Trable spojené s pocením: Jak funguje antiperspirant?
Výzkumy potvrzují, že pocení je jednou z nejméně tolerovaných fyzických aktivit. Zkrátka -společnost zpocenými lidmi pohrdá a odsuzuje je, stačí si pročíst internetové diskuse.
Výzkumy potvrzují, že pocení je jednou z nejméně tolerovaných fyzických aktivit. Zkrátka - společnost zpocenými lidmi pohrdá a odsuzuje je, stačí si pročíst internetové diskuse.
Negativní postoj okolí zahrnuje výčitky z nedostatečné hygieny, zanedbaného zjevu a vystupování - a ano, také ze zápachu. Problém je v tom, že pocení se nedá ovládnou pouhou vůlí.
K pocení stačí myšlenka
Stékající krůpěje potu po zádech, mokré stopy v podpaží, vlhké dlaně nebo orosené čelo - lidské tělo se přirozenou cestou brání vysoké teplotě okolního prostředí, reaguje na fyzickou aktivitu, stres, nervozitu a emoce. Doprovází mnoho psychických stavů i zdravotních obtíží, typické bývá například při menopauze.
Množství potu, které tělo vyprodukuje, je však individuální. Silně se potící člověk má často strach ze společenského kontaktu, který nadměrné pocení ještě zhorší. "Nadměrné pocení - primární hyperhidróza vyvolaná emocemi bez zjevné příčiny - podle statistických odhadů trápí asi 1 % populace," přpomíná dermatoložka MUDr. Kateřina Fajkošová
K vyvolání pocení stačí pouhá myšlenka, takže se jedná o začarovaný kruh: jdete do společnosti a začnete přemýšlet, zda vám pocení nezničí pracovní schůzku, zkoušku, rande, cokoliv. Začnete se potit a svou nervozitou celou situaci ještě zhoršíte.
Jak z toho ven?
Pot se tvoří v potních žlázách. Malé potní žlázy se vyskytují všude, nejvíce na dlaních a chodidlech, velké potní žlázy se vyskytují hlavně v podpaží, okolo konečníku a na prsou. Jejich sekret obsahuje organické složky, při jejichž rozkladu vzniká nepříjemný zápach.
"Pocení patří spolu s nechtěným zčervenáním mezi řadu málo ovladatelných vegetativních reakcí, které však jsou úzce spojeny s hodnocením. Kdo je neovládá, bývá považován za méněcenného, v tomto případě za "smraďocha"," říká psycholog PhDr. Jeroným Klimeš.
Společenské odsuzování často spočívá v tom, že je dávno známé, jak obtěžujícímu pocení snadno zabránit. Ochránit nás mohou antiperspiranty, ale samozřejmě záleží na druhu. Pokud nás náš antiperspirant nedokáže dostatečně ochránit, ke konci dne uvadá společně s naším vzhledem, také naše sebevědomí. To je přitom velice důležité nejen v práci, ale i v našem soukromém životě.
Jak antiperspiranty fungují?
Účinnost antiperspirantů zajišťují aktivní antiperspirační látky, které se rozpouští v potu a vytváří tak na pokožce ochrannou vrstvu, která účinně zabraňuje toku potu v podpaží. Tato ochranná vrstva se pak postupně uvolňuje přirozeným procesem olupování kůže a samozřejmě při sprchování.
Nové revoluční antiperspiranty Maximum Protection obsahují větší množství aktivní složky než běžné antiperspiranty. Pro dosažení maximálního účinku se doporučuje aplikovat antiperspiranty Rexona Maximum Protection večer před spaním, protože potní žlázy jsou přes noc méně aktivní a antiperspirační látky se tak dokáží lépe vstřebat.
Nové antiperspiranty Rexona Maximum Protection jsou 2x účinnější než antiperspiranty Rexona ve spreji a poskytují tak maximální ochranu proti pocení po celých 48 hodin.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
8 věcí, co jste nevěděli o biopotravinách
Kam s polštářem? Jaké polohy ve spánku škodí zdraví
Jedno jablko denně. Anorektička si problém nepřizná