reklama

Zápal plic? Zákeřná a zdlouhavá nemoc!

Nikdy jste nedostali zápal plic? Můžete být jedině rádi! Podívejte se s námi na jednu z velmi nepříjemných nemocí

Foto: Isifa/Thinkstock

Chřipka či angína jsou běžným nachlazením, kterým už jsme si za svůj život zcela jistě prošli. Zápal plic patří k nemocem, které se léčí dlouhodobě a jsou velmi nepříjemné.

Podívejte se s námi na to, jak se vyvarovat zápalu plic, jak se zápal plic léčí a jakou je vhodné zvolit prevenci proti onemocnění. Buďte na sebe opatrní a šetřete vaše plíce.

Zápal plic, seznamte se!

Zápal plic je v podstatě zánět plicní tkáně. Za onemocnění mohou bakterie, viry, plísně nebo vdechnuté dráždivé chemické látky. Zánět často postihne jeden celý lalok plic - lalokový zánět plic. Onemocnění způsobují převážně bakterie pneumokok. V dnešní době jde o vzácné onemocnění.

Lalůčkový zánět plic neboli bronchopneumonii můžeme dostat i z obyčejné chřipky. Zánět postupuje z průdušek do drobných průdušinek a dále do plicních sklípků. Nejčastěji za vznik mohou bakterie hemophilus influenzae, stafylokoky, pneumokoky a viry.

Velmi málo se objeví zánět s nálezem chlamydií. Dále je zápal plic důsledkem uzávěru některé průdušky vdechnutím cizích těles, nádorem nebo hleny. Jedná se o druhotnou infekci. Velkou pravděpodobnost onemocnění mají kuřáci, lidé s oslabenou imunitou, tuberkulózou a dlouhodobě ležící osoby.

Jak poznat zápal plic?

Nejčastějším příznakem je kašel. Při bakteriální infekci jde o vykašlávání hlenu u virové infekce hovoříme o suchém kašli s horečkou a zimnicí. Kašel doprovází i dušnost.

Lékař zápal plic pozná pomocí vyšetření poslechem a poklepem plic. U virového zánětu nemusí být žádný fyzikální nález a je třeba udělat rentgen, který prokáže jakýkoliv typ zánětu plic.

Jak vyléčit zápal plic?

Klasická léčba nasazuje antibiotika. Dále se tyto léky doplňují Sekretolytiky a bronchodilatačními látkami. Pacient je vdechuje v podobě par a aerosolů. Tyto látky zkapalňují hleny a rozšiřují průdušky.

Přírodní a doplňková léčba se také doporučuje, ale pouze po projednání s lékařem. Z bylinné léčby se nejvíce doporučuje echinacea, která podporuje imunitní systém a má antibiotické účinky. Dále je vhodné užívat zázvor, který tlumí horečku či sirup Vironal, který má protibakteriální a protivirové účinky. Na odkašlávání se doporučuje krém Droserin.

Zápal plic vyléčí i aromaterapie v podobě natírání hrudníku tymiánovým, čajovníkovým nebo eukaliptovým olejem.  Také se doporučuje změnit stravování a z jídla vyloučit mléčné výrobky, sladkosti a bílé pečivo, které zvyšuje produkci hlenu. Vhodnými potravinami jsou česnek, křen, feferonky, slepičí polévka, potraviny bohaté na vitamin C a hlavně dostatečný pitný režim.

Z potravinových doplňků zvolte hlavně Betacaroten, který regeneruje sliznice dýchacích cest, Vitamin C na podporu a posilu imunitního systému a dále Lactobacilu acidophilus, který je při používání antibiotik velmi důležitým doplňkem, který upravuje střevní mikroflóru.

reklama
reklama
reklama