reklama

Revoluce v menstruaci: Nové prádlo i svoboda krvácet

Menstruace se za tisíce let vývoje lidského druhu nezměnila, a pouze s trochou nadsázky se dá říct, že přístup k ní taky ne. Změnit to chce Ilona Bittnerová.

Foto: Thinkstock

Menstruující žena už sice není považována za nečistou, ale okolí se na ni stále dívá skrz prsty. O periodě se nehodí mluvit a přiznat ji je společensky nemožné. 

Své o tom ví Kiran Gandhi, absolvenkta Harvardské univerzity, která běžela slavný londýnský maraton  se zakrvácenými kalhotkami. Když se ukázalo, že si žádnou hygienickou potřebu nevzala záměrně, protože by ji omezovala, snesla se na ni lavina nenávistných útoků. 

Proč se stydět? 

"Už jsem měla plné zuby toho, jak my ženy menstruaci skrýváme a chováme se jakoby neexistovala, abychom tím náhodou někoho nepohoršily," prohlásila. Angličtina pro to má dokonce speciální výraz: period shame - stud za menstruaci.

Aby se to změnilo, je zapotřebí prolomit tabu a začít menzes považovat za naprosto přirozenou součást ženského života, která nemůže být trapná a nechutná, jak je stále mnohdy vnímána. Tři mladé Newyorčanky byly přesvědčené, že je k tomu však potřeba, aby se ženy i během svých dní cítily pohodlně a uvolněně.

Kalhotky, které způsobily revoluci

Proto uvedly na trh speciální kalhotky, o nichž psal i časopis Forbes. Dají se nosit při menstruaci i bez vložky či bez tampónu. Jsou nepropustné, ale zároveň prodyšné a ještě ke všemu dobře vypadají - na pohled jde o úplně normální prádlo, v němž se navíc cítíte pohodlně jako v jakémkoliv jiném. 

Kalhotky Thinx se dají koupit na internetu (zatím stále jen v USA) a slibují revoluci ve vnímání i prožívání menstruace. "Tampony byly vynalezeny v roce 1931, od té doby se kromě samolepicích pásek a křidélek hygienické potřeby nedočkaly zásadní inovace, více než 85 let. Je na čase to změnit,“ říká k tomu Miki Agrawal, jedna ze tří vynálezkyň nového druhu prádla.

Volnost, svoboda, komfort

Její slova potvrzuje i fakt, že reklama na ně se objevila počátkem léta dokonce i na kultovním místě - Union Square v New Yorku - mezi logy a svítícími billboardy nejsilnějších světových značek.

Revoluční menstruační prádlo má být doplňkem k vložkám, tamponům a kalíšku. Jinou, ještě vyšší úroveň pak může představovat vědomé ovládání menstruace. Mluví se o něm jako svobodném krvácení nebo volné menstruaci, a má ženám při periodě zajistit větší volnost, svobodu a komfort.

Můžete se spolehnout i na svaly

Metoda, kterou popisuje kniha s českým názvem Bolestivé měsíčky, sbohem!, spočívá ve schopnosti menstruační krev zadržovat a vědomě vylučovat. Žena sama určuje okamžik, kdy krev proteče ven. Potřeba jsou k tomu pouze zdravé a silné svaly pánevního dna, které se dají vycvičit, například Kegelovými cviky.. 

Ilona Bittnerová, která před lety už v Česku jednu revoluci způsobila, když sem jako první přivezla menstruační kalíšek, k tomu říká: "Volná - vědomá - menstruace přináší ženám svobodu a zároveň je navrací k péči a pozornosti upínající se na vlastní tělesnost. Bez lásky k vlastnímu tělu lze jen těžko prožívat bezbolestnou menstruaci a není ani možné vědomě kontrolovat menstruační krvácení. Jedno souvisí s druhým. Pro to, aby žena kontrolovala odtok menstruační krve, musí cítit kdy krev vytéká, dát pozornost mírným tlakům ve své děloze a dokázat zatáhnout svaly pánevního dna. Všechno toto se lze naučit a hlavní odměnou jsou pohodové dny kdykoliv během cyklu. Já když jsem si o této možnosti před lety přečetla, nejdřív jsem tomu ani nechtěla věřit. Ale vyzkoušela jsem to a dnes už některé cykly vůbec nepoužívám menstruační pomůcky!"

reklama
reklama
reklama