Zuby zemřelých Čechů ničí ovzduší. A co ty vaše?
Víte, co máte v puse?
Až půjdete k zubaři, myslete na vzduch, který dýcháme. Ovzduší totiž ničí i rtuť z plomb, které máme v ústech.
Při každé kremaci se uvolní do ovzduší dva až čtyři gramy jedovaté rtuti, která obsahují amalgámové plomby v zubech. Tento kov je přitom pro člověka vysoce škodlivý.
Pozor na ryby
Emise rtuti, které podle údajů amerických vědců vznikají při zpopelňování lidských těl, patří k významným faktorům zhoršování životního prostředí. O problému bude na popud ekologů příští týden jednat i Evropská unie. Nové evropské předpisy o spalování odpadu by totiž nově měly zahrnovat i krematoria.
Doporučujeme: Tyto chemikálie nejvíce škodí lidskému tělu
Jedovatá rtuť, která se uvolní při spalování těl, se pak z ovzduší spolu s deštěm vrací zpět na zemský povrch. Proniká do vody a s ní se může dostat prakticky kamkoliv. Například se ve zvýšené koncentraci ukládá v rybím mase, a může škodit těhotným ženám a nenarozeným dětem.
Hlavním zdrojem rtuti jsou mořské ryby, ale na druhé straně konzumace ryb je velice důležitá pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Rtuť, zejména její organická forma (metylrtuť) může ovlivňovat vývoj centrálního nervového systému s projevy poruchy učení a chování.
Obklopeni jedy?
Tato látka se v těle kumuluje a postupně se vyvíjí chronická otrava. Jde o pomalu a nenápadně vznikající nervové poruchy, nemožnost soustředění, často předrážděnost a nesnášenlivost, zapomnětlivost, pocity únavy a slabosti. Postižení trpí závratěmi a neurčitými bolestmi, často také jemným třesem rukou, očních víček, rtů a jazyka, takže připomíná nemocné s Parkinsonovou chorobou.
Přitom Česká republika je rekordmanem v počtu kremací - častější jsou už jen v Japonsku a Hongkongu. Ročně u nás zemře asi 108 000 lidí a asi tři čtvrtiny z nich skončí v krematoriu, v Praze je to dokonce 95 %. Začněte násobit dvěma až čtyřmi gramy, uvedenými na začátku článku, a dostanete se k obrovským množstvím jedovatého kovu, který nás obklopuje - a otravuje.
Nejvyšší přípustná koncentrace rtuti v ovzduší je ČR stanovena na 0,15 mg na metr krychlový. U dimethylrtuti (kapalná látka) je jako smrtelná dávka pro dospělého člověka uváděno množství pouze 0,1 ml.
Zubaři plomby nechtějí
Jak ale věc řešit? Počet kremací totiž roste s tím, jak ubývá tradičních pohřbů do země. Podle některých odborníků by pomohlo, kdyby se zuby zemřelým před kremací odstraňovaly. Takový postup ale z etických důvodů nejspíš nemůže projít.
Do bitvy proti amalgámovým výplním vytáhli samotní zubaři již téměř před čtvrt stoletím. Tento druh plomb se skládá z rtuti, stříbra, mědi a cínu - a tyto složky mohou být pro lidské tělo jedovaté všechny. Proto jsou například ve Skandinávii tyto výplně už zakázané. Něco podobného je v ČR zatím zřejmě vyloučeno - jen si vzpomeňte, jak obrovský odpor vyvolala snaha ministerstva, aby si lidé tyto nejobyčejnější plomby sami platili. Natož dražší verzi. Ovšem rtuťové teploměry už taky zmizely a nikdo se nepozastavoval.
Otrávení ze zubů
"Působením horké a kyselé stravy, jakož i důkladným kousáním, se z amalgámových plomb oddělují mikroskopické částečky kovů. Už sebemenší odchylky od předepsaného poměru jednotlivých částí mohou způsobovat zvýšené nebezpečí vylučování rtuti do těla," tvrdí se například v knize Amalgám - časovaná bomba od německé autorky Jutty Altmann-Breweové.
K příznakům patří bolest hlavy, deprese, onemocnění žaludku, nervozita, oslabený imunitní systém a další. Vzhledem k tomu, že všechny tyto příznaky nejsou úplně neobvyklé, často se stane, že lékař stanoví špatnou diagnózu.
Americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) však má jasno: "Zubní amalgámy obsahují rtuť, která může mít toxické účinky na nervový systém vyvíjejících se plodů a dětí." Zpráva této instituce dále uvádí, že slitina obsažená ve "stříbrných" plombách může vyvolat řadu například roztroušenou sklerózu a Alzheimerovu chorobu. Rtuť je také v některých případech spojována s poškozením ledvin.
Až půjdete k zubaři, nechte si udělat raději bílou plombu. Nejen kvůli sobě, ale i kvůli svým dětem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Recyklujte. Toxická rtuť zamořuje skládky
10 rad, jak nebláznit z práce a být v pohodě celý rok
Potraviny: Konec tajností. Budou ještě dražší?