reklama

Jak jíst zdravě a levně: Tipy, které ušetří čas i peněženku

Myslíte si, že levná strava rovná se drahá strava? Není tomu tak, jen se musí vědět, jak na to.

Foto: iStock

Za jídlo utrácíme dost peněz. A podle průzkumů si zároveň 44 procent z nás dokáže představit, že by na této položce mohli šetřit. Jak ale jíst zdravě a přitom příliš neutrácet? Nevylučuje se to, jen je třeba vědět, jak na to.

"Náš nedávný průzkum ukázal, že kdyby bylo nejhůř, ušetří na jídle spíše ženy a lidé s čistým měsíčním příjmem od 10 do 15 tisíc korun. Nejvíce jsou ochotni škrtat obyvatelé Ústeckého kraje, a to 54 procent z nich. Naopak pouze třetina Jihočechů by se v útratách za jídlo omezila," uvádí Monika Buřičová z Poštovní spořitelny a dodává: "Lidé podle průzkumu naopak neumí moc ušetřit za bydlení, dovolenou, oblečení a auto. To by byl ochotný pouze jeden z deseti dotázaných."

Jíst zdravě neznamená draze

Většina lidí předpokládá, že jíst zdravě a levně nejde moc dohromady. Když se ale zaměříte na základní potraviny a nehledáte hned ty nejnovější superfoods, jde to. "Balíček instantní ovesné kaše nás vyjde mnohem dráž, než když si ji připravíme doma jen z vloček a mléka. Tak navíc máme kontrolu, kolik čeho do pokrmu dáváme, nemusíme se bát zbytečných přidaných cukrů a podobně," uvádí pro příklad Margarita Iliopulu, nutriční terapeutka z týmu FitBee. "Takové vločky s bílým jogurtem a jablkem nám navíc ráno dodají mnohem víc energie a hlavně na delší dobu než takové pečivo s uzeninou," dodává odbornice.

Nekupujte levné polotovary s velkým obsahem aditiv, raději si přichystejte jednoduché jídlo ze základních surovin. Místo kupovaných dochucovadel a kořenicích směsí používejte čerstvé nebo sušené bylinky a natě, sůl, pepř, kvalitní olej, čerstvou šťávu z citronu či limetky nebo balsamico.

Plánování je nezbytné

Plánování pomůže jak s nákupy, tak domácí přípravou jídla. Kromě toho, že budete mít kontrolu, kolik čeho sníte, nebudete jídlo zbytečně vyhazovat. "Domácí strava je samozřejmě zdravější - pokud ji připravíme z čerstvých surovin. Jedno jídlo nás může v některých případech vyjít třeba i na 20 nebo 30 korun, v restauraci utratíme mnohem víc," vysvětluje Margarita Iliopulu.

Před nákupem si sepište seznam, co opravdu potřebujete a co vám doma chybí. V obchodě nakupujte s rozumem a choďte na nákup najedení. Je téměř jisté, že nakoupíte méně zbytečného a nezdravého jídla.

Kupujte levnější varianty

Zařaďte potraviny, na které často v jídelníčku zapomínáte, i když obsahují kvalitní živiny a přitom jsou levné, například luštěniny. Levnější varianty nalezneme také u ryb, například sardinky ve vlastní šťávě, uzená makrela nebo sleď. Z nich můžete připravit chutnou pomazánku nebo je jednoduše přidat do salátu.

Zkuste všechno zpracovat

Naučte se celou potravinu dobře využít a zpracovat, zbytečně neplýtvejte a nevyhazujte. U čerstvých potravin, jako je například místní sezonní česká zelenina, se snažte do salátu zpracovat i listy kedluben nebo ředkviček, které ale většina lidí vyhodí.

Jak na vaření?

Je možné vařit více porcí a dvě nebo tři vždy zamrazit na situaci, kdy nebudete mít na vaření čas. K zmražení se nehodí pouze přílohy, které ale většinou uvaříte během 15 až 20 minut.

Pokuste se jídlo připravit šetrně, aby si zachovalo co nejvíce živin. Vhodné je například vaření, dušení, pečení, příprava na páře nebo v alobalu. Zdravé jídlo můžete totiž nevhodným tepelným zpracováním úplně zničit.

Pokud máte balkon (nebo v ideálním případě zahrádku), naučte se pěstovat vlastní zeleninu nebo třeba brambory. Sbírejte plodiny v přírodě a naučte se je konzervovat - mrazit, nakládat, zavářet. Například při přípravě vlastních marmelád ušetříte hodně.

Nakupujte ve slevách

Nebojte se nakupovat potraviny v akcích, zařazené tam bývají i ty zdravé. Neorientujte se ale pouze na nakupování ve slevě, protože tím můžete nakoupit i položky, které nespotřebujete a vlastně je ani vůbec nepotřebujete. Pokud ale vidíte v akci potravinu, kterou byste si sami koupili a běžně ji jíte, nebojte se ji koupit.

reklama
reklama
reklama