Zápach z úst: Mohou za něj "osmičky"?
Pozor na zápach z úst: může značit onemocnění v dutině ústní.
Halitóza, jak se v odborné literatuře nazývá zápach z úst, se může týkat každého z nás. Často tabuizované téma, ale jen těžko opomenutelné.
Delikátní záležitost, ke které je potřeba přistupovat s citem a to ať jste na straně postiženého, nebo jeho okolí. Ve většině případů se stává, že dotyčný o tom ani neví, pak je ale nutné mu to velmi šetrně sdělit. Může se totiž jednat o onemocnění chrupu, dutiny ústní nebo trávicího systému.
Nedostatečná ústní hygiena
Vůbec nejčastější příčinou zápachu z úst je nedostatečná nebo špatně prováděná ústní hygiena. "U drtivé většiny těch, kteří trpí zápachem z úst, je na vině podcenění pravidelné ústní hygieny a prevence vůbec. Hlavní a zásadní je technika čištění a správný výběr pomůcek pro dentální hygienu. Používat kartáček s rovnou hlavou hustě osázenou měkkými rovnými vlákny, mezizubní kartáčky někdy v kombinaci s dentální nití, a jako doplněk zubní pastu s fluoridy. Pokud je ústní hygiena dlouhodobě prováděna nedostatečně, zůstává na zubech zubní povlak tvořený bakteriemi a jako následek se dostaví velmi nepříjemný zápach," vysvětluje MDDr. Václav Manhart z Dentální kliniky Jan Stuchlík.
Doporučujeme: Téma: Zdravý chrup
Pokud si nejste jisti, zda máte správnou techniku čištění chrupu nebo zda používáte odpovídající velikost mezizubního kartáčku, neváhejte se obrátit na profesionální dentální hygienistku. Ta vám nejlépe poradí přesně dle dispozic vašeho chrupu.
Zánět dásní a parodontitida
Zánět dásní neboli gingivitida je další projev špatného stavu hygieny dutiny ústní, jdoucí ruku v ruce s nelibým odérem z úst. Gingivitida je logický postup prvně zmíněného bodu, tedy nedostatečné hygieny.
V případě, že nejste ve své ústní hygieně důslední dlouhodobě, pravděpodobně vás dříve či později postihne i zánět dásní. Ten je způsoben právě koloniemi bakterií, které se hromadí v mezizubí. V důsledku plaku pod dásněmi, zubního kamene v parodontálních kapsách, zbytků potravy a kolonií škodlivých bakterií bez přístupu vzduchu dochází ke vzniku zápachu.
Nutno podotknout, že zápach z úst je v tomto případě to nejmenší, jelikož neléčená gingivitida dále přerůstá v parodontitidu, tedy onemocnění závěsného aparátu - dásně a kosti. Řešení je jediné - návštěva stomatologa a hygienistky. Pozdní diagnostika gingivitidy či parodontitidy může mít fatální následky.
Zkažený chrup
Zubní kaz nemusí vůbec bolet, ale zato může být pořádně cítit. Jde opět o následek rozkladu, tentokrát ale bílkovin. Bakterie, které pronikají do zubu ničí zubovinu, a tím vzniká infekce.
V takovém případě není nač čekat, jediné východisko je návštěva stomatologa. Zubní kaz je potřeba vyvrtat, řádně vyčistit a vyplnit kompozitní či amalgámovou výplní. Pokud však jedinec s léčbou otálí, je velké nebezpečí, že zub nebude možné již zachránit a jediná možná varianta bude extrakce.
Problém v anatomii chrupu
Problematická anatomie chrupu může být také jedna z příčin nepříjemného pachu z úst. Nejčastější potíž bývá s narůstajícími třetími stoličkami, které jsou obecně známé pod názvem zuby moudrosti. Může se stát, že se zub prořeže pouze napůl a z části zůstane pokryt dásní. V tomto prostoru pak mohou zůstávat zbytky potravy a plak.
"Prořezávání třetích molárů, je často spojeno s řadou problémů, které vznikají z nedostatku prostoru. Pokud tyto zuby neplní svou funkci, brání řádné ústní hygieně, či způsobují jiné potíže, je zapotřebí zuby vybavit, " podotýká doktor Manhart.
více na uLékaře
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Revoluce u zubaře: Laser léčí i parodontózu
Příběh: Před smrtí hladem mě zachránilo běhání
Tloustne se z topení. Uberte a uvidíte!