reklama

Slavní odkrývají stigmata, také trpěli depresemi či sebevražednými myšlenkami

Mít deprese, úzkosti a traumata už není žádné stigma i díky celebritám, které své problémy nemají problém vytahovat na světlo.

Prohlédnout grafiku
Foto: Reuters/Shutterstock

Několik let starý výzkum, publikovaný v magazínu Psychological Science, ukázal, že se lidé bojí mluvit o svých mentálních problémech a také vyhledat odbornou pomoc. Za jejich strachem stojí stereotypy, že budou považovaní za slabé nebo "nenormální". V posledních letech se naštěstí tato optika pomalu mění, a to také díky celebritám, které začaly o svých depresích, traumatech a úzkostech otevřeně mluvit. 

"Naše společnost je extrémně orientovaná na úspěch a neúspěch byl vždy brán jako něco, co se nenosí. V poslední době se ale otáčíme k pravdivosti, odvaze a autenticitě. Filtry na štěstí přestávají fungovat a ukazuje se, že dobrý leader, schopný člověk, kvalitní advokát, rodič nebo zpěvačka světové úrovně mají také své temnější stránky, selhání a období nepohody. Až příliš dlouho jsme lakovali svět na růžovo a teď si jej konečně dovolujeme ukazovat ve všech barvách," popisuje koučka a mentorka Jitka Ševčíková. 

Připraven na odmítnutí

Od "dokonalé fasády" tak společnost směřuje k opačnému trendu, ve kterém se ukazuje, že kdo si neprožil nějaká příkoří, traumata v dětství, náročné vztahy, krachy či omezování, jako by nebyl plnohodnotným člověkem. "Člověk, který je schopný se otevřít a být tímto zranitelný světu, vlastně sděluje: Nesejde mi na tom, co si o mně myslíte, tohle jsem já a nechci být nikým jiným. Tím dává najevo, že nepotřebuje žádné potvrzení ostatních o svém statutu, a nebojí se projevit emoce i přesto, že může být nějakým způsobem odmítnutý," vysvětluje Ševčíková.

Důležité podle ní ale je, abychom o svých citlivých tématech mluvili na veřejnosti v momentě, kdy je už máme zpracované, jinak se může naše krize pod tlakem partnera, přátel nebo v případě celebrit - médií - prohloubit. "Projevem zranitelnosti totiž není jen schopnost svěřit se svými traumaty, strachy, obavami a nejistotami, ale také ochota dobrovolně se vystavovat situacím, v nichž hrozí sociální, společenské i vztahové odmítnutí, a to nemusí být jednoduché," popisuje Ševčíková. 

Každý máme svou třináctou komnatu

V posledních letech o svých depresích, úzkostech či jiných mentálních problémech mluví také čím dál více světových celebrit, jako například princ Harry, zpěvačka Demi Lovatová nebo herec Dwayne "Rock" Johnson, kteří chtějí svými výpověďmi světu sdělit, že jsou takové stavy úplně normální a není se za co stydět. "Pro spoustu lidí to může být velká úleva, to, že jsme všichni lidé, všichni máme své třinácté komnaty. Když lidé uslyší o neúspěchu jiných, může jim to přinášet zvědomění, že život prostě probíhá v dynamické rovnováze, kdy jsi jednou nahoře a jednou dole," vysvětluje Ševčíková, která samozřejmě dodává, že motivací může být také snaha o zviditelnění se, která ale nemusí prospěšnému efektu ubírat.

Podle psychologů je tak důležité uvědomit si, že se i špatné stavy a období dají zvládnout a že je můžeme přetavit ve volbu následných lepších rozhodnutí - například ve volbě ukončení vztahu, zvolnění práce či více času sama pro sebe. "Stud, strach a úzkost jsou přirozené emoce a je důležité je přetavit ve zdroj kuráže, nikoliv viny. Životní lehkost se totiž právě mnohdy rodí z těžké zkušenosti," uzavírá Ševčíková. Podívejte se do fotogalerie na celebrity, které otevřeně promluvily o nelehkých obdobích svého života. 

reklama
reklama