reklama

Pumpa do zad, spálení elektřinou: Nová léčba bolesti

Stačí, když nás odpoledne rozbolí hlava nebo pár dní trápí zub. Představte si ale žít s bolestí, která trvá trvá týdny, měsíce i roky. Existují však nová řešení!

Foto: Isifa/Thinkstock

Stačí, když nás odpoledne rozbolí hlava nebo pár dní trápí zub, a jsme "vyřízení". Představte si ale žít s bolestí, která trvá trvá týdny, měsíce i roky. A nic na ni nepomáhá...

U chronické bolesti se jedná o stav, který přetrvává. Setkáváme se s s ní zejména v oblasti hlavy, krční páteře a zad - typickým příkladem jsou ploténky. Vyskytuje se ale i u břicha, pánve či končetin, kde i doprovází slabost či ztráta schopnosti pohybu.

Když léky nezabírají

Může ji způsobovat poškození nervů, poranění pohybového aparátu nebo některá nemoc. Běžná léčba, která je účinná u léčby akutní bolesti, zde většinou nezabírá.  Stále vyšší dávky léků úlevu nepřinesou a naopak způsobují otupělost nebo další potíže, například žaludeční. Žít s bolesti hluboko zahryznutou do těla, je skutečné peklo, a není divu, že lidé, kteří jí trpí, podléhají depresím a ztrácejí vůli k životu.

Doporučujeme: Bolí vás záda? Zkuste nejlepší cviky podle videa

Moderní medicína však našla lék. Intervenční techniky léčby bolesti kladou důraz na preciznost v lokalizaci zdroje bolesti. Minimálně invazivní zákroky provedené pod rentgenem nebo ultrazvukem mají za cíl správně diagnostikovat a léčit bolest a zároveň snížit užívání léků proti bolesti

Podívejte se na seznam některých novinek v oblasti zvládání trvalých bolestí. Třeba mohou pomoci i vám.

Tepelná radiofrekvenční ablace (RF denervace)

Při použití lokální anestezie se k cílové tkáni (nejčastěji se jedná o nerv) zavede vodící jehla, přes kterou se uloží speciální elektroda. Je propojená se zdrojem elektrické energie, která se přenáší do oblasti hrotu elektrody. Aplikací elektrického proudu a frekvencí rádiových vln do cílové oblasti dochází k tepelnému zničení dané tkáně (např. nervu) bez poškození okolních tkání. Tím se přeruší dráha vedení bolesti z místa zdroje bolesti do mozku, což se u pacienta projevuje úlevou od bolesti. Výkon se provádí pod kontrolou ultrazvuku nebo rentgenu.

Pulzní radiofrekvence

Využívá rovněž elektrody, ale od předchozí metody se liší tím, že v ní udržuje nízkou teplotu (42-45°C).  Slovo "pulzní" znamená, že je energie vpravovaná do elektrody přerušovaně. Radiofrekvenčních pulzy tak blokují přenos bolesti, takže ve výsledku ovlivňují vnímání bolesti. Ovlivňuje pouze tu část nervu zodpovědnou za šíření signálu bolesti.

Sympatiková neurolytická blokáda

Blokáda neurolytickou látkou (látkou ničící nervy) se provádí za účelem dlouhodobého zničení sympatikových nervů, po předchozím diagnostickém výkonu, který právě je označil jako původce bolesti .

Discogel

Efektivně léčí vyhřeznutou ploténku. Discogel je sterilní viskózní roztok (obsahující alkohol), který je injekčně vpraven do meziobratlové ploténky. Není však vhodný pro těhotné nebo alergiky. .  

Systém Dics-FX

Jde o inovativní miniinvazivní systém umožňující bezpečný a účinný přístup k postižené meziobratlové ploténce bez poškození okolních struktur. Disc-FX poskytuje možnost těm, u kterých nebyla úspěšná konzervativní léčba, a ještě nejsou připraveni na složitou operaci. Jedná se miniinvazivní zákrok prováděný ambulantně.

Náš tip: Mapa bolesti břicha: Co znamená co

Velkou výhodou tohoto výkonu je, že pacient odchází ještě tentýž den domů. Disc-FX se zavádí pod rentgenovou kontrolou. Patentovaný systém Dics-FX se vloží do středu  ploténky, která byla přdem upravena. Efekt spočívá ve snížení tlaku na meziobratlovou ploténku, což mírní bolestivé příznaky.

Neuromodulace

Podstatou je ovlivnění činnosti nervového systému pomocí implantovaného zařízení. Během nenáročné operace se do podkoží implantuje malý strojek (stimulátor nebo léková pumpa), který pak pomocí malých dávek léku nebo slabého elektrického proudu ovlivňuje vnímání bolesti. Tento zákrok je plně reverzibilní a při správné indikaci také velmi efektivní a vrací pacienty zpět do aktivního života.

Stimulace míchy

Používá se proti bolestí pohybového aparátu, páteře, končetin,  oblasti pánve a při bolestivé ischemické chorobě srdeční. Jde o působení slabých elektrických impulzů doručených do oblasti míšního kanálu tenkou elektrodou, jež je propojena s malým programovatelným stimulátorem, uloženým v podkoží. Nejčastěji se jedná o oblast břicha či hýždí, podobně je tomu i u křížové kosti. Tyto elektrické impulzy ovlivňují dráhy bolesti z míchy do mozku.  Zákrok se provádí jen v lokálním znecitlivění.

Periferní nervová stimulace

Při této speciální technice se zavádí tenká elektroda do blízkosti periferního nervu. Slabý elektrický proud pak brání přenosu bolestivých podnětů spojených s tímto nervem a tím k minimalizování přenosu bolestivého vjemu dále do mozku.

Léková pumpa

Malá pumpa. chirurgicky implantovaná  pod kůži v oblasti břišní dutiny, a speciální silikonová hadička, zavedená do oblasti v míšním kanálu, zabezpečuje přísun léků přímo do míchy. Umožňuje mnohem účinnější efekt tlumení bolesti při téměř stonásobně nižších dávkách účinné látky, než při podávání léku ústy. .

Ozon terapie

Injekce s ozonem se zavádí pod rentgenovou nebo CT kontrolou kolem míšního nervu v meziobratlovém otvoru s cílem snížit zánět postiženého míšního nervu.

Mesodiencefalická modulace (MDM)

Metoda je založena na průchodu velmi slabého proudu centrálním nervovým systémem. Kromě léčby bolesti zlepšuje i imunitu a upravuje i s bolestí spojené symptomy, například poruchy spánku. Vliv má i na potíže s erekcí - po ukončení terapie má 80 % účinnost, po 40 dnech 60 %.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Do nemocnice o víkendu? Roste riziko úmrtí

Gelové nehty mohou vést k rakovině

Advent začíná: 19 tipů na úchvatné věnce

reklama
reklama
reklama