Tajemství žen: Za co se nejvíc stydí?
"Trapné..." "Ponižující..." Nesnesitelné..." Tak popisují ženy různého věku svůj problém, se kterým žádná z nich nechce moc chodit ven. A to doslova. Přitom se dá řešit - nesmíte se ale stydět!
"Trapné..." "Ponižující..." Nesnesitelné..." Tak popisují ženy různého věku svůj problém, se kterým žádná z nich nechce moc chodit ven. A to doslova.
Únik moči se pro ženy víc než jen hygienickým problémem: ze strachu z následků se vyhýbají společenskému a kulturnímu životu, sportu i sexu. Nechtějí o něm ani mluvit ze studu, že by se ně pohlíželo téměř jako na nesvéprávné, a okolí je nepřijalo.
Únik moči vložky neřeší
"Bohužel, inkontinence stále ještě patří k onemocněním, o kterém pacientky kvůli studu nechtějí často hovořit," potvrzuje MUDr. Ladislav Krofta, CSc. specialista v oblasti urogynekologie a ultrazvukové diagnostiky z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze - Podolí.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Já už nedoběhnu! A hlavně nezakašlat...
Raději ji zastírají pomocí mediálně propagovaných vložek nebo jiných pomůcek pro inkontinenci. Navíc některé televizní reklamy navozují dojem, že únik moči je přirozený. Jakoby se snažily vštípit ženám do hlavy, že od určitého věku by se vložka měla stát nedílnou součástí života každé ženy. To je však podle lékařů nesmysl.
Tlak na močový měchýř
Přitom není na co čekat. Nejlepší je problém začít řešit, a nedovolit tak, aby léčitelné onemocnění ženu omezovalo v osobním životě a zahánělo ji někam na samotku.
Ať už je příčinou těhotenství, porod, námaha, menopauza nebo "jen" vrozená dispozice, důvod je totiž vždy stejný: oslabené svalstvo pánevního dna. Statistiky uvádějí, že inkontinencí, třebaže jen přechodnou, trpí 50 % všech žen, a to i v produktivním věku.
Nejčastějším problémem je stresová inkontinence. Ve skutečnosti nejde o vliv psychického stresu, ale o vliv fyzických činností, které vytváří tlak na močový měchýř. Moč tak uniká při v běžných činnostech jako je kašel, kýchání, smích, zvedání břemene, cvičení nebo podobné aktivity.
Posilujte svaly pánevního dna
"Pokud problémy nezačneme řešit včas, může postupně docházet ke zhoršování obtíží," upozorňuje MUDr. Michaela Tomanová, ředitelka a primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. "Byť by se mohlo zdát, že v posilovně při zvedání těžkých závaží automaticky posilujeme všechny svaly, není tomu tak. Svaly pánevního dna mohou v důsledku nesprávného cvičení i špatně fungovat."
Léčba stresové inkontinence spočívá v konzervativních (neoperačních) postupech - první volbou je cvičení. „ Na prvním místě stojí posilování svalstva pánevního dna. V případě selhání těchto technik lze zvážit operační přístupy založené na chirurgickém zpevnění pánevního dna," připomíná MUDr. Ladislav Krofta, CSc.
Kdykoliv a kdekoliv
Svaly pánevního dna velmi účinně aktivovat cvičením v tzv. mikropohybu - tj pohybu, který je zvenčí sotva znatelný. "Při tomto diskrétním cvičení pracujeme i s dýcháním. S funkcí pánevního dna je spojena také funkce bránice, dále břišních a zádových svalů."
"Svůj význam má i celková stabilizace a centrace celého těla, které dosáhnete díky metodě INFINITY," dodává Michaela Tomanová, autorka nové rehabilitační a terapeutické metody. Je vhodná i jako prevence. Navíc díky cvičení v mikropohybu či pouhé představě můžete metodu provádět téměř kdekoliv a kdykoliv, aniž by si někdo všimnul, že právě cvičíte.
A jak tedy cvičit?
V oblasti pánevního dna bychom měli pracovat pouze s jemnými pohyby. Následující cvičení INFINITY method lze provádět vsedě nebo vestoje.
1. Rozkročte se na šířku ramen a srovnejte pánev. Ruce dejte prsty přes sebe, jakoby do tvaru písmene V. Vpředu se rukama dotkněte dlaněmi podbřišku, konečky prstů stydké kosti a malíkovými hranami ruky oblasti těsně nad třísly. Tím si najdete ideální střed těla a z tohoto středu začněte pánví opisovat pomyslnou osmičku, přičemž dochází k mírnému přenášení váhy. Nejprve zepředu dozadu, poté zleva doprava. Vždy třikrát tam a třikrát zpět. Nezapomínejte také správně dýchat, s pohybem od středu těla nádech, zpět do středu výdech.
2. Vzpřímeně si sedněte, nejlépe na okraj židle, a vytáhněte hlavu nahoru, opět se rozkročte stejným způsobem. Paže skrčte v lokti a opřete se malíkovou hranou o střední část stehen. Následuje odtlačení horními končetinami od stehen a dolními od podlahy, zároveň pánví respektive sedacími kostmi se odtlačte velmi jemně od židle. To vše současně, jako bychom chtěli vstát. Při tomto cviku se narovná pánev, celé tělo se napřímí a zároveň dochází ke stažení spodní části zadečku a k aktivaci pánevního dna.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nemůžete doběhnout? Inkontinence! MUDr. Krofta odpovídal on-line
Pozor! Za měsíc můžete být drogově závislí na čokoládě
Horoskop na prosinec: Co se vám stane do konce roku?