reklama

Umění hádky: Řešte konflikty s chladnou hlavou a grácií

Jak na zdravou a slušnou výměnu názorů?

Foto: iStock

Hádky. V menším či větším měřítku se s nimi setkáváme často, někdy i denně. Pokud jste ten typ, kterého nesouhlas okamžitě vytočí, nebo jen zkrátka nevíte, jak k výměně argumentů přistupovat s chladnou hlavou a otevřenou myslí, čtěte. 

1) Bojujte jen tehdy, když to stojí za to

Snažit se vyřešit konflikt neznamená hádat se pořád dokola o tom samém po dobu několika týdnů. Z toho se tak akorát vy a vaše okolí brzy zblázní. Pokud jste se nedávno s někým pohádali a pořád ještě toho máte plno na srdci, zeptejte se sami sebe, jestli vám to stojí za to. Jestli je to opravdu tak důležité, nebo jde spíše o vaše ego. Pokud je odpověď ne, pak zkrátka odpusťte a hoďte to za hlavu.

2) Dostaňte to ze sebe na papír

Někdy je nejlepší to ze sebe všechno dostat. A raději než zamotat do toho někoho dalšího, to zkuste všechno vypsat na papír. Možná se tak dostanete k jádru problému a to k tomu, proč vás to vlastně vůbec tak trápí a proč jste zareagovali tak, jak jste reagovali. Možná zjistíte, že za to všechno nemůže někdo jiný, ale že jsou to vaše vlastní problémy a frustrace.

3) Promluvte si s třetí stranou

Pokud je někdo, komu věříte a kdo nezná druhou stranu, se kterou konflikt řešíte, zkuste mu celou vaši situaci popsat. Ale pozor, bez příkras. Možná že už v polovině vám dojde, že to, co řešíte, vlastně není až tak důležité, jak si myslíte. 

4) Mluvte o tom

Hlavně nemlčte. Neznamená to hned se pouštět do krvavých hádek, ale dejte svým emocím průchod. Nejhorší je to totiž držet v sobě a pak jen pozorovat, jak se třeba vaše dlouholeté přátelství vytrácí. Štastná z toho nebude ani jedna strana. Potkejte se na nějakém neutrálním místě, například v kavárně, a celou situaci zkuste popsat z vaší strany.

5) Poslechněte si, co má na srdci druhá strana

Stejně tak jako vy jste měli možnost popsat situaci z vaší strany, nechte je popsat, jak to vidí oni. Bez přerušování. V tom lepším případě vám druhá strana podá uspokojivé vysvětlení ke svému jednání. Přece jen, většina konfliktů jsou jen pouhá nedorozumění, takže šance, že se vše vysvětlí a vy se budete cítit hned lépe, je velká.

V tom druhém případě vám druhá strana uspokojivé vysvětlení nedodá a vaši reakci vůbec nepochopí. Ta nejlepší rada? Zůstaňte v klidu. Odložte emoce stranou a zkrátka se shodněte na tom, že se v tomto případě neshodujete. Alespoň už teď víte na čem jste a můžete se rozhodnout, zda je tato situace pro vás natolik důležitá, že vaše přátelství nemůže dále pokračovat a nebo se shodnete na tom, že tohle je nebezpečná zóna, na kterou holt každý pohlížíte jinak, a už se k tomu nebudete dále vracet.

6) Hoďte to za hlavu

Buď se konflikt vyřešil nebo jste se shodli na tom, že se neshodujete. Ať tak, či onak, máte to za sebou. Hoďte proto tuto situaci už za hlavu, není potřeba se k ní zas a znova vracet.

reklama
reklama
reklama