reklama

Zimní krize: Ať nejste další na seznamu

My Češi nejsme na silné mrazy zvyklí, podceňujeme přípravu a také hrozící nebezpečí. Omrzliny jsou navíc celkem zákeřné - zpočátku o sobě nedávají vědět. Podívejte se, jak se chránit!

Foto: Profimedia.cz

My Češi nejsme na silné mrazy zvyklí, podceňujeme přípravu a také hrozící nebezpečí. Omrzliny jsou navíc celkem zákeřné - zpočátku o sobě nedávají vědět.  Podívejte se, jak se chránit!

Lidé mají omrzliny podvědomě spojené se zimními arktickými výpravami nebo s nebezpečím pro horolezce zdolávající osmitisícovku. K lehkým omrzlinám ale můžete při současných teplotách přijít i uprostřed Prahy, o horských oblastech ani nemluvě. Proto je potřeba myslet jak na prevenci, tak i na první pomoc, když už dojde na nejhorší.

Viníkem může být prstýnek!

Jak vyplývá z informací, doporučení a metodických pokynů lékařské komise Českého horolezeckého svazu, existuje řada dispozic, které zvyšují riziko vzniku omrzlin. Prvním překvapivým zjištěním je, že k omrzlinám inklinují v poměru 10:1 muži. 

Samozřejmým nebezpečím jsou povětrnostní podmínky - intenzivní chlad, hluboký mráz a vítr. Důležitými faktory, které mohou v mrazivém prostředí zvýšit riziko omrzlin, je mokré oblečení, dehydratace, fyzické vyčerpání a celkový nedostatek energie

Problémy samozřejmě hrozí, pokud dojde např. na horách k poranění a znemožnění pohybu. K omrznutí nejvíce disponují místa s omezeným průtokem krve - to znamená prsty v příliš těsných botách nebo v těsných rukavicích, také pozor na prstýnky nebo pásky na hodinky.

Zátěž se sčítá

Omrzlinám nahrává také špatný zdravotní stav. Zejména lidé s nedostatečným prokrvením končetin, s cukrovkou nebo aterosklerózou by měli v mrazivém počasí dobře zvážit všechna rizika a věnovat zvýšenou pozornost preventivním opatřením.

Na pozoru se musí mít také kuřáci! Vykouření každé cigarety vyvolává zúžení cév, které dále zhoršuje omezené prokrvení způsobené chladem.

Nečekejte žádné převratné rady - většinou je ve skutečnosti znáte. Problém je ale ten, že si je lidé jednak často nezasazují do kontextu a neaplikují jako celek. Jakmile však v lodi necháte byť jen jednu díru, hrozí, že se potopí. 

Co je tedy důležité?

Mít dostatek tekutin, odpočinku a energie. Zimní boty a rukavice dostatečně volné a odolné proti povětrnostním vlivům. Nosit s sebou náhradní oblečení a mokré včas vyměnit za suché. Je třeba také nezapomínat na aklimatizaci.

Naše tělo se většinu času pohybuje v běžných klimatických podmínkách a potřebuje určitou „přechodovou komoru", aby se přizpůsobilo. Pokuste se také omezit kouření.

Nezapomínejte na průběžnou kontrolu, zejména u dětí! Pátrejte po známkách omrznutí, zejména ztrátě citlivosti.  Zpočátku všechny omrzliny vypadají stejně. Kůže je bledá, chladná, necitlivá, někdy nafialovělá, počátek omrznutí může být doprovázen pocitem tlaku.  

Na nic nečekejte

Omrzlin je několik stupňů, od povrchových po hluboké s nevratným poničením tkáně. Každopádně je nutné od počátku jakýkoliv stupeň omrzlin začít urychleně a intenzivně léčit!

Léčba těžších omrzlin je dlouhodobá záležitost a výsledek závisí na intenzitě a délce působení chladu, na průběhu od vzniku omrzlin po jejich rozehřátí a na intenzitě léčby. Člověk s omrzlinami by měl každopádně navštívit lékaře!

Vsaďte na tělesné teplo

Co tedy pomůže od prvních momentů zjištění omrzlin? Rozhodně sucho, závětří, zahřívání tělesným teplem - ne tepelnými zdroji. Rozhodně co nejdříve vyměňte mokré oblečení a podávejte teplé, hodně sladké tekutiny bez alkoholu!  Alkohol může naopak uškodit. Rozšiřuje cévy a podporuje další únik tepla z organizmu. Necitlivou tkáň nikdy přímo netřete.

Pokud jste již v teple domova nebo hotelu, sundejte mokrou obuv a oblečení, prstýnky, hodinky a podobně.  Končetiny můžete ponořit do vodní lázně s teplotou maximálně 40° C, ideálně s desinfekcí (Betadin aj).  V lázni ponechte omrzlé části těla max. 1 - 2 hodiny do zčervenání a navrácení citlivosti, na obličej můžete přikládat teplé obklady.

Při zahřívání omrzlin nepoužívejte nikdy přímé teplo jako radiátory, vařiče nebo otevřený oheň. Pokud v terénu není jisté, jestli postižená tkáň znovu nezmrzne, počkejte s rozehříváním až po přesunu do bezpečí chaty.

Léky, které pomohou

Mohou vám pomoci i protizánětlivé léky jako Aspirin nebo Ibuprofen, pokud máte k dispozici enzymový lék Wobenzym, ihned nasaďte vysoké dávky. Proč tyto léky pomáhají u omrzlin? Vlivem chladu vznikají v cévách z vody obsažené v krvi ledové krystalky, které poškozují cévní stěnu. Krev se zahušťuje, hůře proudí a vznikají krevní sraženiny, které ucpávají drobné cévky. Ke tkáním se pak nedostává kyslík a živiny a vzniká zánět.

U vyšších stupňů omrzlin, kdy dochází ke tvorbě puchýřů, nikdy nepropichujte jejich kryt a od počátku se snažte zabránit infekci. Ošetření takových omrzlin ale náleží lékařům, hojení může trvat řádově měsíce.

Zbytečné hrdinství škodí

A nakonec opět - nepodceňujte prevenci. Posilujte imunitu vitamíny, enzymy a cvičením. Oblékejte se přiměřeně venkovní teplotě, lepší je vrstvené oblečení než jedna silná vrstva. Na obličej a ruce používejte ochranné krémy. Dávejte pozor na přechody z tepla do zimy.

Nehrajte si na hrdiny, které neofoukne. Omrzliny jsou ve svém důsledku nebezpečná fyzická poranění, jejichž následky si můžete nést velmi dlouho.

reklama
reklama
reklama