Nostalgické vzpomínky účinnější než léky? Vědci mají jasno. Lepší a levnější, tvrdí
Namísto prášků proti bolesti raději otevřít šuplík nebo soubor s fotografiemi z dětství a pocity trápení se rapidně sníží. S tímto výsledkem nedávno přišli čínští vědci, kteří zároveň věří ve slibnou budoucnost využití této metody.
Prožívaný pocit nostalgie, tedy sentimentální touhy po minulosti, může podle čínského výzkumu z března letošního roku pozitivně ovlivňovat vnímání bolesti. Odborníci z Čínské akademie věd a z univerzity Liaoning Normal sledovali 34 účastníků, kterým během pokusu způsobovali tepelnými podněty bolest. Zároveň jim ukazovali jak fotografie odkazující k jejich dětství, tak fotografie ze současné doby. Respondenti a respondentky hlásili menší míru pociťované bolesti, když se dívali na fotografie, které v nich vyvolávaly příjemné vzpomínky na minulost.
Na inkriminovaných snímcích byly zobrazeny animované postavy z pohádek, dětské hry nebo retro sladkosti. "Lidé mohou pomocí nostalgie redukovat nepříjemné pocity a přeformulovat tak vlastní bolestivé zážitky," řekl pro CNN neurolog a jeden z autorů studie Joe Yazhuo Kong. "Nostalgie je převážně pozitivní emoce. Zažíváme ji například v momentech, kdy si s rodinou či přáteli prohlížíme staré fotografie," doplnil.
Nostalgie jako uvolňující lék na chronickou bolest
Zatímco už například studie z roku 2020 ukázala, že u lidí s chronickou bolestí snížilo jejich trápení písemné popsání nostalgického okamžiku, o základních biologických mechanismech, které za pozitivními účinky stojí, se doposud vědělo málo. Pro takový psychologický výzkum je nutné použít magnetickou rezonanci, což je finančně náročné. Kong si se svými kolegy dal za úkol na tuto otázku odpovědět a účastníky a účastnice výzkumu sledoval právě pomocí magnetické rezonance.
Klíčovou roli v uvolňování bolesti pomocí nostalgie hraje podle jejich výsledků thalamus, tedy část mezimozku, která je zodpovědná za předávání smyslových informací a motorických signálů do mozkové kůry. "Nostalgické informace" integruje a spouští kontrolovanější reakci na bolest.
Takové uvolnění může podle odborníků způsobovat také hudba, filmy, vůně nebo konkrétní jídlo vyvolávající příjemné vzpomínky. Kong míní, že by se vyvolaná nostalgie mohla v budoucnu využívat jako levný a dostupný nástroj léčby. Větší vliv na uvolnění bolesti podle něj budou mít osobní vzpomínky konkrétního člověka, jejichž výzkumu se plánuje věnovat v budoucnu.