reklama

První slunce: Víc než půl hodiny mu nedejte!

Jak dlouho jste byli na sluníčku? A nemuselo to být na lehátku: stačí chůze nebo jízda na kole. Pokud jste přetáhli půlhodinu, můžete mít problém.

Foto: Profimedia.cz

Jak dlouho jste byli na sluníčku? A nemuselo to být na lehátku: stačí chůze nebo jízda na kole. Pokud jste přetáhli půlhodinu, můžete mít problém.

Na jaře se těšíme, jak budeme hodně venku: hýbat se, bavit se, sportovat. Málokdo ale stejně pečlivě jako na sportovní oblečení, kola, kolečkové brusle nebo tenisové rakety dbá také na ochranu před sluncem. Přitom právě první jarní slunce je nejnebezpečnější.

Maximálně půl hodinky!

Buďte opatrní, právě na jaře se lidé mohou snadno a hlavně vážně spálit. Vědci přitom prokázali, že kůže si každé spálení "pamatuje" a jeho následky se sčítají - pokud ne dokonce násobí.

Pokožka je totiž po zimě nepřipravená a bílá. Proto dermatologové varují také před jarní dovolenou u moře. Doba pobytu na přímém slunci mezi 11:00 a 14:00, po jejímž uplynutí kůže fotocitlivých osob začne rudnout nebo pigmentovat, je v tomto období 24 až 29 minut, jak upozorňují odborníci.

Zvlášť pozorní ke svému tělu by měli být lidé s přirozeně velmi světlou pokožkou, kteří se velmi rychle spálí. Speciální péči potřebují i ti, kteří mají větší množství mateřských znamének a především lidé, v jejichž rodině se vyskytl melanom. Ostré slunce je pro lidi s rizikovými znaménky velmi nebezpečné.

Bojíte se Polednice?

Celkovou dobu pobytu na slunci bez použití ochranných prostředků by lidé zejména v poledních hodinách neměli podle meteorologů přehánět.

Na zemský povrch totiž v tuto dobu dopadá nejvíc takzvaného erytemového slunečního ultrafialového záření, jehož úroveň je udávána UV-indexem.

Jde o mezinárodně standardizovanou veličinu, vyjadřující biologický efekt na lidské zdraví.

V geografické oblasti, do níž patří Česká republika, se UV-index pohybuje v rozmezí od nuly do devíti, v tropickém pásu může dosáhnout až 15 nebo 16. Všeobecně se dá říci, že čím výše je Slunce za jasného počasí nad obzorem, tím vyšší je UV-index.

Kdy začne kůže červenat?

Vedle UV-indexu meteorologové udávají hodnotu slunečního ultrafialového záření v přepočtu celkové doby pobytu na slunci bez použití ochranných prostředků, po jejichž uplynutí začne lidská pokožka rudnout, tedy vytvářet erytém.

Tyto hodnoty jsou vypočítány v minutách pro polední období pro dva základní kožní fototypy. Do prvního z nich patří lidé, jejichž kůže vždy rudne, nikdy nezhnědne, do druhého lidé, kteří obvykle na slunci rudnou a málo hnědnou.

Základem je natřít se krémem alespoň dvacet minut před vystavením slunci, aby se mohl dobře navázat na kůži. Odborníci doporučují počítat se zhruba šesti čajovými lžičkami krému na celé tělo. Další mazání by mělo na tělo přijít nejdéle po třech hodinách.

Nejlepší prevencí je ochrana proti slunečnímu záření pomocí stínu, oblečení nebo vhodných krémů. Důležité je, aby chránily proti složce UVA, která ovlivňuje vznik sluneční alergie.

Zachraňte si kůži

Jaro je zároveň pravá doba na návštěvu dermatologa. Je to i období, kdy je dobré se na svém těle zaměřit na pigmentová znaménka, která jsou potenciálním nebezpečím. Právě z nich se totiž může vyvinout zhoubný melanom. Včasné odhalení melanomu snižuje riziko!

U dermatologa pacienty nečeká žádné bolestivé vyšetření. Lékař se na znaménko jen podívá a případně jej prohlédne pomocí digitálního dermatoskopu. Je to přístroj, který dokáže znaménko zvětšit a analyzovat. Zjistí, zda je nutné jej odstranit.

Správný čas pro chirurgický zákrok je ale spíš zima, aby jizva nebyla zhruba čtyři měsíce vystavovaná UV záření. Pokud ovšem lékař rozpozná rizikové znaménko s podezřením na zhoubný proces, operuje se i během roku.

reklama
reklama
reklama