Válka jídel: Který fastfood vám škodí nejvíc?
Také jste si oblíbili vietnamské závitky, rýžové nudle, či kung-pao? A co takhle tradiční indické byriani, arabský kebab, italskou pizzu, maďarské langoše? Nebo nad "mekáč" není? V Čechách je 15000 fastfoodů. Staly se z nich symboly současnosti a zcela změnily naše stravovací chování...
Také jste si oblíbili vietnamské závitky, rýžové nudle, či kung-pao? A co takhle tradiční indické byriani, arabský kebab, italskou pizzu, maďarské langoše? Nebo nad "mekáč" není? V Čechách je 15000 fastfoodů. Staly se z nich symboly současnosti a zcela změnily naše stravovací chování...
Nejde jen o to, že jen málokdy splňují představy o zdravé stravě. Ani o často hygienicky problematické podmínky, v nichž se jídla připravují, a o fakt, že se z nich tloustne kvůli vyššímu obsahu tuku .
Jaké jídlo vám dělá zle?
Vědci zjistili, že až 80 % nemocí zažívacího traktu je způsobeno nekontrolovanou kombinací jídel, přejídáním a nevhodnými návyky či zlozvyky.
Každý pokrm z jiné než české kuchyně je pro náš zažívací systém trochu nezvyklý. Čím jsou jídla mezinárodních kuchyní jiná? Řecká strava je obecně chápána jako jedna z nejzdravějších. Olivový olej, ryby a zelenina nepředstavují pro naše chutě problém. Horší je to s jehněčím masem a neobvyklými druhy koření.
Asijská jídla z různých druhů zelenin, ovoce a nejrůznějších živočichů včetně hmyzu a sóji v kombinaci s pro nás neobvyklou kulinářskou úpravou, pikantní chutí, podtrženou ostrým kořením mohou způsobit zažívací problémy.
Arabské pokrmy obvykle neobsahují žádné nezvyklé ingredience, snad jen kořenící směs harrisu.
Italská kuchyně s výjimkou česneku není příliš pikantní. Těstoviny, rizoto a pizza, to vše jsou lehčí jídla.
Mexická kuchyně - tacos, burritos, fajitas, churros - to všechno jsou vlastně obložené pita chleby či tortilly. I když nejsou tak ostré, jejich zvláštní chuť vám nemusí sedět.
Vietnamská jídla jako rýžové nudle, závitky a polévka pho se u mnoha lidí staly pravidelnou součástí jídelníčku.
Co je česky, to je ...?
Takzvaná pyróza se ohlašuje kyselou či hořkou chutí, pocitem na zvracení a nepříjemným tlakem za hrudní kostí. Někdy stačí vyloučit dráždivé pokrmy z jídelníčku, nebo se vyvarovat se velkého objemu jídla najednou, jindy nezbývá, než sáhnout po lécích.
S problémem nám moc nepomůže, ani když se od světových fastfoodů vrátíme k "hotovkám" v českých hospodách. Česká kuchyně je těžší a hůře stravitelná. Převládají v ní živočišné tuky, maso a mouka. Domácí svíčková, vepřová pečínka, řízek s bramborovým salátem nebo oblíbený guláš se těší naší přízni v každém ročním období, i když odborníci doporučují stravovat se podle toho, co příroda aktuálně nabízí.
Občas „tláskáme" jedno jídlo přes druhé, navíc si dopřáváme šlehačkové poháry, pijeme alkohol, barevné cukrové vody s bublinkami a pochutnáváme si na kávě. V létě grilujeme a dáváme si zmrzliny, na podzim nás lákají zabíjačky a v zimě čokoládové figurky z vánočních kolekcí ... Jeden (žaludek), aby se z toho zbláznil!
Kyselina v žaludku
K nejčastějším zažívacím potížím patří takzvané dyspepsie, s jejichž projevy jsme se už setkali všichni: nadýmání, říhání, pocit plnosti v žaludku či pálení žáhy ...
V naší žaludeční sliznici je celá řada specializovaných buněk, které tvoří jednotlivé složky žaludeční šťávy, z nichž největší podíl má kyselina chlorovodíková. Ta způsobuje, že obsah žaludku je kyselý, což má v počátku trávícího procesu významný podíl na trávení bílkovin. Její nadměrné množství vyvolává překyselení žaludku.
Fast food? Jen občas!
Zatímco žaludeční sliznice se před tím dokáže uchránit, jícen na zvýšenou kyselost připraven není. Proto ve chvíli, kdy se agresivní kyselé žaludeční šťávy dostanou zpět do jícnu, dojde k pálení žáhy. Pokud vás pyróza obtěžuje delší dobu, nebo se pravidelně opakuje, je to první varovný signál k tomu, abyste změnili své stravovací zvyklosti.
„V lehčích stavech pomohou přípravky, které kyselinu neutralizují, v těžších stavech léky snižující její tvorbu, jako jsou takzvané H2 blokátory, například Ranisan. Jednoznačně nejúčinnějšími léky jsou takzvané PPI, blokátory protonové pumpy obsahující účinnou látku omeprazol, například Loseprazol," vysvětluje gastroenterolog a primář Interního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem MUDr. Jiří Laštůvka.
Už Hippokrates doporučoval: „Nechť je jídlo tvým lékem a tvým lékem nechť je jídlo." Anebo jinak: střídmá výživa je lékem zítřka a stravování typu fast food by mělo zůstat jen občasným doplňkem jídelníčku.
Více informací naleznete na www.nakyselo.cz
--------------------------------------------------------------------------------