V ČR chybí déčko. Špatné kosti má 750 000 lidí
Stále více lidí má potíže s nedostatkem vápníku a vitaminu D. Kdysi známá "křivice" sice již téměř vymizela, ale o to závažnější je řídnutí kostí. V ČR s osteoporózou bojuje téměř tři čtvrtě milionu lidí. Přibližně každých 30 minut utrpí jeden Čech.
Stále více lidí má potíže s nedostatkem vápníku a vitaminu D. Kdysi známá "křivice" sice již téměř vymizela, ale o to závažnější je řídnutí kostí. V ČR s osteoporózou bojuje téměř tři čtvrtě milionu lidí.
Přibližně každých 30 minut utrpí jeden Čech úraz, způsobený řídnutím kostí - osteoporotickou frakturu. Ročně pak prodělá zlomeninu krčku stehenní kosti 21 tisíc lidí. Důvodem může být stále přetrvávající mýtus v podvědomí lidí, že vápník a vitamin D potřebují jen děti.
Plíživý zabiják
Obě tyto látky jsou přitom pro správný vývoj kostí nepostradatelné po celý život. Vápník tvoří 99 % skeletu a vitamin D je nezbytný pro jeho vázání v kostech. Pokud vitamin D dlouhodobě lidskému organismu chybí, nastává problém.
„Lidé na něj často zapomínají. Tělo nás na chybějící vitamin D zpočátku nikterak neupozorňuje. Nic nás nebolí, nic nás neomezuje. Jeho nedostatek se projevuje plíživě. O to horší jsou však následky. Osteoporózu nezpůsobuje pouze aktuální nedostatek vápníku a vitaminu D, ale také nedostatek pohybu, rodinné dispozice, věk a některé choroby " vysvětluje MUDr. Jana Čepová, specialistka na klinickou biochemii a vnitřní lékařství.
Nejen pro kosti
Vitamin D má vliv nejen na tvorbu kostní hmoty, ale také na imunitní systém. Pokud tělu chybí, je organismus náchylný k nejrůznějším nemocem.
„Vitamin D má prokázané příznivé účinky v prevenci nádorových onemocnění, je důležitý také v prevenci kardiovaskulárních, imunologických a neurologických chorob. Všichni pacienti, kteří ho mají nedostatek, jsou k těmto nemocem náchylnější," varuje MUDr. Čepová.
Lékaři se proto již delší dobu snaží přesvědčit veřejnost, že tyto dvě látky potřebují všichni, od dětí až po seniory.
Zvýšení dávky i při nadváze
Navíc zatímco u dětí je doporučená denní dávka vitaminu D 600 IU denně (600 IU odpovídá 15 mikrogramům vitaminu D), u dospělých (19 - 50 let) je to minimálně 800 IU/den. Kromě toho jsou i rizikové skupiny, u kterých by se denní příjem vitaminu D měl ještě zvýšit. To se týká především pacientů s osteoporózou, s roztroušenou sklerózou, u pacientů léčených kortikoidy či obézních jedinců.
Základním zdrojem vitaminu D je sluneční záření. Díky sluníčku lze získat až 80 % z celkového doporučeného denního příjmu. Současný životní styl však našim kostem příliš neprospívá. Celý den jsme zavřeni mezi čtyřmi stěnami - ať už v práci u počítače, nebo doma u televize.
Běžte ven!
Se sluníčkem se přes pracovní týden potkáme jen minimálně. Přitom bychom na slunci měli každý den pobýt zhruba 20 minut. Teprve po této době se totiž vitamin D do těla dostává. Když už ven přeci jen vyrazíme, natřeme se krémem s co nejvyšším faktorem. Ochranné opalovací krémy ale vstřebávání vitaminu D zamezují.
„Z toho důvodu je potřeba myslet především na skladbu jídelníčku. Vitamin D musíme pravidelně doplňovat pomocí stravy. Velice důležitá je konzumace mléčných výrobků a ryb," radí MUDr. Jana Čepová. Alarmující čísla netrápí jen českou odbornou veřejnost.
Vybírejte správné jídlo!
V západní Evropě na chybějící vitamin D zareagovali mnozí přední výrobci potravin a začali své produkty obohacovat, aby se deficit tohoto vitaminu v populaci snížil. Stejnou cestou začínají kráčet i české firmy.
„Na trhu začíná přibývat potravin obohacených o vitamin D, již to nejsou jen rostlinné tuky, ale nově také mléko a mléčné výrobky," připomíná doktora Čepová.
Z ryb jsou ideální sardinky, treska, tresčí játra, sleďové filety či losos. Ovšem záleží i na jejich úpravě. Například při pečení lososa téměř nedochází ke ztrátě vitaminu D, zatímco při jeho smažení se jej vytratí až 50 %.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Stres je jako droga. Nemůžeme bez něj být
Změna času: Zítra je nejhorší den na práci
Pozor na zákeřné "kamarádky": Zlikvidujte je!