reklama

Vši zmutovaly, útočí na dospělé. Spolehlivě chrání olej

Vši se vrací! Ze škol a školek vlastně nikdy nezmizely. Teď ale útočí i na dospělé!

Foto: Zdenka Tomis, Profimedia.cz

Vši se vrací! Odborníci upozorňují, že ze škol a školek vlastně nikdy nezmizely. Teď ale útočí i na dospělé.

Svědčí jim vlhké a teplé prostředí, takže se nerušeně množí a řádí i mimo dětské kolektivy. Stejně jako mezi dětmi stačí jedno, u něhož rodiče poněkud zanedbají péči, tak ani mezi dospělými víc lidí k průšvihu nepotřebujete. Stačí jedna cesta v natřískaném autobusu...

Není veš jako veš

Veš sice neskáče, jen přelézá, ale zato dokáže přežít i mimo vlasy a počíhat si na svou další oběť na polstrování sedadla. Natož v půjčené čepici nebo helmě na různých sportovních akcích. A pak samozřejmě všude tam, kde to od ní čekáte: na ručníku, na hřebenu, na povlečení. Mimo vlasy přežije klidně 24 hodin.

Že nějakou tu mršku máte, poznáte brzy: příznakem je svědění ve vlasech, hlavně za ušima a na krku, a červené skvrny na vlasové pokožce. Rozškrábání pak může otevřít cestu k následné další infekci. Sice nic, co by ohrožovalo život, ale přesto může jít o nepříjemný zážitek.

Doporučujeme: Co se dětem honí hlavou? Pozor, aby to nebyly vši!

Veš ani nepřenáší žádné infekční choroby, přesto však jejich nešťastný majitel může pociťovat příznaky nemoci: únavu, nevyspalost, a dokonce i zvětšené lymfatické uzliny. Jde o reakci na látku, kterou veš při kousnutí vypustí do krve, aby se nesrážela a veš mohla lépe sát. 

Jeden druh vší ale infekci přenáší:  veš šatní je nositelem nebezpečného skvrnitého tyfu a plísní. Liší se i v tom, že umí skákat, a také obvykle postihuje ty, kteří hygieně příliš nedají. Žije obvykle v prádle a klade vajíčka do vláken látky.

Co proti vším zabírá?

Prevence proti vším ve vlasech bohužel nefunguje - doporučované mytí vlasů předem v účinném prostředku rozhodně nepomůže. Snad jen potírání tea-tree olejem, který vším nevoní, ale spolehnout se na něj nedá.

K dalším mýtům pak patří, že vši žijí jen na nemyté hlavě. Není to vůbec pravda, takže klidně zapomeňte na všechny výčitky svědomí a pocity provinilosti. Veš může postihnout člověka bez ohledu na čistotu, a přestože se odborně jmenuje veš dětská, také bez ohledu na věk či pohlaví.

Náš tip: Lidé jsou prolezlí červy. Způsobují i rakovinu

Proč je ale nová generace vší tak úporná? Odborníci upozorňují, že zvýšenou odolnost těchto parazitů způsobily genetické mutace jejich DNA. Opakuje se to pravidelně každých 10-15 let a právě teď jsme v klíčovém bodu.

Zbavte se vší přírodně

Začarovaný kruh začíná vznikem rezistence na staré léčivo, pokračuje zavedením léčiva nového a končí opět šířením parazitů rezistentních na léčivo nové. Proto se vyplatí koupit v lékárně raději novější druhy přípravků na hubení těchto nepříjemných breberek.

Rozhodně ale nezkoušejte zbavit se jich pomocí petroleje, jak doporučovaly naše prababičky. Jedině byste si vykoledovali alergickou reakci. Stejně nevyzpytatelně mohou fungovat i přípravky určené pro zvířata. Horká voda a mýdlo neublíží ani vám, ale bohužel ani vším.

Místo drahých přípravků, kterých jsou plné lékárny i drogerie, můžete využít levnější přírodní prostředky, které veš zahubí tím, že jí zamezí v přístupu vzduchu. Může to být klidně úplně obyčejný olej se šampónem, alpou nebo tea-tree. Důležité je vydržet dost dlouho se směsí na hlavě - aspoň 45 minut, než se vši udusí.

Proceduru (ať už koupeným nebo domácím prostředkem) je nutno po 8 až 10 dnech znovu zopakovat, aby se zlikvidovaly i vši které se mezi tím stačily vylíhnout. Pro jistotu se doporučuje ještě třetí kolo, a mezi nimi neustále vyčesávat hustým hřebenem, tzv. všiváčkem. A neustálé praní a vyvařování ložního prádla a ručníků.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Invaze parazitů v ČR: Jaké jsou příznaky?

10 jídel, která vás dokážou zabít

Angelina Jolie slaví 38 let: Připomeňte si život slavné herečky

 

reklama
reklama
reklama