reklama

Revoluce u zubaře: Laser léčí i parodontózu

V českém prostředí novinka, ve světě už běžná praxe! Laserová zubní vrtačka, která je až desetkrát přesnější než běžná vrtačka, už se konečně objevila i u nás.  Pomáhá i proti parodontóze!

Foto: Profimedia.cz

V českém prostředí novinka, ve světě už běžná praxe! Laserová zubní vrtačka, která je až desetkrát přesnější než běžná vrtačka, už se konečně objevila i u nás.  Pomáhá i proti parodontóze!

Bojíte se zubaře? A proč vlastně - dnes už ošetření moderními nástroji vlastně nikdy nebolí. Zvlášť když už stomatologové nešetří prostředky proti bolesti, jako tomu bývávalo dřív. Využití laseru vás může zbavit strachu z bolesti definitivně.

Hledá podle barvy

Zubaře se možná báli i inženýři, kteří usilovali o využití laserového paprsku k vrtání zubů již od objevu laseru v roce 1960. 

Proč se zaměřili právě tímto směrem? Lasery totiž více zasahují tkáně, které se barevně liší. V tom spočívá i zkreslená představa o zubním kazu jako o černější, šedivější tkáni na zubu. Tato problematika je však mnohem složitější.

Někdy je kaz totiž mnohem bělejší než zbytek zubu. Zbarvení zubu, například kávou, může být tmavší než samotný kaz.

Desetkrát přesnější než běžná vrtačka

Trvalo několik desetiletí, než vznikly použitelné typy laserů pro bezpečné vrtání zubů. Do té doby používané přístroje sice vytvořily požadovaný otvor, ale zub odumřel. 

Koncem osmdesátých let přišli vědci s erbiovým laserem, který je známý i v dermatologii. Jeho výhodou je, že zasahuje zubní tkáň s přesností na tisíciny milimetru, což proti nejjemnějším brouskům u klasické "vrtačky" dovoluje odstraňovat nežádoucí tkáně více než 10x přesněji.

Československo předběhlo svět

Jeden z prvních takových přístrojů byl zkonstruován v socialistickém Československu a těsně po revoluci byla zahájena výroba laserových zubních vrtaček v Turnově.

Bylo vyrobeno prvních 20 kusů, které nyní již 20 let úspěšně pracují. Poté však došlo k pochybnostem, zda má výroba probíhat v naší zemi, když se do té doby podobná zařízení neobjevila ani ve Spojených Státech.

U nás se tento postup dočkal uznání až koncem 90. let, kdy média informovala o tom, že američtí vědci objevili a představili laserovou zubní vrtačku. Na stejném principu erbiového laseru jako Češi bezmála o desetiletí dříve...

Pozná, kdy má dost

Ve světě dnes patří laserová zubní vrtačka ke standardům. Její výhoda je především při ošetřování dětí, protože mají velmi drobné kazy a velkým lákadlem je i bezbolestnost a často i možnost ošetřit zub bez znecitlivění injekcí.

Také dojde k poměrně malému poškození zubu u drobných kazů, což je ideální pro to, aby výplň vydržela v ústech například 60 let.

„V současné době máme k dispozici například autodetekci kazu. Laser je schopen rozpoznat, jestli stále ještě vrtá kaz či nikoli a v okamžiku, kdy se dostane na hranici zdravé tkáně, se zastaví. Takové přesnosti nemůže stomatolog s klasickou zubní vrtačkou dosáhnout. Střídavě přerušuje práci a většinou vrtá více, než by bylo potřebné," říká doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., ředitel kliniky Asklepion.

Pozor na nervy!

Po laserovém vrtání se však naopak může ponechat v zubu část kazu, neboť laser zahubí všechny baktérie a místo je sterilní. Rozrušený zub je ideální k uchycení moderních výplní založených na chemické adhezi. Ošetření je tak ještě méně invazivní.

Přístroj při preparaci zubu vydává drobné zvuky podobné „klepání". Laser zvukovou vlnou rozrušuje zubní tkáně. Bolestivost je při většině ošetření nulová, a znecitlivující injekci je nutné podat, jedině pokud se ošetřuje v blízkosti nervu. Neznamená to však, že celé ošetření je bezbolestné. Lékař musí zub osušit a provést celou řadu dalších procedur. Podání lokální anestezie má tedy při hlubších kazech smysl.

Léčí nejen zuby

Laser lze sice použít vždy, ale jeho největší přínos je u drobných kazů. Pracuje se s ním totiž pomaleji. U rozsáhlých poškození zubů má klasická zubní vrtačka své místo.

Výhodu představuje kombinování erbiového laseru při vrtání tvrdých zubních tkání pravého zubu s diodovým nebo neodymovým laserem, který odstraňuje drobné benigní nádorky v ústech (papilomy, fibromy) ale i výdutě cév.

Lze jím také elegantně opravovat dásně, nebo retní uzdičky, což je častá a nepříjemná procedura u dětí. Na konci ošetření zastaví krvácení a po odstranění odumřelé dřeně zároveň dokonale vysuší a sterilizuje zubní kanálek.

Při parodontóze laser odstraní nežádoucí tkáň a redukuje počet mikroorganismů a připraví podmínky pro zastavení onemocnění ve správně zvolených případech.

Zuby pro nové tisíciletí

I když jsme byli průkopníky, dnes je v ČŘ tento způsob ošetření relativně nový. Nedávno vzniklo při klinice Asklepion Centrum pro výuku laserové stomatologie, které má k dispozici nejmodernější kombinovaný laser firmy FOTONA.

Studenti i již ordinující zubní lékaři se tak budou připravovat na stomatologii 21. století.

„Využití laseru je i ekonomicky zajímavé. Zejména pro chirurgické výkony je levnější než klasická operace. Podmínkou však je, že takové pracoviště musí provést dostatek výkonů ročně," vysvětluje docent Šmucler a dodává: „Každý pacient by měl mít přístup k zubnímu laseru, pokud je pro něj výhodný. Pak se některé operace oproti současnosti nejen zpříjemní, ale i zlevní."


--------------------------------------------------------------------------------

Vhodný výběr zubní ordinace pro vás.

reklama
reklama
reklama