reklama

Proč prát nové oblečení: Co všechno můžete chytit?

Prát nové oblečení? Někomu to připadá jako nesmysl, ale odborníci to doporučují.

Foto: Thinkostock

Po Vánocích nám přibyla spousta nového oblečení. Než je vybalíte a vezmete na sebe, měl by mezi nimi přijít jeden důležitý krok: vyprání, a to nejlépe dvojité.

Proč, říkáte si, když jde o věci nové a čisté? Jenže na rozdíl od tohoto předpokladu nové oblečení čisté být vůbec nemusí. Nové oděvy jsou plné chemických látek, které nám mohou na kůži způsobit podráždění, svědění a zarudnutí. 

Pozor na vyrážku

Vlněný kabát asi prát nebudete, ale výrobky, které přicházejí do přímého styku s pokožkou byste vyprat měli. V první řadě to platí u spodního prádla. Možná vás  tomuto zvyku naučila už maminka, ale internetové diskuse ukazují, že mnoha lidem připadá zbytečný. Na problém upozornil dermatolog Donald Belsito, profesor Kolumbijské university v New Yorku v článku ve Wall Street Journal. Už tím, že varování vyšlo v tak renomovaném deníku naznačuje, že nejde o žádnou okrajovou záležitost.

Doporučujeme: Alergii vyvolá i čisté prádlo. Co číhá doma dál?

"Oblečení, které je v kontaktu s pokožkou, je doporučeno vyprat dle pokynů výrobce. Pokud tak neučiníme, může se na pokožce objevit alergická nebo iritační dermatitida," potvrzuje také MUDr. Gréta Wohlová, dermatoložka z Laserového centra Anděl.

Nejasný původ i cesta

Textil během výroby totiž projde bělením, barvením, tužením a nakonec apretací, aby dobře vypadal. Pochází však z různých koutů světa, kde platí různé hygienické standardy i předpisy pro užívání chemikálií.

Většina oděvů dnes vzniká postupně po dílech na různých místech. Teprve nakonec jsou někde zkompletovány, než se znovu dají na dalekou pouť k zákazníkům například v Evropě. Cestou si ale opět poleží někde ve skladištích, takže opravdu platí: kdo ví, čím vším při tom projdou. Ulpívají na nich například  i insekticidy, které mají zabránit zničení hmyzem, dále obsahují látky proti vlhnutí a množství dalších, jako jsou škodlivá azobarviva, odbarvovače nebo formaldehyd.

Přečtěte si: Taky máte vši? Stříhat se už nemusíte

Už před časem v poradně Českého rozhlasu odborník z dTestu Václav Beneš upozornil, že textilní průmysl je jedním z vůbec největších spotřebitelů chemických látek. Přípravě a zpracování textilu se používá více než 700 různých chemikálií. Vznikají tak  nejen zdravotní rizika pro člověka, který oblečení nosí, ale i dopady na životní prostředí.

Nové šaty už někdo nosil!

Další nebezpečí pak číhá přímo v obchodech. Podle odborníků, jak připomíná profesor Belsito, jsou zkušební kabinky přímo rejdištěm bakterií, plísní a dokonce i hmyzu. Vši a moli jsou tím nejobvyklejším druhem, ale může být hůř. Mohou se tak přenášet i různé infekční nemoci. Nikdy nevíte, kdo byl v kabince před vámi ani kdo už měl na sobě oblečení, které jste si přinesli domů. Teď, v době výprodejů,  jde o obzvlášť vysokou pravděpodobnost - neprodané věci řetězce vozí přes půl světa.

Varování tak platí, i když nevyhrabete úlovek z hromady zlevněného zboží nebo někde u stánku, ale i pro "lepší" kousky, včetně těch krásně zabalených. Většina rizik se dá odstranit praním, respektive postupným praním. Dnešní výrobky se  málokdy dají prát aspoň na 60 stupňů, takže je po třeba je prohnat bubnem víckrát. Pokud to látka a barva snese, osvědčilo se použití vody s přídavkem obyčejného octa. Ovšem bohužel existují i látky, které ani praním neodstraní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bavlna, samet, denim či kůže: Jak je správně vyprat?

Zimní dovolená v teple: Možná to není tak dobrý nápad

Kýcháte? Možná právě myslíte na sex

reklama
reklama
reklama