reklama

Repelenty mohou škodit. 5 lepších prostředků na komáry

Komáři mají pěkné druhé místo v hitparádě nenáviděných tvorů - hned za klíšťaty. Proč se jich bát a proč se bát i repelentů?

Foto: Profimedia.cz

Léto skončilo, je podzim, přesto nám v noci u ucha bzučí tvorečci, kteří zaujímají pěkné druhé místo v hitparádě nenáviděných tvorů - hned za klíšťaty. Proč se jich bát a proč se bát i repelentů?

Kromě toho, že komáří bodnutí pekelně svědí, může místo také zrudnout, otéct a bolet, zvlášť pokud máme alergii. Nemusí, ale může to být lymská borelióza a podle všeho se stejným způsobem dá získat i encefalitida, tedy infekční zánět mozku. Psi se mohou někdy od komárů nakazit i vnitřním parazitem rodu Dirofilaria , který způsobuje nebezpečnou srdeční červivost. Ti se mohou chránit obojky s účinky i proti komárům, jako je Advantix nebo Scalibor, ale co my?

Nebezpečné repelenty

Komáři v celosvětovém měřítku infikují více než 700 milionů lidí ročně. Roznášejí malárii, žlutou zimnici, horečku dengue, japonskou encefalitidu atd. Hygienici na jihu Moravy už zachytili výskyt komára druhu Aedes albopictus, který se sem dostal z jižních zemí. Může přenášet horečku dengue a nemoc zvanou chikungunya. Úplně však stačí, čím nás mohou ohrozit naši praví čeští komáři.

Doporučujeme: Jak poznat lymskou boreliózu?

Jak se před tímto hmyzem chránit? Mezi repelenty se v poslední době pro svou mimořádnou účinnost staly hitem přípravky s aktivní složkou DEET. Problém je  však v tom, že podle studií při dlouhodobějším užívání škodí lidskému zdraví.

Působí na mozkové buňky a přináší neurologické poškození, jako například poruchy paměti, bolesti hlavy, slabost, bolesti kloubů a svalů a dušnost. 

Bylinky proti komárům

RNDr. František Rettich, Csc. ze Státního zdravotního ústavu však doporučuje například přípravek Ultrathon. Ten totiž má patentovanou technologii postupného uvolňování aktivní složky DEET. Speciální polymer zapouzdří DEET, díky čemuž se repelent na povrchu pokožky uvolňuje postupně a nedochází k jeho odpařování ani pronikání do pokožky. Je odolný vůči dešti, vlhku, potu či postříkání vodou a hodí se i na dovolenou do tropických oblastí.

Náš tip: Poznáte klíšťovou encefalitidu? Ochrání vás droždí!

Možná tak sáhnete raději než po chemických repelentech  po přírodních prostředcích. "Největším rizikem jsou v závislosti na velké vodě nejrůznější infekce, mimo jiné kvůli komárům a dalšímu hmyzu, který přenáší bakterie. Ty pak výrazným způsobem oslabují imunitu organismu. Na řešení těchto zdravotních komplikací bych proto lidem doporučovala užívat bylinné tinktury z lichořeřišnice a česneku, případně tinkturu ze semene grepu. Na boj s parazity je pak výborný ořešák americký, eventuálně směsi bylin Plasmofit, Chlamysan či Helmifit," radí Mgr. Jarmila Podhorná, odbornice na bylinnou terapii, zakladatelka společnosti Naděje a autorka knihy Byliny léčí.

5 přírodních repelentů

Citronová tráva neboli citronela: Známe ji z asijské kuchyně a její vůně, která je nám tak příjemná, komáry odpuzuje. Malé krvežíznivce zažene esenciální olej z citronely. 

Sójový olej: Podle odborného periodika The New England Journal of Medicine je relativně levný sójový olej stejně efektivní jako drahé repelenty DEET. Navíc krásně zvláční pleť, a dokonce zpomaluje růst tělesného ochlupení!

Šanta kočičí: Podle výzkumu na Iowské státní univerzitě je esenciální olej z této byliny, zvané také kočičí tráva, protože ji kočky opravdu milují, rovněž 10 x účinnější oproti chemickým repelentům. 

Nimbový olej: esenciální olej z rostliny zederach hladký patří k tradičním léčebným prostředkům v Indii. Jeho účinky proti hmyzu a obzvlášť komárům potvrdily americké výzkumy.  

Česnek je nejobyčejnější a nejdostupnější přírodní prostředek nejen proti upírům, ale i proti menším krvežíznivcům - komárům. Má však tu nevýhodu, že budete páchnout nejen jim, ale i lidem...  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Prohlédněte si tělo: Hrozí nebezpečná nákaza

10 jídel, která vás dokážou zabít

Angelina Jolie slaví 38 let: Připomeňte si život slavné herečky

 

reklama
reklama
reklama