Trápí vás chudokrevnost? Bojujte s ní!
Chudokrevnost bývá často nevyjasněným onemocněním. Zkuste chudokrevnosti včas předcházet
Pokud jste velmi často unavení, zajděte si raději k lékaři. Může jít o nemoc, které se říká chudokrevnost. Příčina nemoci krve není vždy jasná, proto je dobré zvolit vhodnou prevenci.
Připravili jsme si pro vás rady a tipy, jak předejít chudokrevnosti a posílit váš organismus a imunitní systém. Dopřejte své krvi luxus a dostatek vitamínů.
Chudokrevnost je nejasnou záležitostí
Anemie, neboli chudokrevnost se vyznačuje mnoha příznaky. Nejvýznamnější z nich je snížený počet červených krvinek a snížení množství krevního barviva. Odhalit příčinu už není tak snadné. Krev nám přináší kyslík do plic a všude po lidském těle. Nedostatek způsobuje, že je organismus unavený a ve svalech se hromadí oxid uhličitý. Tělo reaguje zrychleným dýcháním a tím se zvyšuje frekvence srdce a následuje únava a vyčerpání.
Příznaky jsou důležité
Anemický člověk je podrážďěný nebo apatický. Velmi často trpí také na afty v ústech nebo lámavými nehty a padáním vlasů. Následně se sníží tělesná výkonnost pacienta a někdy dochází k srdečnímu selhání. V nejhorších případech dochází ke ztrátě vědomí. Chudokrevností jsou orhožené i těhotné ženy.
Tělo potřebuje hodně hemoglobinu a proto postrádá železo. Právě proto těhotné ženy nebo takové, které mají silnou menstruaci trpí chudokrevností. Anemii způsobuje i nedostatek vitaminu B12 nebo kyseliny listové.
Jak předcházet chudokrevnosti
Zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na železo, kyselinu listovou a vitamin B12. Zvyšte konzumaci červeného masa, jater, ryb, vajec i citrusů, špenátu a sýrů. Železem se snadno předávkujeme, proto s potravinovými doplňky zacházejte velmi opatrně. Množství železa by měl určit lékař. Kombinujte železo i s vitaminem C, který ho pomáhá vstřebávat.
Pomohou i bylinky. Výborná je echinacea, která podporuje tvorbu červených krvinek. V minulosti se používala i kopřiva nebo pampeliška a hořec. Vitamín B12 a kyselinu listovou konzumujte pod dohledem lékaře a společně. Zlepšují tvorbu krvinek. Při vážnější anemii se podává dokonce i hormon erytropoetin, který udržuje hladinu hemoglobinu. Efekt je trvalejší a pacient není ohrožen riziky s krevním převodem.