Nejlepší sex? Až po přechodu. Ale musíte tomu pomoci
Nejromantičtější sex? Podle odborníků i podle samotných aktérů je to ten ve vyšším věku. Už nejde o reprodukci ani o naléhavý chtíč, ale především o citové naplnění vztahu.
Tahle zpráva potěší každého: s rostoucím věkem se můžeme těšit na stále lepší sex. Že se sexuální prožitky ve vyšším věku zlepšují, prozradili lidé v nedávném průzkumu seznamovací agentury eDarling.
Ukázalo se také, že pro téměř devadesát procent dotázaných je milování důležitou součástí vztahu a jenom dvanáct procent by dokázalo být ve vztahu bez sexu. Zajímavé je, že bez něj by nemohlo být dvacet procent mužů, ale jen šest procent žen.
Konečně bez strachu
Problém však je často v tom, že oči by chtěly, ale tělo může zradit. Většina žen se v období menopauzy setkává se změnami sexuální apetence. Mohou za to průvodní projevy klimakteria, které apetit snižují. Výkyvy se ovšem nevyhýbají ani mužům. Jak se s těmito změnami vyrovnat? A jak se liší u žen a jak u mužů?
Změny doprovázející klimakterium se na ženské sexuální apetenci mohou projevovat různě, jak ve smyslu pozitivním, tak i ve smyslu negativním. "Tyto změny mohou, zvláště po poslední menstruaci v životě, přinášet například relativní nadbytek androgenů. To vede k tomu, že se sexuální apetence může dokonce zlepšit," připomíná renomovaný gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.
Žena se navíc již nemusí obávat otěhotnění, což má na prožívání sexuality příznivý vliv. V praxi se setkáváme také s částí žen, u nichž zůstává sexuální apetence i v přechodu beze změny.
Aby sex nebolel
U většiny žen ovšem sexuální touha s příchodem klimakteria klesá. Kolísání hormonálních hladin v počátku přechodu, zvláště před poslední menstruací, může apetenci snižovat. Důvodem může být to, že se žena necítí příliš dobře, pokud ji trápí návaly horka a potu, změny nálad, nervozita...
Ale i v období, kdy se tyto výkyvy relativně stabilizují, přetrvává dlouhodobý nedostatek estrogenu, což má za následek změny na vaginální sliznici. Ta je tenčí, sušší a zranitelnější. Sex se tak pro ženu stává bolestivou a nepříjemnou záležitostí. Snížená sexuální touha je zde však většinou sekundárním projevem, spíše v důsledku vyhýbání se těmto nepříjemným pocitům.
Jaké problémy mají muži?
Mnoho žen má apetenci nižší i v důsledku nemocí, kterými určitá část populace s přibývajícím věkem trpí. Například onemocnění srdce a cév, štítné žlázy, depresi a jiné. Někdy může být apetence snížená i vlivem nasazené léčby, jak je tomu při užívání některých antidepresiv.
Změny v prožívání sexuality ovšem nejsou pouze ženskou záležitostí, od určitého věku se nevyhýbají ani mužům. Základní a zvláště počáteční projevy andropauzy neboli mužského přechodu jsou velice podobné ženskému klimakteriu. U mužů ovšem častěji způsobují pokles vzrušivosti či nedostatečnou schopnost dosáhnout erekce. Sexuální apetence bývá u většiny mužů zachovaná, přesto se však lze s určitým poklesem setkat i u nich.
Obtíže zmírní hormony
Některé projevy související se snížením sexuální touhy přetrvávají i po ukončení menopauzy. Zvláště snížení poševní lubrikace a suchost doprovázejí život ženy i nadále. Tyto obtíže je ale možné poměrně jednoduše vyřešit například použitím lubrikantu nebo mastí či čípků s kyselinou hyaluronovou.
Variantou je též klasická hormonální substituční terapie estrogeny. V mnoha případech však postačí užívání fytoestrogenů ze sóji a jetele, například obsažených v doplňcích stravy.
Nedostatek testosteronu u mužů můžeme řešit rovněž hormonální substituční terapií. Někdy jej lze podpořit užíváním melatoninu, ženšenu, maky či doplňky stravy s látkami na jeho podporu, například Sarapis pro muže.