reklama

Průlomová léčba mrtvice. Pomůže, když dorazíte včas

Pokleslý koutek, slabá paže a porucha řeči - z toho se nevyspíte. Volejte záchranku, ať zvýšíte šanci na uzdravení po mrtvici!

Foto: Thinkstock

Třetí nejčastější příčinou úmrtí je u nás mrtvice. Loni postihla téměř 31 tisíc lidí a zhruba každý čtvrtý jejím následkům podlehl. Strašné? Ano, a to přesto, že systém péče o pacienty je v ČR na vynikající úrovni.

Tedy - pokud se problém odhalí včas. V případě správného rozpoznání příznaků a okamžitého přivolání záchranné služby je jejich šance na uzdravení obrovská - přijedou-li do nemocnice v první hodině po ohlášení příznaků, zotaví se až 70 % postižených. Jinak jim hrozí trvalé následky nebo dokonce smrt.

Čas je mozek

Příznaky mozkové mrtvice lidé však často nepoznají nebo zlehčují. Domnívají se, že jde jen o "nevolnost" nebo vyčerpání - vždyť mrtvice je jenom "pro staré"!" "Orientace na výkon, rychlé životní tempo, permanentní stres a nevhodná životospráva, to jsou faktory, proč je nemocných stále tolik a hlavně, proč se snižuje jejich věk. Poslední dobou se na nás s prosbou o pomoc obrací stále více mladých žen, což je velmi znepokojující," uvedl Jan Dohnálek předseda společnosti Ictus, která pomáhá lidem po cévní mozkové příhodě 

Doporučujeme: 5 varovných příznaků mrtvice. Poznáte je?

V 85 % případů je její příčinou ucpání cév a zastavení přívodu okysličené krve do určité části mozku. Přitom přes 20 % případů  má na svědomí nejčastější srdeční arytmie -  fibrilace síní. Přibližně 40 % pacientů trpících fibrilací síní o svém problému a následných rizicích v podobě mozkové mrtvice neví.

Pokud se proudění krve do pěti minut neobnoví, začínají odumírat první neurony. Každou minutu jich odumře 1,9 milionů. Rychlost, s jakou se pacient dostane do nemocnice, je proto zcela zásadní.

Jaké jsou příznaky?  

"Zatímco lidé s mrtvicí, kteří se do nemocnice dostanou do hodiny od jejího začátku mají 50 až 70% naději na úplné vyléčení, u pacientů, kteří do nemocnice dorazí jen o pět hodin později, je tato šance už jen 20%. Bohužel, v současnosti přijíždí až polovina pacientů příliš pozdě a my už jim nemůžeme pomoci," varuje MUDr. Aleš Tomek, Ph.D. z České neurologické společnosti ČLS JEP.

Změnit to má kampaň Čas je mozek, která má za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o typických příznacích. "U člověka s podezřením na mrtvici se testují tři základní příznaky, kterými jsou pokles koutku, ochrnutí či slabost paže a porucha řeči," říká MUDr. Tomek. Pokud se projeví byť jen jeden z nich, je nezbytné okamžitě přivolat záchranku.

Každá  minuta rozhoduje

Závažnost následků je tím větší, čím delší prodleva nastala. Tzv. časové okno, tedy časový úsek, ve kterém se dá cévní mozková příhoda efektivně léčit, je při standardní léčbě nitrožilně podávanou trombolýzou rozpouštění sraženiny) čtyři a půl hodiny. Navíc je účinná zejména u menších cév. Nejnovější metoda - mechanická trombektomie - dává lékařům k dispozici ještě pár hodin navíc, standardně lze léčit do šesti hodin. To ale neznamená, že by pacienti mohli příznaky déle ignorovat.

"Léčba mechanickou trombektomií představuje pro pacienty obrovskou šanci na uzdravení, pomoci ale můžeme jen těm, kteří dorazí včas," vysvětluje primář Tomek. Průlomová léčba spočívá v tom, že lékaři zavedou do ucpané cévy přes tříslo pacienta miniaturní aparát, pomocí kterého sraženinu z těla vyjmou.

Přečtěte si: 7 jídel proti mrtvici

Váhavost pacientů či jejich okolí je velmi častým jevem. Pokud nejsou příznaky mrtvice zcela paralyzující, často je pacient vůbec nepozná, podcení či se z nich snaží takzvaně vyspat. Ráno se ale probouzí s rozsáhlým mozkovým poškozením, se kterým už lékaři mnoho nezmůžou. Poznejte příznaky mrtvice včas!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nepravidelný tep: Číhá na vás mrtvice

Daniela mění život. Chce být ještě jednou pannou

Odpojení od reality: Schizofrenie i následkem stresu

reklama
reklama
reklama