Proč ženy nespí se svými muži? Vadí jim zvuky
Chrápáním trpí třikrát víc mužů než žen a asi 10 % mužů udává, že jim přináší vážné potíže v partnerských vztazích. Odborník radí, co s ním.
Stačí se v tiché noci projít pod otevřenými okny domů. Až ven se line "malá noční hudba". Jak příjemné asi může být ležet vedle toho, kdo ji vyluzuje?
Podle statistik trpí chrápáním třikrát víc mužů než žen. Po 40. roce věku trápí chrápání až 54 % mužů. A právě nepříjemné zvuky jsou důvodem, proč ženy vyhazují muže z ložnic nebo se se skřípěním zubů samy stěhují noc co noc do dětského pokoje nebo do obýváku. Průzkumy také tvrdí, že chrápání patří k 10 nejčastějším důvodům rozvodu či rozchodu.
Kolik decibelů "udělá" váš muž?
"Až 10 % mužů nad 40 let udává, že chrápání způsobuje vážné problémy v partnerském soužití. Toto procento výrazně stoupá v období dovolených, kdy partneři nemohou spát odděleně. Problémy s chrápáním je ale možné trvale řešit. V Česku existuje 12 spánkových laboratoří, které ročně navštíví 15 000 pacientů," vysvětluje MUDr. Peter Klimák, ORL specialista Kliniky GHC Praha.
V poslední době se zvyšuje podíl žen, které přiznávají, jak moc je chrápání protějšků obtěžuje. Průměrná hladina chrápání dosahuje třiceti osmi decibelů! Přitom hygienické normy povolují pro vnitřek budovy v noci maximálně třicet decibelů.
Doporučujeme: Téma: Chrápání
Nejčastěji způsobuje chrápání nadváha. Další příčinou, proč muži trpí chrápáním častěji než ženy, je v průměru větší objem tkání v oblasti krku a hrudníku, které tlačí na dýchací cesty a znesnadňují dýchání. V neposlední řadě je to také častější konzumace alkoholu, která způsobuje ochabnutí svalstva v oblasti dýchacích cest.
Chrápání lze odstranit operací
"Důkladné vyšetření chrápajícího člověka odhalí dominantní příčiny chrápání a z toho se odvíjí další postup. Chirurgických zákroků, které redukují intenzitu chrápání, existuje několik. Mezi nejčastější patří operace v oblasti měkkého patra a krčních mandlí. Zákrok probíhá v lokální anestezii a zpravidla ambulantně. Optimální, a v současnosti nejčastější, je využití laseru. Zhruba 80 % pacientů po tomto zákroku udává zmírnění nebo vymizení chrápání," připomíná doktor Klimák.
Chrápání s sebou ale přináší i vážnou komplikaci v podobě spánkové apnoe - poruchy dýchání, která se projevuje úplnou zástavou dechu delší než deset sekund a opakující se častěji než 10 x za hodinu. Tou trpí až 6 % populace včetně dětí. Onemocnění je typické pro 25 % mužů nad 50 let. Syndrom spánkové apnoe se ale nevyvíjí v řádu dnů či měsíců. Je to porucha, která se zhoršuje léta.
Nebezpečná spánková apnoe
"Nemocný nikdy nedosáhne hladiny hlubokého spánku. Jakmile tvrdě usne, přestane dýchat, začne se dusit a dýchání nastartuje teprve sekundové procitnutí, to si ale člověk nepamatuje," uvádí MUDr. Klimák.
Onemocnění se může projevit bolestmi hlavy, ranním pocitem nevyspání, únavou a nadměrnou denní spavostí, poruchami paměti a vysokým krevním tlakem. Onemocnění zpravidla postihuje lidi s nadváhou.
"Syndrom většinou nelze řešit chirurgickým zákrokem. Pacientům ve spánku pomáhá dýchací přístroj takzvaný CPAP," připomíná ORL specialista doktor Klimák. Jde o přetlakový ventilátor s obličejovou maskou, což může na pohled působit podivně a s pohodlím to asi také nemá nic společného, ale na druhou stranu je to pořád lepší než vyhlídky na postižení mozku jako následek častého nedostatku kyslíku.
Další tipy proti chrápání
- Vyzkoušené je, že kdo spí na boku, chrápe méně. Aby se narušitel nočního klidu ale v noci nepřevalil zase na záda, doporučuje se našít dozadu na záda pyžama kapsu. Vloží se do ní tenisový míček, který tlačí tak, že se spáč zase položí raději na bok.
- Můžete zkusit dávat si hlavu výš než nohy, ale ne tím, že si přidáte další polštář. To by problém naopak jen zhoršilo.
- Existují také speciální polštáře, které udrží hlavu ve "správné" poloze
- V lékárnách i na internetu se nabízejí nosní kroužky, kapky i náplasti proti chrápání, a dokonce i hodinky se stejným slibovaným účinkem, ale v diskusích se ukazuje, že skoro nikomu nepomohou. To už bývá levnější a asi stejně účinné investovat do špuntů do uší.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Stačí jedna noc: Málo spánku je horší než alkohol!
Jak rychle se opijete? A za jak douho budete OK?
Jak se poprat s větry a nadýmáním?