reklama

Vysoký tlak: Zkuste na něj jít přírodně

Vysoký krevní tlak, ta novodobá metla lidstva! Bez prášků se zřejmě neobejdete, ale můžete je podpořit přírodními prostředky!

Foto: Isifa/Thinkstock

Vysoký krevní tlak, ta novodobá metla lidstva! Bez prášků se zřejmě neobejdete, ale zkuste je podpořit přírodními prostředky.

Naše babičky a prababičky velmi dobře znaly různé bylinky a další metody a věděly, na co kterou použít. Pokud se objevil zdravotní problém, už ze sáčku sypaly nasušené byliny a vařily čaj nebo připravovaly obklady či masti. Měly po ruce i rady týkající se různých cvičení, diet a podobně. Také v dnešní generaci přibývá lidí, kteří před klasickými léky dávají přednost alternativní medicíně nebo kombinaci obojího. To platí i pro boj s vysokým krevním tlakem.

Opatrné zkoušení

Kardiologové z Rochesteru se ve svých výzkumech zaměřili na to, jaké alternativní metody pomáhají při vysokém krevním tlaku a co jsou jen nefungující "babské rady". Tvrdí, že všechny přístupy vycházejí z individuálního vztahu k pacientovi. Na každého člověka působí něco jiného, něco jiného mu pomáhá nebo naopak škodí.

Doporučujeme: Téma: vysoký krevní tlak

Je potřeba proto mnoho věcí opatrně vyzkoušet, než objevíte ideální metodu pro boj se svým vysokým krevním tlakem. Vždy, když se rozhodnete svůj vysoký tlak ovlivňovat i jinak než pouze léky, které vám předepsal váš lékař, poraďte se s ním o tom. Nikdy nevysazujte léky bez jeho vědomí - mohlo by dojít k vážnému ohrožení vašeho života.

Změna životního stylu

Vědci se shodují, že každý pacient by se měl držet obecných doporučení kardiologů - tedy zaměřit se na dietu s nízkým obsahem soli a tuků a naopak s větším množstvím vlákniny, ovoce a zeleniny. Na vysoký tlak má velmi příznivý vliv i dostatek pohybu, naopak rizikovým faktorem je nadváha a obezita. U změny životního stylu by měla začínat každá léčba hypertenze.

Potravinové doplňky

Jedinečné postavení mezi potravinovými doplňky má koenzym Q10. Tento enzym se podílí na energetických procesech v těle a působí jako antioxidant, tedy brání buňky lidského těla před poškozením nepříznivými chemickými procesy. U pacientů s vysokým krevním tlakem bývá snížená hladina koenzymu Q10, proto má jeho dodávání příznivý vliv. Dalším pozitivním prvkem v naší stravě je draslík, který též mírně snižuje krevní tlak. Hodně draslíku obsahují například banány, brambory, meruňky a pomeranče.

A co ještě pomáhá?

V tradiční čínské medicíně se pro snižování vysokého krevního tlaku využívají výtažky ze jmelí. Vědci prokázali, že u zvířat jmelí skutečně krevní tlak snižuje, ovšem varují, že ve vyšších dávkách je tato rostlina toxická. Určité, i když poměrně malé snížení tlaku, dokáže způsobit i výtažek z hlohu.

Vyzkoušet lze také akupunkturu či meditace, ale u těchto metod se výsledky velmi různí. Je proto nutné, aby si každý sám zkusil, jaký na něho co má vliv.

(vesa)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Alkohol, nikotin, marihuana? Jaké drogy berete vy?

Jak se poprat s větry a nadýmáním? 

Simulátor slunce: Pomůže se zimní depresí a únavou!

reklama
reklama
reklama