reklama

Vytrénujte sebelásku: Jak se cítit hezcí bez ohledu na to, jak vypadáte

Víte, kdy jsme doopravdy krásné? Když se přijímáme takové, jaké jsme. Je důležité tento pocit procvičovat, protože žijeme ve společnosti, která je extrémně zaměřená na kult dokonalého vzhledu.

Foto: Shutterstock

Rady z módních časopisů o tom, že máme být krásné, už proto strašně lezou na nervy. Stejně jako vyretušované fotky celebrit, na jejichž make-upu, vlasech i oblečení pravidelně pracuje tým odborníků.

Připadat si hezká je příjemná emoce, která je ale zároveň velmi proměnlivá, stejně jako strach, radost nebo smutek. Také proto i ženy, jejichž vzhled obdivujeme, odpovídají, že někdy se samy sobě líbí, ale jindy svůj odraz v zrcadle nemohou ani vystát.

Buďte svou vlastní Angelinou

To, jak vnímáme svůj zevnějšek, nemůžeme vždy ovlivnit. Někdy máme dobrý den, další den zas odmítáme vylézt z postele. Zapomínáme také na to, že krása se skrývá v oku pozorovatele, ačkoliv vždy existují standardní měřítka toho, kdo je momentálně považován za půvabného. Snažit se ale kopírovat Angelinu Jolie nebo Simonu Krainovou, nebo jít na to z druhého konce a pokrýt své tělo záplavou tetování a vyholit si hlavu, je ale zbytečné. Jděte svou vlastní cestou krásy, s laskavostí ke svému tělu, kde není třeba žádných extrémů ani modifikací.

Starat se o sebe není rozmar

I psychologové tvrdí, že návštěva šikovného kadeřníka, manikúra a pedikúra i padnoucí oblečení, mají dobrý vliv na naší psychiku. Starat se o své tělo není rozmar, ale nutnost a otázka respektu k sobě samým. Člověk, který o sebe pečuje s potěšením, chodí cvičit, protože mu to dělá dobře, nikoliv z důvodu, aby se napasoval do iluze o štíhlé postavě, se má rád.

V kontaktu se svým tělem

Pravidelně naslouchejte, co vám fyzická schránka chce sdělit. Když ji budete vnímat a chovat se k ní s úctou a vděčností za to, že vám slouží, bude vám se sebou samotnými moc dobře. Zkuste cvičení mindfulness: všímejte si například ve sprše vody na své těle, namasírujte se pak tělovým krémem a vnímejte jeho dotyk na kůži.

Narovnejte se, vztyčte hlavu, uvolněte ramena, rozhoupejte bedra. Váš vzpřímený postoj signalizuje potěšení ze života, ten schoulený naopak strach a nedostatek sebevědomí.

Překonat komplexy

Mindráky z nějaké části těla mnohdy pramení z dětských bolístek. Byli k vám rodiče nebo spolužáci krutí a smáli se třeba za velký zadek, který byl přitom docela normální? Pamatujte na to, že okolí vás nevnímá vůbec tak přísně, jak se vidíte vy sami. Když uslyšíte kompliment: "Ty máš ale hezké oči", netřeba odpovídat: "Ale kruhy pod nima mám strašné". Každému se něco na sobě nelíbí, ale často se stává, že se ve stáří budete probírat fotkami, kdy si uvědomíte, jak jste byly krásné, ale neužívaly si života. A to by byla ta největší škoda.

reklama
reklama
reklama