reklama

Na stopě neplodnosti: Ženský orgasmus jako podmínka početí

Nedávno proletěla médii zpráva, že orgasmus u žen byl historicky podmínkou početí. Tato teorie se objevuje čas od času znovu a znovu. Pokud skutečně platí, co když jde o důvod, proč se dnes tolika ženám nedaří otěhotnět?

Foto: Thinkstock

Je chybějící orgasmus tím, co brání ženám v početí? Podle nejnovější studie dosahuje při sexu vyvrcholení 57 procent žen, a to jen občas. Ze studie amerického Centra plánovaného rodičovství zase vyplývá, že 75 procent žen není schopno při samotném pohlavním styku dosáhnout uspokojení a pět procent jej nezažilo nikdy.

To jsou čísla, která jakoby nezapadají do obrazu současného světa a působí jako údaje z viktoriánské doby. Průzkumy však mluví jasně. Teď ještě zjistit,proč tomu tak je. 

Ženy málo myslí na sebe

Podle některých odborníků za tím může být mužský sexismus. Výzkum odborného časopisu Archives of Sexual Behaviour odhalil, že ženy, které jsou svolné k sexistickému a dominantnějšímu chování partnera, méně prosazují své sexuální potřeby a málokdy dosahují orgasmu.

"Sice dosud není uspokojivě vědecky vysvětleno, proč ženy orgasmus prožívají, když jej z hlediska reprodukce není zapotřebí, víme však, že se při něm uvolňuje oxytocin, takzvaný hormon lásky, který posiluje vazbu ženy na partnera," připomíná známý sexuolog Petr Weiss.

Výzkumy Sexuologického ústavu prokazují, že čím delší soulož, tím větší pravděpodobnost, že žena dosáhne orgasmu. Potvrdily však také fakt, že na orgasmus ženy má vliv délka soulože a hlavně to, do jaké míry je jejich partner sexuálně sobecký.

Stereotyp slabého pohlaví 

I dnes je mnoho žen, které na takové chování dobrovolně přistupují a tak stále udržují při životě stereotyp o nadvládě mužského pohlaví. Ženy, které jej schvalují, také častěji podporují problematické představy o vztahu, například že žena muži sex dluží.

"Tento znepokojivý trend má částečně sociální kořeny. Souvisí totiž s modely vnímání ženské sexuality, které nastolují produkty Hollywoodu a pornografického průmyslu. Současná kultura stále klade větší důraz na chování, které vede k uspokojení muže než ženy," upozorňuje i Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon.

Křik jako povzbuzení

I proto ženy často orgasmus pouze předstírají. Například v České republice předstírá orgasmus až 70 procent žen, jak vyplývá z dlouhodobého průzkumu Sexuologického ústavu. Bezmála 80 procent z nich přitom předstírá vyvrcholení až v polovině případů, kdy mají pohlavní styk.

Důvod? Žena chce ujistit partnera o dobrém výkonu a zvýšit mu tím sebevědomí, takže další projev představ o nadřazenosti mužů. Studie Britské psychologické společnosti ale upozorňuje, že ženy často předstírají vyvrcholení, aby urychlily partnerův orgasmus a ukončily styk, který jim není příjemný.

Sex jako dluh muži? 

Ve studii, kterou v roce 2011 zveřejnil magazín Journal of Sex Research, bylo zjištěno, že partnerské dvojice, které oboustranně schvalují myšlenku sexismu, považují sex za právo muže a povinnost ženy. Tito lidé navíc obvykle nepovažují znásilnění v manželství (nebo v partnerství) za trestný čin v pravém slova smyslu. Jako by ženské tělo existovalo jen k mužskému potěšení.

Podle studie, kterou loni provedl časopis Cosmopolitan, dosahuje při sexu vyvrcholení jen 57 procent žen, a to ne vždycky. Výzkum amerického Centra plánovaného rodičovství z roku 2009 však dokonce prokázal, při styku není schopno dosáhnout uspokojení až 75 procent žen a 5 procent žen jej nezažilo nikdy. Pokud je vyvrcholení ženy opravdu k početí nutné, pak se poklesu plodnosti opravdu není co divit. 



reklama
reklama
reklama