Pumpa vrátila do života ochrnutého úspěšného podnikatele
Před třemi se úspěšnému podnikateli a vášnivému sportovci otočil život vzhůru nohama. U lékaře si vyslechl krutou diagnózu: spinální cévní malformace, která postupně vedla až k téměř úplnému ochrnutí dolních končetin. A časem bylo ještě hůř...
Tomáši Sváškovi (45) se dařilo. Měl vlastní restauraci v Brandýse nad Labem, jednu z vůbec prvních italských restaurací v Česku. Absolvoval stáže v zahraničí, věnoval se sommeliérství, úspěšně složil několik zkoušek ve Vinařském institutu. Ke spokojenosti patřila i rodina s manželkou Ditou a třemi syny.
Vážná nemoc se u něj zpočátku projevovala nenápadně. Na tenise všiml, že má potíže se otočit. Okamžiky snížené pohyblivosti byly ale jen chvilkové a poté se vše vrátilo zpět k normálu. Jenže projevy se stupňovaly.
Nehybnost a křeče
Když vyrazil na hory a při lyžování spadnul, zjistil, že nemůže vstát. Zhoršující se zdravotní stav už nemohl dále ignorovat. Lékařský ortel byl nemilosrdný - spinální cévní malformace. Poškození cévního systému postupně vedlo až k téměř úplnému ochrnutí dolních končetin.
Navíc se u něj projevila těžká spasticita. Křečovité napětí bývá u pacientů s poškozením míchy častým průvodním jevem. Navzdory jeho obrovské snaze žít svůj život plnohodnotně i na vozíčku, jej právě tyto projevy výrazně omezovaly. Trpěl bolestmi a musel užívat baklofen, což je lék, který uvolňuje svalové napětí. Jenže zároveň způsobuje obrovskou únavu.
Spasticita je stav zvýšeného svalového napětí. Jejími nejčastějšími příčinami jsou poškození míchy po úrazu, roztroušená skleróza, cévní mozková příhoda, poranění mozku a dětská mozková obrna. Může způsobit velké bolesti a narušuje hybnost i každodenní aktivity – spánek, osobní hygienu, oblékání.
Zázrak zvaný pumpa
Tomáš tak ve své milované restauraci nevydržel pracovat více než dvě hodiny v kuse. Bolesti a neustálá únava ho navíc vedly k psychickému vyčerpání, které ovlivňovalo nejen jeho, ale i celou rodinu.
Kromě rehabilitace a chiurgických zákroků se spasticita léčí medikamenty, především baklofenem. Pokud je však nutné zvyšovat dávky, tento lék způsobuje útlum, ospalost, nevolnost, zvracení, ale i zmatenost a poruchy paměti. V takovém případě se dá podávat baklofen pomocí programovatelné pumpy přímo do míchy, a tak snižuje počet a intenzitu svalových křečí.
Pomohlo i Paraple
Když se proto Tomáš Svášek dozvěděl o existenci léčby baklofenovou pumpou neváhal, a začal si aktivně shánět podrobnější informace.
Zásadní pro něj bylo setkání s hlavní specialistkou na tento druh léčby docentkou Ivanou Štětkářovou na semináři v Centru Paraple. Tato setkání, která se pořádají v rámci projektu Pumpy pro život, jsou zaměřená právě na osvětu v oblasti léčby spasticity a umožňují účastníkům konzultovat své potíže s předními odborníky.
Únava už ustoupila
Po konzultacích s lékařkou podstoupil nezbytné testování, které ukázalo, že je pro tuto terapii vhodný. Už v testovací fázi měl možnost pocítit efekt této léčby. Zmírnily se bolesti a ustoupila také neustálá únava. S rozhodnutím podstoupit implantaci pumpy proto neotálel. Od zákroku si slibuje hlavně kvalitnější a aktivnější život s rodinou, v práci a třeba i na tenisovém hřišti.
Léčba baklofenovou pumpou je neuromodulační terapie, při níž se lék podává přímo do nervového systému přes mozkomíšní mok. Chirurgický zákrok se provádí v celkové anestezii a netrvá ani celou hodinu. Pumpa se nejčastěji umisťuje do podkoží v dolní části břicha a lék se pravidelně doplňuje do zásobníku. Baklofen ve formě roztoku účinkuje již ve velmi nízkých dávkách, a tudíž s minimem nežádoucích účinků. Celkovou denní dávku lze snížit až stonásobně.
I když tato léčba existuje v ČR již více než deset let a je plně hrazená zdravotními pojišťovnami, ročně takových zákroků proběhne jen pár. Jedním z hlavních důvodů je, že o nich vědí málo jak pacienti, tak bohužel i lékaři. Přitom by mohla významně ulevit lidem po mozkové mrtvici, s roztroušenou sklerózou, po úrazech i dalších nemocech. Onemocnění sice nevyléčí, ale zlepšuje funkčnosti a tím i celý život.