reklama

Srovnejte si hormony. Nebudete plakat

Kolísavá hormonální hladina s námi dokáže pořádně zamávat. Co se to s námi vlastně děje, že některé dny máme vztek, jindy chuť na sex a jindy jenom na čokoládu?

Češi se depresí netrápí, možná ale o ní jen neumí mluvit.
Češi se depresí netrápí, možná ale o ní jen neumí mluvit. | Foto: Reuters

Kolísavá hormonální hladina s námi dokáže pořádně zamávat. Co se to s námi vlastně děje, že některé dny máme vztek, jindy chuť na sex a jindy jenom na čokoládu?

V první polovině ženského hormonálního cyklu se do krve vyplavuje stále více a více estrogenů, především estradiolu.

To se nám líbí

V období, kdy se vajíčko uvolní do vejcovodu, by ženy měly (aspoň teoreticky) pociťovat nejsilnější sexuální touhu. V tomto období je ženské tělo citlivější na dotyky a něžnosti.

Objevují se nejčastěji erotické sny, a psychika nás podvědomě vede k tomu, abychom se chtěly líbit. Vědci prokázali, že tehdy mají ženy dokonce i vyšší, chcete-li ženštější, hlas!

Po ovulaci ale nadvládu přebírá jiný pohlavní hormon - progesteron. Ten vjemy i sexuální apetit výrazně utlumuje, aby připravil tělo k případnému těhotenství.

Riziková fáze

Pokud však k oplodnění nedojde ani těsně před menstruací, hladina progesteronu opět klesne. Proto právě při menzes se paradoxně objevuje nárůst chuti na sex.

Ovšem právě druhá polovina cyklu je nejrizikovější. Právě během ní se nejčastějí projevují potíže, celkově popsané jako premenstruační syndrom. Má svou psychickou i fyzickou stránku, které se vzájemně umocňují a činí tak ženám ze života doslova peklo - a bohužel často i jejich okolí.

Pro potvrzení premenstruačního syndromu neexistuje žádné speciální vyšetření nebo laboratorní testy. Vyhodocuje se pomocí speciálně vytvořených dotazníků, podle nichž se sledují příznaky jako zlost, podrážděnost, plačtivost, úzkost, ale také nespavost nebo zvýšená potřeba spánku, přejídání, případně snížená chuť k jídlu. Nejrizikovější je období sedmi až deseti dnů před menstruací. Tehdy se u žen mohou objevit duševní poruchy a nemoci včetně schizofrenie nebo deprese.

Tolik vody!

Nápadné je zadržování tekutiny v organismu. To se může projevovat jako bolesti prsů, nadýmání, otoky, průjmy, zácpa, bolesti hlavy, zhoršení akné a zejména negativně vnímané váhové přírůstky.

Souvislost obtíží s druhou polovinou menstruačního cyklu a jejich opakování ukazuje na problém v nerovnováze estrogenu a progesteronu. Premenstruační syndrom proto lze řešit právě ovlivněním této funkce.

Problémy PMS téměř vždy spolehlivě řeší umělé hormony. Tím, že vyrovnají nerovnoměrnou činnost vaječníků, do těla se dostane správné a vyvážené množství estrogenu i progestinu.

Zkuste to s bylinkami

Nejčastěji se proto k léčbě nepříjemného a bolestivého premenstruačního syndormu používají pilulky hormonální antikoncepce, které tuto službu poskytují jako jeden z bonusů ke své základní funkci, jíž je zabránit oplodnění. Zvlášť úpsěšná je v tomto směru antikoncepce s obsahem drospirenonu, který působí proti nadbytečnému ukládání vody v těle.

Z bylin se na léčbu PMS doporučuje například šalvěj, drmek (vitex), zeměžluč, sója, červený jetel, lékořice, které obsahují rostlinné formy ženských hormonů.

reklama
reklama
reklama