reklama

Vyrážka po koupání: Kdy musíte k lékaři

Svědivá vyrážka bývá nepříjemnou daní za radost z koupání v přírodě. Dá se jí nějak vyhnout?

Foto: Profimedia.cz

Svědivá vyrážka bývá nepříjemnou daní za radost z koupání v přírodě. Dá se jí nějak vyhnout?

Letní dny jsou skvělou příležitostí pro různé vodní radovánky. Počasí často doslova vybízí ke koupání v rybnících a řekách, lidé se baví surfováním či dováděním na pláži. Bohužel mnoho z nás po vodních sportech nezřídka trpí svědivou vyrážkou. Proč to tak je a jak se kožních potíží zbavit? 

Původců může být víc

Příčiny vyrážek jsou různorodé. Obecně se v tomto ohledu odlišují sladkovodní nádrže a toky od slané mořské či oceánské vody - i slaná voda však může způsobit řadu nepříjemností. Zdrojem potíží však nemusí být nutně jen mikroorganismy žijící ve vodě, problém může způsobit také:

  • hmyzí bodnutí,
  • prochladnutí,
  • alergie na slunce

Nebezpečí vyrážky číhá všude

Existuje celá řada mikroorganismů zodpovědných za nepříjemné kožní reakce u lidí. Každý kraj má svá specifika. Obecně však platí, že čím více zvířectva se v okolí námi vybrané vodní plochy pohybuje, tím větší "šanci" máme na vyrážku.

Doporučujeme: Jak dostat vodu z ucha a další nástrahy koupání

Vodní mikroorganismy totiž velmi často pro část svého životního cyklu nezbytně potřebují nějaký vyšší organismus. Tím může být vodní ptactvo, obojživelníci i hadi.

Náš tip: Pozor na koupání v Egyptě! říká lékař cestovní medicíny

Nejlepší volbou léčby již vzniklých vyrážek bývají krémy např. s kortikosteroidy a léky proti alergii (tzv. antihistaminika). Rozhodně však nikdy pokožku neškrábejte, abyste mikroorganismy nepřenesli na další místa na těle.

Kdy je nutná pomoc lékaře

V závažných případech je nutné podat ústně aplikované, či dokonce injekčně podávané kortikoidy a antibiotika. K tomu je již ale samozřejmě nutná asistence lékaře. V takových situacích se často objevují příznaky nejen na pokožce - postižený má i horečku, průjem, může ho bolet hlava či zvracet.

Vyrážky po koupání jsou relativně častý jev, proto je dobré být o nich poučen a náležitě připraven. Dobrou zprávou je, že většina mírných osypání samovolně vymizí do týdne, vhodná léčba však může hojení značně urychlit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chystáte se koupat? Vyzkoušejte přehrady

Pocení: Daň za vyholená podpaží?

Tomáš Klus o bulváru a otcovství: Musím být silnej fotr

 

reklama
reklama
reklama