reklama

Tinnitus není navždy. Psycholog našel způsob, jak se nepříjemného zvuku zbavit

Praskl vám někdy u ucha heliový balonek? Pamatujete si na pískot, který vám poté zněl v hlavě a pak zmizel? Na chvíli jste zažili jeden ze zvuků, s nimiž se nepřetržitě potýkají lidé s tinnitem. Jak ale v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká psycholog Markus Schwabbaur, s šelestem nemusíme žít věčně. Ve své knize Tinnitus - řešení existuje! popisuje metody, kterými se mu podařilo své klienty vyléčit.

Než začal studovat psychologii, pracoval jako zvukař u filmu.
Než začal studovat psychologii, pracoval jako zvukař u filmu. | Foto: Archiv Markus Schwabbaur

Narůstá v poslední době výskyt tinnitu?

Ano. Nicméně se nejedná o nový problém. Už teolog Martin Luther popisoval, že trpí konstantním hlukem ve své hlavě.

Proč trápí čím dál více lidí?

Jeho nárůst jde ruku v ruce s nárůstem okolních zvuků. V našem industrializovaném světě jsme neustále obklopení zvuky aut, výtahů, kanceláří. Navíc je tinnitus psychosomatický symptom, souvisí se stresujícím způsobem života. Zatímco oči a ústa můžeme zavřít, uši zavřít nemůžeme. Neustále tak přijímají zvuky, což může vést k akustickému přesycení a následně zase ke stresu. Je to začarovaný kruh.

Proč vás jako psychologa začal zajímat tinnitus?

Než jsem začal studovat psychologii, pracoval jsem jako zvukař u filmu. Tam jsem si uvědomil, že akustická informace je pro naši orientaci a spokojený život důležitější než vizuální informace. Začaly mě čím dál více zajímat způsoby, jakými přijímáme zvuky a jak fungují akustické procesy. Následně jsem se tak rozhodl vystudovat psychologii s hlavním zaměřením na psychoakustiku.

Zapomněli jsme poslouchat vlastní pocity

Objevují se nějaké nové přístupy v léčbě tinnitu?

I když se farmaceutický průmysl snaží najít efektivní léčbu, zatím žádná neexistuje. Nicméně to neznamená, že s tinnitem nemůžeme nic dělat, právě naopak. I když je skvělé, že se zdravotnictví vyvíjí a máme k dispozici lékaře pro každý neduh, postupně jsme se naučili důvěřovat různým specialistům a zapomněli jsme poslouchat vlastní vjemy a pocity. Takže se jedná o staronový přístup k léčbě. Ve své knize popisuji téměř 30 různých technik, protože pro každého bude fungovat něco jiného.

Markus Schwabbaur

  • Německý psycholog a psychoterapeut, pracoval na několika specializovaných klinikách. 
  • V roce 2009 si otevřel v Mnichově soukromou praxi, vedl psychosomatické oddělení ORL v tamější nemocnici, kde se soustředil na tinnitus a poruchy sluchu.
  • V současnosti působí jako behaviorální terapeut, přednáší a pořádá semináře. Napsal knihu Tinnitus - řešení existuje! 

Co vás na tinnitu tak zaujalo, že jste se mu rozhodl věnovat celou knihu?

Z psychologického hlediska je tinnitus velmi zajímavý symptom. Každý ho zná, i když třeba jen na pár minut. Ale co přesně slyšíme? Varuje nás nevědomí před něčím prostřednictvím tinnitu? Někdy je také například pískání nebo šelest v uších součástí nachlazení a horečky. V takový moment se chceme vyhýbat sociálním interakcím a v klidu se vyléčit. Tinnitus nás tak může informovat o našich potřebách, když je automaticky necítíme.

Můžete dát příklad jednoduchého cvičení, které může lidem s tinnitem pomoci?

