Do Česka přichází nahá jóga: Erotiku ale nečekejte
Nahá jóga je v zahraničí momentálně hitem a mohou ji cvičit i lidé, kteří se běžně stydí svléknout i do plavek. Nemá ani erotický podtext. Cvičí se v přítmí, za svitu svíček, a její podstatou je hlavně uvolnění a svoboda těla. Troufnete si?
Nahá jóga se jako první uchytila v Americe, postupně si ji ale zamilovali lidé po celém světě a nyní se pomalu plíží i do Česka.
Jóga je sama o sobě úžasná praxe nejenom pro posílení fyzické, ale především psychické kondice. V případě nahé jógy pak mnozí klienti prožívají maximální pocit svobody a uvolnění.
Lepší než oblečená?
"Podle zahraničních studií nahá jóga dokáže u některých lidí zmírňovat stres dokonce lépe než její oblečená verze, protože pomáhá rozvíjet pozitivní vztah k tělu, zlepšuje sexuální život a partnerský vztah," říká zakladatelka Domu jógy v Praze a instruktorka Věra Vojtěchová.
Šaty navíc často naše tělo svazují a zároveň jsou jakýmsi vyjádřením připoutanosti k vnějšímu světu, k módním trendům a ke společenským třídám. Cvičení nahé jógy přináší pocit svobody a může pomoci s přijmutím těla takového, jaké je, i se svými nedostatky.
Jak lekce nahé jógy probíhá
Na nahé józe není nic erotického. "Nahá jóga se ve své podstatě liší od klasické jógy pouze v absenci oblečení. Kromě toho člověk nemá příliš možností rozhlížet se kolem sebe. Během lekce byste měli vnímat jenom své tělo a svůj dech. Na hodině nahé jógy je mimo jiné šero, pouze zapálené svíčky, které postupně zhasínáme, až je v místnosti naprostá tma," popisuje průběh hodiny nahé jógy instruktorka jógy Pavla Křečanová z Domu jógy v Praze. "Lidé přijdou na lekci většinou oblečení, až v jejím průběhu postupně odloží oděv a ti ostýchavější mohou počkat až na úplnou tmu. Před koncem lekce se pak zahalí do osušky, kterou na recepci dostane každý příchozí. Obávat se nemusí ani zimomřiví jogíni, protože místnost je příjemně vyhřátá," upřesňuje Vojtěchová.
Překonat počáteční stud se vyplatí
Hodina nahé jógy obvykle probíhá v menší skupině s intimnější atmosférou. "Cvičení v menší skupině je příjemnější, člověk má pocit většího klidu a mnohem snáze se při cvičení ponoří sám do sebe a příliš ho neruší okolní vlivy," říká Křečanová. Avšak platí, že je to cvičení spíše pro odvážnější typ lidí. "Je vcelku logické, že ten, kdo má problém svléknout se i doma, asi těžko půjde cvičit nahou jógu do kolektivu," potvrzuje Křečanová. Vojtěchová k tomu však dodává: "Nahá jóga je sice pro odvážné, ale věřte, že stojí za to překonat počáteční stud či obavy. Zážitek, který si z nahé jógy odnesete, je k nezaplacení. Co se týče věku, tak nahou jógu může cvičit kdokoliv. K nám chodí nejčastěji lidé, převážně ženy, mezi 20 a 60 lety."
Ačkoliv jde na první hodinu nahé jógy většina lidí s různými obavami či těžko popsatelnými očekáváními, tak si téměř všichni odnáší ryze pozitivní zkušenost. "Oblečení svazuje, což mi ti, kteří absolvovali cvičení nahé jógy, potvrdili," tvrdí Vojtěchová. "Lidé mi říkají, že je pro ně tato zkušenost jedinečná, cítí se po hodině nahé jógy velmi osvobozeni, a co je nezajímavější, někteří z nich si dokonce nedokážou představit, že by cvičili znovu jógu v oblečení," popisuje zážitky lidí z nahé jógy Vojtěchová.
Cesta, jak poznat sami sebe
Jakmile absolvujete hodinu nahé jógy, budete mít pravděpodobně velmi smíšené pocity. Přece jen, nahá jóga je něco zvláštního. Člověk je ve své nahotě velmi zranitelný. Spousta žen se cítí nesvá už jen tehdy, když si nestihnou dát make-up, nevezmou si podprsenku nebo zapomenou svůj oblíbený náhrdelník. Nicméně i přes tuto zranitelnost se mnozí na hodiny nahé jógy vrací. Stejně jako třeba když si my ženy už znovu nevezmeme - a tentokrát záměrně - podprsenku, protože jsme se bez ní nakonec cítily mnohem svobodnější a své. "Když se člověk cítí zranitelný, dochází zároveň k jeho největšímu osobnímu růstu. Můžeme být nazí a přitom se stát neohroženými. Můžeme být nazí a přitom v tom nemusí být špetka erotiky. Nahá jóga je zkrátka ten nejpřímější způsob, jak poznat sám sebe a vnitřně růst," uzavírá Vojtěchová.