reklama

Radujme se: Stárnutí zastaveno!

I když se to nezdá, s prvním lednem jsme všichni zase o rok zestárli. Často nás napadne, že bychom rádi zastavili čas a přestali stárnout. Vědcům v laboratoři se to už podařilo!

Foto: Profimedia.cz

I když se to nezdá, s prvním lednem jsme všichni zase o rok zestárli. Často nás napadne, že bychom rádi zastavili čas a přestali stárnout. Vědcům v laboratoři se to už podařilo!

Vznik vrásek, ochabování svalů a počátek šedého zákalu povedlo zpomalit a dokonce i zastavit. Zatím jen u  laboratorních myší, ale podle dalších vědců i komentářů odborného tisku se jedná o  velký příslib i pro lidi.

Průlom ve vědě

Výzkum, jehož výsledky zveřejnil časopise Natur, se zaměřil na stárnoucí, tzv. senescentní buňky, které se přestaly dělit.
Tyto buňky likviduje imunitní systém, ale jejich počet s věkem stoupá a odhaduje se, že tělo starých lidí tvoří z deseti procent právě ony. Výzkumníci však dokázali tyto vysloužilé buňky z jejich organismu úplně "vyplavit".

Odborníci doufají, že nový objev bude znamenat průlom v péči o seniory. Dr. James Kirkland, který se na studii podílel, říká: "Nikdy jsem nic podobného neviděl. Byli jsme velmi překvapení, jaké má náš preparát účinky."

Tři příznaky stáří

Expertům na americké klinice Mayo se podařilo zbavit organismus laboratorních myší těchto buněk zcela. Hlodavci byli geneticky modifikovaní tak, aby stárli rychleji než normálně. Když jim byla podána speciálně vyvinutá látka, senescentní buňky odumřely.

Vědci sledovali tři symptomy stárnutí: tvorbu zákalu v očích, slábnutí svalové tkáně a úbytek podkožní tukové vrstvy.
Ukázalo se, že po podání léku se tyto příznaky projevily mnohem později, než by bylo přirozené.

Klíčem je imunita

Léčba neměla vliv na délku života pokusných zvířat, což může být ale zřejmě způsobeno jejich genetickou mutací.
"Jsem v tomto směru optimistou. Nikdo se nechce dožít vysokého věku, když by kvalita jeho života měla být nízká," tvrdí Kirklandův kolega Dr. Jan van Deursen a dodává: "Stačí přimět imunitní systém, aby ničil všechny stárnoucí buňky, nebo vytvořit látku, která to dokáže."

Lékaři ale upozorňují, že jde o předběžnou studii a přílišné nadšení zatím není na místě. Je ale jisté, že pokud se senescentních buněk jednou dovedeme zbavit, fyzické projevy stárnutí se zmenší a lidský život ve vysokém věku se zkvalitní.

CO MŮŽETE UDĚLAT UŽ TEĎ!

jEZTE RYBY! Stárnutí buněk zpomalují Omega-3 kyseliny, které mají protizánětlivé účinky a posilují imunitu. Snižují riziko nádorových onemocnění a hladinu cholesterolu v krvi, brání tím ucpávání cév a výskytu vysokého krevního tlaku. Navíc také zlepšují psychický stav a paměť. Nenasycené mastné kyseliny si lidské tělo bohužel neumí vyrobit samo. Jsou však obsaženy v potravinách, jako je rybí tuk, řepkový a sojový olej nebo dýňová semínka, či v doplňcích stravy.

reklama
reklama
reklama