reklama

Střevní chřipka může zničit antikoncepci. Co pomáhá?

Střevní chřipka: pomůže čaj a jablko! Vyzkoušejte!

Foto: Profimedia.cz

Jakoby nestačila horečka, kašel a bolesti kloubů! Když se přidá průjem a zvracení, máme střevní chřipku.

Na to, jak rychle jí podlehneme, má vliv původ onemocnění - bakterie nebo viry. Inkubační doba může být od pár hodin do zhruba týdne.

Jak se střevní chřipkou nakazíme?

Střevní chřipkou se  můžeme nakazit jak stravou, tak kapénkovou infekcí jako při jiných nemocech, ale i špatnou hygienou - stačí  se dotknout tváře neumytýma rukama. Viník do organismu proniká přes sliznice dýchací soustavy. Střevní chřipka proto začíná jako typická viróza.

Na rozdíl od normální chřipky ta střevní v sobě nese jedno skryté nebezpečí. Můžete kvůli ní neplánovaně otěhotnět - tedy samozřejmě pokud jste žena, a pokud spoléháte na antikoncepční pilulky.

Doporučujeme: Jak se bránit proti střevní chřipce? Hlavně prevencí

Každá tableta potřebuje nějakou dobu setrvat v trávicím traktu, aby se vstřebala. ¨Totéž platí pro ty antikoncepční. Dietní chyba, poruchy trávení nebo střevní chřipka mohou jejich účinek výrazně snížit.

Snížená účinnost antikoncepce

Pokud dojde ke zvracení do čtyř hodin od užití, je to stejné, jako když tabletku vynecháme. Účinné látky z tablet se vstřebávají nejen v žaludku, ale také v tenkém střevě. 

Dojde-li po dvou až třech hodinách od užití pilulky k průjmu, může být antikoncepční účinek narušen. Proto je třeba spolknout další tabletu nebo se pro jistotu chránit ještě jiným způsobem

Náš tip: Chřipka (i ta střevní): Konečně zaručený lék!

Při souběhu průjmu a zvracení je riziko špatného vstřebání ještě mnohokrát větší. Zastavení průjmu aktivním uhlím nebo jinými přípravky (např. Smecta) však spolehlivost antikoncepce nezachrání.

Jaké léky na střeva nebrat?

Snižuje totiž vstřebávání, a tím také účinky všech tablet užitých 2 hodiny před nebo po užití léku zastavujícím průjem.Vzhledem k tomu, že spermie mohou v pochvě přežívat dva až pět dnů, svou roli hraje i to, jak dlouho po nechráněném styku došlo u ženy k průjmu či zvracení.

Léky, které dezinfikují střeva nebo živočišné uhlí, odborníci nedoporučují na střevní chřipku ještě z dalších důvodů. Váží totiž na sebe toxiny, nebo je zneškodňují. V případě vírové infekce se na ně nemá co navázat, takže nemají ani co zneškodňovat. Zbytečné jsou i běžně volně prodejné protiprůjmové léky.

Co na střevní chřipku zabere?

Jediné, co prospívá, jsou probiotika, buď v tabletách, nebo v podobě jogurtu. Nasadit je můžeme až poté, co potíže ustoupí. Rychle upraví střevní mikroflóru a jejich zásluhou předejdete následkům infekce, k nimž patří přetrvávající plynatost a řídká stolice. 

Jako okamžitou pomoc však klidně využijte černý čaj - jednak má antiseptické účinky a navíc pomáhá dodržovat pitný režim.  Ten je důležitý hlavně u miminek a malých dětí, kde hrozí rychlé odvodnění organismu. Proti horečce při střevní chřipce můžeme brát běžné léky, jako je paralen a podobně.

K babským radám vedle zmíněného jogurtu patří nastrouhané jablko, případně smíchané mrkví. Tato dětská pochoutka uleví i dospělým a rychle dokáže vrátit střevní prostředí k normálu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Střevní chřipka

Zlomené srdce je oficiální diagnóza. Dá se z něj zemřít

Nejčastější sexuální problém: Trpí pětina mužů

reklama
reklama
reklama