pokud se cukr vyskytuje na jednom z prvních třech míst, odložte produkt zase zpátky do regálu. Znamená to totiž, že jeho většina se skládá právě z cukru. Je to typické třeba pro cereálie k snídani. Jen se běžte mrknout do spíže.

Co hledat?

Samozřejmě všechno, co má v názvu cukr (třtinový cukr, kokosový cukr a podobně). Pak taky ale existují ještě další názvy pro cukr, které možná neznáte. A právě s těmi vás chci dnes seznámit. Většinou to jsou ta slova, která končí na -óza. Jako třeba: dextróza, fruktóza, glukóza, maltóza a sacharóza. Pozor si dejte taky na glukózový/kukuřičný sirup.

I přírodní cukr je cukr

Často v prodejnách se zdravou výživou najdete produkty slazené agávovým a javorovým sirupem, kokosovým cukrem, medem, melasou, nebo stévií. I když tyto vypadají méně děsivě, než chemicky znějící dextróza a maltóza, jsou to také cukry a tak by se na ně mělo pohlížet. Pokud se tedy snažíte příjem cukru ve stravě omezit, nezapomeňte vyškrtnout i tyto cukry.

Umělá sladidla

Sladidla jako sukralóza, aspartam, acesulfam K a sacharin jsou umělé cukry, které sice nejsou tak kalorické jako cukry obyčejné, ale na zdraví vám zaručeně nedodají. Zjistilo se například, že poškozují střevní mikroflóru a vzniká u nich i obava toxicity a obsahu rakovinotvorných látek.

Co mám tedy jíst?

Ideálně potraviny ve své přirozené formě. Místo cereálií obyčejné vločky, které si dosladíte banánem, či datlemi. Zálivku na salát si snadno vytvoříte doma, stejně tak jakékoliv omáčky. Pokud rádi pečete, vyzkoušejte koláč dochutit banánem, či již zmiňovanými datlemi. Krom cukru datle obsahují vlákninu, vitaminy a minerály, které naše tělo potřebuje.

Poslední záchrana

Občas banán a datle prostě nestačí, v tom případě doporučuji sáhnout po nepasterizovaném medu nebo javorovém sirupu. Oba mají poměrně nízký glykemický index (energie se uvolňuje pomaleji) a velké množství minerálních látek. Vždy si ale potraviny dochucujte sami, jen tak budete mít nad svým jídelníčkem kontrolu. Pokud se neléčíte s vážným onemocněním, nebo nepotřebujete cukry vysadit úplně, můžete si tato sladidla v omezeném množství užívat. 

reklama
reklama
reklama