Zkuste poslouchat svůj dech, konkrétně zvuk vašeho dechu, jak prochází nosem. Slyšíte jej? Většina lidí zvuk vlastního dechu neslyší. Ale jakmile se na něj zaměříte, uslyšíte jej. Stejný proces se objevuje u lidí, kteří trpí tinnitem. Zaměřte se na tinnitus, ale po chvíli vnímejte jiné zvuky ve vašem okolí. Vaše kroky, když jdete, tlukot srdce, dech, zvuky jiných lidí, dopravy, přírody… a pak zaměřte svou sluchovou pozornost zase zpátky k tinnitu a celé to opakujte.

Metodou je tedy zaměřit svou pozornost na něco jiného než na tinnitus?

Ano, některá cvičení staví na odvedení pozornosti. Nicméně bychom se také měli zeptat sami sebe, co může být stresorem způsobujícím tinnitus. Pokud nás něco takového napadne, měli bychom to odstranit. Zároveň mohou pomoci relaxační cvičení, protože tinnitus obvykle způsobuje fyzické napětí. A jako poslední můžeme zapracovat na svém nastavení mysli: "Opravdu se potřebuji první zbavit tinnitu a až pak budu šťastný?"

Lidé s tinnitem chtějí mít věci pod kontrolou 

Mají lidé, které s tinnitem léčíte, něco společného?

Výzkumy zatím nepotvrdily žádné společné jmenovatele. Ze své praxe můžu nicméně říct, že lidé trpící tinnitem chtějí mít věci více pod kontrolou než jiní. Nechtějí přijmout nepohodlí a dělají vše, aby se otravného zvuku zbavili. Tím se často dostávají do stresu, což následně jen zvyšuje vnímání nepříjemného zvuku. Opět začarovaný kruh.

Jak tinnitu předcházet?

Vůbec si jej nevšímejte! Nebavte se o něm! Předstírejte, že neexistuje, a ignorujte jej do té doby, než zmizí.

Tohle je vše, co radíte svým klientům?

Dosavadní poznatky ukazují, že tinnitus je pouhý nekontrolovatelný vjem zvuku nebo tónu, který normálně nevnímáme. V terapii je cílem filtrovat jej, dostat jej pryč z našeho vnímání, abychom jej dále neslyšeli. A když zvuk v uších přetrvává, cílem je naučit se s ním žít. Osvojit si strategie ve stylu: "Když vlny nemůžeš zastavit, nauč se surfovat."

Co takové strategie znamenají v praxi?

Jakmile lidé ví, jaký k tinnitu zaujmout postoj, dostanou jej pod kontrolu. Lidé mají totiž pocit, že na ně tinnitus útočí, což vede k úzkosti. A tím se rozjíždí začarovaný kruh. Když vím, že s ním můžu něco dělat, úzkost se mírní. 

Jedná se o psychosomatické onemocnění?

Ano, také. Na slyšení má velký vliv mentální stav člověka. Například u velké spousty lidí se tinnitus objevuje, když jsou ve stresu. Většina mých klientů navíc zažívá ve svém životě i jiné problémy než jen tinnitus. Jedná se o problémy v práci, v rodině a v jiných oblastech života. Půl roku teď léčím 45letou ženu ve vedoucí pozici, která vychovává pětiletého syna. Když jsem se jí ptal na její život, popsala mi, že před pár měsíci opustila svého manžela, který jí teď verbálně vyhrožuje a vydírá ji. Klientka zastává vedoucí pozici na plný úvazek, odpoledne se stará o svého syna, a když dítě usne, pokračuje v práci. Očividně se tak nepotýká jen s tinnitem, ale se svými každodenními starostmi.

Začali jsme hledat způsoby, jakými by mohla vyřešit problematickou komunikaci se svým manželem, lépe si zorganizovat čas, probírali jsme její roli matky, dcery… S tím, jak postupně začala získávat čím dál větší sebevědomí a cítila se méně zranitelná, tinnitus začal ubírat na intenzitě.

Video: Má 99% ztrátu sluchu. Dříve mě šikanovali, pak jsem se potkala s Billem Clintonem (18. 9. 2022)

Znakový jazyk nepoužívám, nikdy jsem se ho nenaučila, maminka mě naučila odezírat. Znaková řeč je bariéra v komunikaci, říká Eva Staněk. | Video: DVTV, Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama