reklama

Proč nekouřit, když nám to chutná? Pro šest let života

Kouření škodí zdraví. Zamysleli jste se někdy nad touto omletou větou? Tady jsou fakta, na která byste myslet měli.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kouření škodí zdraví. Zamysleli jste se někdy nad touto omletou větou? Tady jsou fakta, na která byste myslet měli.

V dnešní době je bezpečně prokázáno, že kouření má přímou souvislost s rozvojem nádorového onemocnění (a to nejen nádorů plic), ale také je spolu s vysokou hladinou cholesterolu, vysokým krevním tlakem a cukrovkou hlavní příčinou srdečních a cévních onemocnění. 

Kouří už i děti

Kouření je také nejvýznamnější příčinou chronické bronchitidy. Obecně lze bez nadsázky říct, že kouření poškozuje všechny tělesné orgány. Riziko je zvýšené nejen u aktivních kuřáků, ale také u pasivních. Pasivní kouření zvyšuje kardiovaskulární riziko o 30 %! Mnoho studií rovněž prokázalo vliv kouření rodičů na rozvoj dětské leukémie.

"Jedním z hlavních důvodů, proč Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zákaz kouření ve všech uzavřených prostorách restaurací, je ochrana nekuřáků před škodlivými účinky pasivního kouření," říká náměstek pro zdravotní péči MUDr. Ferdinand Polák. Zvláště těhotné ženy, kojící maminky a děti jsou nejvíce ohroženými skupinami. 

Doporučujeme: Co se děje v těle, když přestanete kouřit

Mladí lidé dnes kouří více a začínají kouřit dříve. Pokud člověk nezačne kouřit v mladém věku, je velmi pravděpodobné, že nezačne kouřit vůbec. A tím hlavním vzorem mu jsou především rodiče, blízké okolí.  "Podíl kuřáků, kteří začali kouřit před 15. rokem věku, stoupl od roku 1997 o 60 %!" připomíná doktor Polák.

Kouření v děsivých číslech

  • 71 % případů rakoviny hltanu zasahuje kuřáky 
  • téměř 60 % rakoviny jícnu či hrtanu rovněž
  • celých 96 % případů rakoviny plic je způsobeno kouřením; 
  • čtvrtina případů rakoviny žaludku, tlustého střeva či konečníku není způsobena jídlem a obezitou, ale právě kouřením; stejně tak 45 % případů rakoviny močových cest a dvě třetiny rakovin ledvinné pánvičky a močového měchýře.
  • 50 % případů infarktů před 50 rokem věku je z kouření; 45 % srdečních selhání před věkem 45 let
  • úmrtí mužů kuřáků mezi 35 a 75 rokem je 38 % případů způsobeno kouřením. Dalších 19 % úmrtí je v důsledku kouření pro muže starší.
  • Kuřáci si ubírají v průměru více než 6 let svého života.

Znečištěné životní prostředí způsobuje vznik rakoviny plic jen u 5 % populace. Stále tedy platí, že největším zabijákem jsou tabákové výrobky. Koncentrace toxických látek, které vdechuje kuřák je mnohonásobně větší než při běžné inhalaci již tak znečistěného ovzduší.

Když chcete přestat kouřit

Elektronická cigareta je menší zlo, než klasická nikotinová. Musíme ale rozlišit elektronické cigarety, které nikotin obsahují a které ne. Ty s obsahem nikotinu vlastní závislost na droze neřeší. Z hlediska celospolečenského jsou problematické i elektronické cigarety bez obsahu nikotinu. Tím že napodobují klasickou cigaretu a manipulaci s ní, jejich užívání propaguje kouření. Navíc i v místech kde je nyní kouření klasické cigarety zakázané. Tím spíš si okolí kuřáka hned všimne a tím spíš je negativním vzorem pro děti a mládež.

Náš tip: E-cigarety nedoporučuji, říká expertka na odvykání

A co mentolové cigarety, jsou bezpečnější? "Rozhodně ne, naopak. Mentol způsobuje v ústech a dýchacích cestách pocit chladu, který nás nutí k hlubší inhalaci, vysvětluje MUDr. Kateřina Písecká z centra individuální péče při VFN.

Dalším velkým omylem je kouření vodní dýmky. "Je minimálně stejně nebezpečné jako kouření cigaret. Zde probíhá spalování tabáku při velmi nízké teplotě, čímž se tvoří více dehtu a oxidu uhelnatého. Jedna "seance" se vyrovná vykouření dvaceti cigaret!" dodává doktorka Písecká.

Jak na odvykání cigaret?

V první řadě je potřeba si uvědomit, proč chceme přestat kouřit. Stanovte si  "den D", kdy s kouřením přestanete, nemusíte čekat na narozeniny nebo Nový rok. 

 "Vymyslete si náhradní činnost k situacím, ve kterých kouříte. Napřiklad při chuti na cigaretu vypít sklenici nápoje si jít zaběhat," radí dále doktorka Písecká, a pokračuje: "Odstraňte ze svého okolí předměty související s kouřením, stanovte si odměnu za úspěch. Je však potřeba si uvědomit, že se většinou jedná o skutečnou závislost, proto se nestyďte při neúspěchu vyhledat odbornou pomoc např. v Centru léčby závislosti na tabáku. Mějte na paměti, že přestat kouřit má smysl ve kterémkoliv věku!"

Při odvykání kouření může pomoci i sport  - bylo prokázáno, že lidé po sportovní aktivitě mají menší chuť na cigaretu, takže pohyb vlastně pomáhá dvakrát.  Jakákoliv aktivita (rychlá chůze alespoň 30 minut 3x týdně) snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění (v důsledku snížení cholesterolu, snížení krevního tlaku, zlepšení výkonu srdce) a zlepšují se plicní funkce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

V restauraci už kouřit nebudeme. Ale kdy?

Žaludeční vředy:  Pomůže voda a brambory

Velký horoskop na květen: Co vás čeká v měsíci lásky?

 

reklama
reklama
reklama