Přírodní způsob ochrany před rýmou: Zkuste jednoduchý ajurvédský trik
Zima a nachlazení k sobě bohužel skoro neodmyslitelně patří. Naučte se před ním chránit. Rýmě můžete předejít jednoduše a přírodní cestou.
Ucpaný nos a rýmu přijala většina z nás jako normální stav, zvlášť v chladných měsících roku. Někdy to není jen typický projev nachlazení, ale často jde o problém chronický, který souvisí s tím, jak dlouho necháváme potíže ležet ladem.
Často automaticky předpokládáme, že problém buď sám od sebe poleví, nebo sáhneme po sprejích proti rýmě z lékárny. Celý proces léčení ale můžete podpořit ještě čistě přírodní metodou. Vychází z ajurvédy a vyskytuje se například i v jógové praxi jako jedna ze základních očistných technik. Hlavně funguje také jako velmi důležitá prevence. Uleví i od alergií a astmatu. Technice se říká Džala néti, aneb výplach nosu vodou. Potřeujete k tomu pouze vodu, sůl a neti konvičku. Vlastně stačí jakákoliv nádoba, ale konvička vám celý proces výrazně ulehčí.
Pořiďte si konvičku
Samotná néti konvička je relativně levná záležitost. Je k dostání buď v plastové, keramické, či kovové variantě. Koupíte ji prakticky v každém obchodě se zdravou výživou. Pokud si výplach nosu chcete pouze vyzkoušet, postačí vám plastová, kterou seženete okolo 200 korun. Jen si dejte pozor na teplotu vody, nepoužívejte příliš horkou. Ta keramická zase může sloužit i jako hezký doplněk do koupelny.
Návod na výplach nosu - krok za krokem
Jak už bylo popsáno na začátku, potřebujete opravdu jen dvě ingredience - vodu a sůl. Vodu buďto destilovanou, nebo převařenou a co se týče soli - sáhněte po té kvalitní, dobře funguje například černá, která má uchované veškeré minerály. Rozhodně se vyhněte klasické kuchyňské soli, tou byste si spíše uškodili. Čím přírodnější, tím lepší.
Do půl litru příjemně teplé vody nasypte rovnou čajovou lžičku soli a nechte rozpustit, tento roztok poté přelijte do néti konvičky. Nad umyvadlem nakloňte hlavu na stranu a do horní nosní dírky začněte pomalu lít roztok, dýchejte přitom přirozeně pusou. Voda vyteče druhou nosní dírkou. Chce to trochu cviku, takže i když se vám to napoprvé nepovede, nezoufejte. Celý postup opakujte i na druhou stranu. Poté se pořádně vysmrkejte.
Občas se stane, že ne obě dírky jsou průchodné úplně stejně, to vůbec nevadí, vytrvejte a uvidíte, že to časem poleví.
Je dobré tento výplach nosu provozovat alespoň jednou denně, případně i dvakrát, a to ráno a večer. Působí tak skvěle jako prevence. Do džala néti se nemusíte pouštět jen když cítíte, že na vás jde nachlazení. Oceníte ji napříkad trpíte-li na alergie. Preventivně ji používejte třeba v období pylové sezony.