reklama

7 nečekaných způsobů, jak výrazně šetřit peníze

Přečtěte si, jak výrazně ušetřit, ale zároveň nijak nestrádat.

Foto: iStock

Víme, že bychom měli utrácet méně. Dost často ale tato informace k tomu, abychom šetřili, nestačí. Bojujeme se slabou vůlí a místo toho, abychom si kávu připravili doma, si o polední pauze zajdeme koupit naše oblíbené latté. Jak to udělat, abyste měli obojí - lattéčka i peníze?

1) Vymažte si historii hledání

Když nakupujete po internetu a srovnáváte ceny, vymažte si historii hledání (nebo stránky otvírejte v anonymním režimu). Mnoho firem (a obzvlášť to platí u letenek) sleduje vaší historii hledání a tzv. cookies a na základě těchto informací nabízejí své ceny. Už se vám například stalo, že jste hledali letenky a pokaždé, když jste navštívili tu samou stránku s konkrétním letem, tak byla cena jiná? Může za to právě historie hledání. Proto mažte, mažte, mažte. Tento malý trik vám může ušetřit až polovinu ceny (nejen) letenky. A to už se vyplatí!

2) Plaťte v hotovosti

Hlava a naše myšlení si s námi někdy dokáže pořádně zahrávat. Využijte toho ve svůj prospěch. Taky jste si všimli, že když musíte opravdu fyzicky vydat bankovky, tak je vám u srdce o poznání hůř, než když platíte kartou? Je to proto, že u karty to vnímáme jako pouhé číslo, u hotovosti peníze ale reálně vidíme. Platba v hotovosti vás taky limituje v tom, že se nepustíte do žádných nepromyšlených velkých útrat, protože peníze u sebe zkrátka nemáte. Sbohem impulzivní nákupy lodiček a party šatů.

3) Staňte se flexitariánem

Název flexitarián znamená, že nejste vegetarián, ale ani obrovský příznivce masa. Navíc tento přístup ke stravě šetří peníze. Cena masa se dokáže dost lišit a různě klesat/stoupat. Maso nakupujte, když je zrovna ve slevě a po zbytek týdne se zkuste stravovat vegetariánsky. Odlehčí to vaší peněžence i tělu.

4) Omezte svůj přístup k financím

Pokud utrácíte za nepromyšlené nákupy, udělejte si vaši cestu k ušetřeným penězům trnitější. Mějte oddělený účet s částkou, kterou můžeme každý měsíc utratit a zbytek peněz převeďte jinam. Nemusí se hned jednat o spořící účet, peníze by z něj měly stále jít snadno vybrat v případě nouze (nebo nové kabelky).

5) Kupujte neznačkové produkty

V mnoha případech platíte za značku. Týká se to hlavně kategorie oblečení, kosmetiky a drogerie. Ušetřit můžete zejména za čistících produktech do domácnosti nebo běžnou drogerii jako jsou sprchové gely, mýdla a šampóny. U těchto produktů většinou víte, že je spotřebujete, proto kupujte rovnou větší rodinná balení.

6) Ptejte se

Mnoho firem by raději slevilo z ceny, než ztratili zákazníka. Proto se zkrátka zeptejte. Ať už se jedná o plyn, elektřinu, či účet za telefon a internet, zkuste se příště zeptat, zda existuje nějaká možnost, jak u nich ušetřit.

7) Mějte přehled o tom, za co utrácíte

Většina lidí, kteří nedokáží nic ušetřit, většinou ani neví, kde dělají chybu a kam jejich peníze mizí. Většinou jsou to malé "neškodné" výdaje, které v konečném důsledku udělají tu největší paseku. Jakmile začnete mít o vašich financích přehled, můžete napravit chyby.

reklama
reklama
reklama