reklama

Reflux: Daň za noční orgie

Bolest a pálení na prsou člověka vyděsí, zvlášť když žije v permanentním stresu. Že by už infarkt? Ne, zatím jen reflux.

NEWCASTLE (Británie) - Příznivkyně nočního života si v noci na 24. listopadu v baru v anglickém Newcastlu poprvé užívaly dobrodiní nového zákona, který oproti dosavadní tradici umožňuje anglickým a waleských restauracím a dalším prodejnám alkoholu mít otevřeno i po 23. hodině, třeba i celou noc. (ČTK/AP)
NEWCASTLE (Británie) - Příznivkyně nočního života si v noci na 24. listopadu v baru v anglickém Newcastlu poprvé užívaly dobrodiní nového zákona, který oproti dosavadní tradici umožňuje anglickým a waleských restauracím a dalším prodejnám alkoholu mít otevřeno i po 23. hodině, třeba i celou noc. (ČTK/AP) | Foto: Aktuálně.cz

Bolest a pálení na prsou člověka vyděsí, zvlášť když žije v permanentním stresu. Že by už infarkt? Ne, zatím jen reflux.

Vracení žaludečního obsahu včetně trávicích šťáv do jícnu je jednou z nejvíce rozšířených zažívacích potíží v západních zemích. Jako výsledek našeho životního stylu bývá označována za civilizační chorobu. Je dobré vědět, že kromě stresu k výskytu refluxu přispívá noční řádění.

Povolený svěrač

Reflux neboli pálení žáhy neboli pyrózu neboli onemocnění jícnu vám může způsobit noční jídlo a/nebo pití. Tento stav je způsobený nedostatečností dolního jícnového svěrače. A jeho funkci nepříznivě ovlivňuje jak trvalý přísun alkoholu (a nemusí dojít ani k opilosti), tak přeplňování žaludku těžkými jídly v době před spaním.

Pozor, v tomto ohledu vůbec nezáleží na tom, zda jdete v jedenáct doopravdy spát nebo se osm hodin jen uložíte před televizi k další pravidelné dávce emocí.

Důvodem je mj. skutečnost, že zažívací systém prostě funguje lépe ve směru gravitace než proti ní. Pokud něco sníte a ulehnete, tělu se hůře daří posouvat snědenou potravu zažívacím traktem. Proto by mezi jídlem(pitím) a uvedením do vodorovné polohy měly uplynout aspoň dvě hodiny.

Z žaludku na nervy

Projevy refluxu jsou nepříjemné a mohou dál zhoršovat psychiku postiženého, který obvykle už beztoho trpí stresem. Kromě toho mohou vést vést i k potížím s polykáním či poruchám spánku.

Jak vlastně to hrozné pálení na prsou vzniká? Žaludeční šťáva obsahuje kyselinu chlorovodíkovou, která nepříznivě působí na sliznici jícnu. Její buňky jsou tak odlupovány a vzniká tam zánět, který sliznici dále poškozuje.

Neustálé vracení žaludeční kyseliny do jícnu může navíc mít i závažné zdravotní následky, jako je zánět jícnu, jeho zúžení, vznik krvácejícího vředu nebo zhoubného nádoru v této oblasti.

Příčina i následek

Nemoc je často spojena s obezitou a vysokým denním příjmem kalorií. Jako preventivní opatření proti těmto velice nepříjemným potížím proto odborníci doporučují snížení tělesné hmotnosti, vyvážený jídelníček bohatý na vlákninu a přestat kouřit.

Příznaky refluxní choroby jícnu:

-pálení žáhy

-pocit kyselosti

-bolest na hrudi

-suchý kašel

-chrapot

-zubní kaz

-bolestivé polykání

-poruchy polykání

Platí to však i naopak: Zvýšené riziko mají lidé trpící suchým kašlem, astmatem či potížemi s polykáním.

reklama
reklama
reklama